پایان نامه ارشد رشته برق کنترل: پیش بینی پلاسمای خورشیدی و بررسی اثرات آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.SC” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

پیش بینی پلاسمای خورشیدی و مطالعه اثرات آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
اثر پذیری تکنولوژی های بشری و بخصوص سیستمهای قدرت از پدیده های هوای فضا عامل رشد فزاینده و بسیار سریع این شاخه کاربردی ژئوفیزیک می باشد. امروزه گروه های بسیاری در توسعه سیستم های مدلسازی، پیش بینی و هشدار هوای فضا فعالند که منشأ آن خورشید می باشد. پدیده های هوافضا در مورد هایی می توانند برای بشر نظیر ماهواره ها، سیستم های قدرت مشکلاتی را به وجودآورند، که نمونه واقعی آن خاموشی ١٣ مارچ ١٩٨٩ به مدت ٩ ساعت می باشد. سیستم های قدرت که هر یک با هزینه های چندین میلیون دلاری به بهره برداری رسیده اند، دارای سیستم های کنترل، حفاظت و پشتیبان بسیار پیشرفته می باشند. با این حال در دو دهه اخیر اختلالاتی در عملکرد آنها دیده شده که ناشی از تغییرات هوای فضا می باشد. هدف از این پژوهش توسعه روشهای هوشمند در پیش بینی پدیده های هوای فضا، شامل طوفانهای ژئومغناطیسی می باشد. نتایج پیش بینی ها در توسعه سیستم های هشدار برای سیستم های قدرت بکار می طریقه. در این پایان نامه از شاخص KP برای پیش بینی طوفانهای ژئومغناطیسی بهره گیری شده می باشد. داده های بهره گیری شده در این پایان نامه واقعی می باشند. هدف اصلی این پژوهش ارائه روشهای یادگیری مناسب برای پیش بینی دقیق پدیده های هوای فضا به مقصود بهره گیری در سیستم های هشدار برای جلوگیری از آسیب رسیدن به اجزای سیستم قدرت می باشد.
مقدمه
از آنجا که پدیده های هوای فضا در داخل کشور و حتی در محافل علمی نسبتاً ناآشنا می باشند، فصل اول به تبیین مختصری از این پدیده ها اختصاص داده شده می باشد. همچنین در این فصل شاخص های مختلف پدیده های هوای فضا بطور مختصر تبیین داده شده می باشد. فصل دوم تشریح مختصری از عملکرد سیستم قدرت و اجزای آن اثرات زیان آور طوفانهای ژئومغناطیس را مورد مطالعه قرار داده می باشد. در این فصل شاخص KP به عنوان معیاری در سیستم های هوشمند قدرت انتخاب شده می باشد. فصل سوم پیش بینی شاخص KP به روشهای مختلف، شبکه های عصبی، روش فازی – عصبی و روش LOLIMOT مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. و بالاخره فصل چهارم شامل اختصار ای از دستاوردها، مقایسه نتایج پیش بینی و هشدار، و پیشنهاد برای ادامه کار می باشد.
فصل اول: کلیات
1-1) هدف
1-1-1) پلاسما چیست؟
همه اجسام را می توان به سه گروه جامد، مایع و گاز گروه بندی نمود. اما ماده داخل یک لامپ فلورسنت یا چراغ نئون، و شفق کاملاً با سه گروه ذکر گردیده متفاوت می باشد. هر یک از این موردها پلاسما می باشند (گاز یونیزه شده).
اغلب گفته م یشود که ٩٩% ماده موجود در طبیعت در حالت پلاسماست، یعنی به شکل گاز الکتریسیته داری که اتم هایش به یونهای مثبت و الکترونهای منفی تجزیه شده باشد. این تخمین هر چند ممکن می باشد خیلی دقیق نباشد اما تخمین معقولی می باشد از این واقعیت که درون ستارگان و جو آنها، ابرهای گازی و اغلب هیدرژن فضای بین ستارگان به صورت پلاسما هستند. در نزدیکی خود ما، وقتی جو زمین را ترک کنیم بلافاصله با پلاسمایی مواجه می شویم که شامل کمربندهای تشعشعی و ان آلن و باد خورشیدی می باشد. به نظر چنین میرسد که ما در یک درصدی از عالم زندگی می کنیم که در آن پلاسما به گونه طبیعی پیدا نمود نمی گردد. علت این امر را می توان از معادله ساها که اندازه یونش یک گاز را در حال تعادل حرارتی نشان می دهد دریافت.
تعداد صفحه : 103
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *