در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.S C ” پایان نامه دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

شبیه سازی واحد EDC پتروشیمی بندر امام و بهبود کنترل آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
از آنجا که کشور ما یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت و محصولات پتروشیمی در جهان می باشد، به روز کردن شرایط تولید محصولات مختلف با در نظر داشتن تقاضای بازارهای جهانی، داشتن حق انتخاب تولید محصولات جانبی و احساس نیاز به داشتن عکس العمل های سریع وصحیح در شرایط مختلف عملیاتی، می تواند اهمیت کنترل کارخانه های نفتی و شیمیایی با روشهای هوشمند و پیشرفته را نشان دهد. در این پژوهش، کارخانه پتروشیمی EDC شرکت پتروشیمی بندر امام شبیه سازی شده می باشد. با در نظر داشتن کارآیی بالای نرم افزار HYSYS، شبیه سازی در محیط این نرم افزار انجام پذیرفته می باشد.
با در نظر داشتن قابلیت ها و کارایی الگوریتم ژنتیک، از این الگوریتم جهت بهینه سازی پارامترهای کنترل کنننده های کارخانه، بهره گیری شده می باشد.
MATLAB به عنوان نرم افزار اصلی برنامه نویسی انتخاب شده، با کمک نرم افزارهای VB و EXCEL لینک ارتباطی بین نرم افزارهای MATLAB و HYSYS به وجودآمده می باشد.
با اجرای برنامه، پارامترهای کنترل کننده، بهینه گردیده و نتایج مطلوبی حاصل شده می باشد.
فصل اول
مقدمه
عملیاتی که مربوط به کنترل فرآیند باشد اغلب در طبیعت موجود می باشد، چنین کنترل فرآیند “طبیعی” می تواند برای هر عملیاتی که مشخصه های فیزیکی داخلی را که برای یک سازمان مهم هستند را تنظیم می کند، تعریف گردد.
انسانهای نخستین متوجه شدند که تنظیم بعضی از پارامترهای محیط خارجی آنها، برای بهبود زندگی بسیار ضروری هستند. این تنظیم می توانست به عنوان “کنترل فرآِیند به صورت مصنوعی” یا به صورت ساده تر به عنوان “کنترل فرآیند” تعریف گردد. این نوع از کنترل فرآیند، با مطالعه یک پارامتر، مقایسه آن با مقدار مورد نیاز و ایجاد یک اکشن کنترلی برای نزدیک شدن آن پارامتر به مقدار مورد نیاز صورت می پذیرد. یکی از نمونه های اولیه چنین کنترلی بهره گیری بشر های اولیه از آتش برای تنظیم درجه حرارت محیط اطرافشان بود.
دوره کنترل خودکار فرآیند زمانیکه بشر تنظیم کردن خودکار پروسه ها برای تولید محصولات یا مواد فرآیندی بهتر را آموخت به گونه گسترده ای مورد بهره گیری قرار گرفت.
کنترل سیستم ها و اتوماسیون در صنایع از قرن 19 میلادی مورد توجه قرار گرفت. با رشد کمی و کیفی صنایع مختلف ، از سالهای 1950 به بعد رشد و پیشرفت چشمگیری پیدا نمود و توانست تأثیر بسیار اساسی در پیشرفت صنایع مهندسی داشته باشد.
سیستم های کنترل در اقدام معمولا پیچیده می باشند و همین امر ایجاب می نما ید که این سیستم های پیچیده، مورد تحلیل و مدلسازی ریاضی قرار گیرند. در این اقدام اصول ریاضی و قواعد مشابهی برای تجز یه و تحلیل، مدلسازی و طراحی سیستم کنترل برای موردها مختلف مورد بهره گیری قرار می گیرند و چگونگی مطالعه دینامیک سیستم ها و اصول طراحی کم و بیش مشابه می باشد و جالب می باشد که بدانیم اصول طراحی سیستم کنترل برای یک راکتور شیمیایی یا برج تقطیر مشابهت فراو انی با طراحی سیستم کنترل جنگنده های F-16، جمبوجت بوئینگ 747، اتومبیل های سریع مسابقه ای و بیل مکانیکی جمع آوری زباله دارد.
امروزه با در نظر داشتن گسترش و پیچیده گیهای روزافزون صنایع نیاز به فراگیری زمینه های مختلف علم و کنترل و طراحی سیستم های کنترل و برطرف سازی نقایص اینگونه سیستم ها بیش از پیش احساس می گردد، زیرا که سیستم های کنترل در کارخانجات به خصوص صنایع شیمیایی همواره با خطرات و معضلات عدیده ای از نظر ا یمنی دست به گریبان بوده می باشد و این سیستم ها که در حکم مغز آن واحد ها می باشند، فرآمین مورد نظر را به قسمت های مختلف ارسال می کنند. واکنش های ناشی از این فرامین و یا تغییرات محیطی به وجودآمده در آن بخش را از طریق سیستم دریافت می نمایند تا فرآمین متناسب را جهت رفع تغییرات و برقراری توازن و تعادل در آن قسمت صادر نمایند. دانستن و کاربرد علم کنترل عامل بسیار مهم در دست یابی به بازده بهینه سیستم های دینامیکی می باشد.
روشهای متعارف مختلف طراحی سیستم کنترل، معمولا روشهای کوشش و خطا می باشند، که در آنها برای بهره گیری پارامترهای طراحی یک سیستم قابل قبول، روشهای مختلف تحلیل، بطور تکراری مورد بهره گیری قرار می گیرند. چگونگی عملکرد قابل قبول سیستم معمولا بر حسب مشخصه های زمانی نظیر زمان صعود، زمان قرار، حداکثر جهش و یا برحسب مشخصه های فرکانسی نظیر حد فاز، حد دامنه و پهنای باند اظهار می گردد. لیکن با این روش، در مورد سیستم هایی با چند ورودی و چند خروجی که نیازهای تکنولوژی امروزه را برآورده می نمایند، بایستی معیارها یا چگونگی عملکرد های گوناگونی صادق باشند.
روش جدید و مستقیم طرح چنین سیستمهای پیچیده ای که کنترل بهینه نامیده می گردد، با توسعه کامپیوترهای دیجیتال، امکان پذیر شده می باشد.
هدف سیستم بهینه تعیین سیگنالهای کنترل به طوری می باشد که در محدودیتها یا قیود فیزیکی صدق کرده و در ضمن چگونگی عملکرد یا معیار معینی را حداقل یا حداکثر نماید.
در طرح سیستم های کنترل، هدف نهایی بدست آوردن کنترل کننده ای می باشد که باعث عملکرد سیستم بطریق مطلوبی گردد. معمولا پارمترهای دیگری نظیر وزن، حجم، قیمت و قابلیت اعتماد نیز در طرح کنترل کننده تاثیر داشته و بین مشخصات مورد لزوم چگونگی عملکرد و ملاحظات اجرایی بایستی کم و زیاد نمود. طراح با بهره گیری از مشابه سازی، تحلیل ریاضی یا روشهای ترسیمی اثرات جاسازی تجهیزات و وسائل فیزیکی مختلف را در سیستم برآورد مینماید.
با روش کوشش و خطا، یا یک طرح کنترل کننده قابل قبولی بدست می آیِد و یا طراح نتیجه می گیرد که مشخصات مورد لزوم چگونگی عملکرد، نمی توانند مصداق پیدا کنند.
تعداد صفحه : 116
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق الکترونیک: بررسی و طراحی مدارهای منطقی VLSI توان پایین

***

—-

پشتیبانی سایت :       

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید