در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

مطالعه و مطالعه روش های مختلف جهت یابی رادیویی (Direction Finding)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
جهت یاب های رادیویی در قرن 20 و با بهره گیری از خاصیت دو جهته آنتن های حلقوی برای نمایش قوس زاویه ای سیگنال های دریافتی ساخته شدند. جهت یابی رادیویی یک تکنولوژی سری می باشد که مرکب از علم و هنر می باشد. اگرچه تکنولوژی DF قابلیت های بسیاری را در بردارد، اما همچنین محدودیت هایی را ایجاد می کند. در حالی که امروزه به دلیل وجود سیستم های ماهواره ای کاربرد سیستم های RDF جهت اهداف ناوبری محدود شده می باشد، با این حال نیاز به تعیین موقعیت تشعشع کننده با متحرک بودن تجهیزات ارتباطی افزایش یافته می باشد. دلیل دیگر اهمیت RDF، گسترش بهره گیری از تکنیک های frequency – spreading در ارتباطات بیسیم می باشد. پس DF یک مرحله ضروری اولیه در آشکارسازی رادیویی می باشد به گونه ای که خواندن محتویات امواج ساطع شده بدون آن امکان پذیر نیست.
این سمینار ملاحظات مختلفی پیرامون طراحی، انتخاب، بهره گیری و گسترش یک آنتن جهت یاب امواج VHF/UHF دی پل ادکاک سایت ثابت، تعریف و مطالعه دقت زاویه ای و حساسیت آنتن های سیستم های DF جهت یاب ادکاک محترک و انتخاب سیستم جهت یاب رادیویی مناسب را در برمی گیرد.
مقدمه
جهت یاب رادیویی یک تکنولوژی سری می باشد که مرکب از علم و فرهنگ می باشد. اگرچه تکنولوژی DF قابلیت های بسیاری را در بردارد، اما همچنین محدودیت هایی را ایجاد می کند. پس بسیار اهمیت دارد که خریداران در هنگام خرید با اطلاع کافی بتوانند تصمیم گیری کنند.
تکنیک DF از زمان شناسایی امواج الکترو مغناطیسی وجود داشته می باشد. در سال 18888 زمانی که هرتز بر روی رنج امواج دسی متریک کار می نمود به اطلاعات جالبی در مورد دایرکتیویتی آنتن ها دست پیدا نمود و در سال 1906 اولین کاربرد آن در یک روش DF خانگی آزمایش گردید. واحدهای DF اولیه به صورت polarization direction finders بودند. آنها شامل یک دو قطبی مغناطیسی یا الکتریکی قابل چرخش بودند که محور آن در جهت امواج مغناطیسی یا الکتریکی قرار می گرفت.
در سال 1907 Bellini and Tosi اصول و قوانین کلی DF را کشف کردند که بعداً با نام «دو آنتن جهتی عمود برهم با زاویه سنجش قابل چرخش» شناخته شدند. با وجود این اختراع، جهت یاب های با قابلیت چرخش برای اولین برا به گونه گستره در جنگ جهانی اول بهره گیری شدند.
جهت یاب های رادیویی در قرن 20 و با بهره گیری از خاصیت دو جهته آنتن های حلقوی برای نمایش قوس زاویه ای سیگنال های دریافتی، ساخته شدند. در سال 1919، F.Adcock از انگلستان یک نوع جدید از آنتن را به ثبت رساند که در آن از دو قطبی یا تک قطبی (به جای حلقه) با دو فاز متفاوت برای به دست آوردن خصوصیات دو جهته بهره گیری گردید. از آنجا که این آنتن های جفت شده Adcock از استوانه های عمودی بهره می جست در آن جزء به گونه افقی پلاریزه شده تقریبا کنار گذاشته می گردید و در امواج هوایی، تنها جزء دلخواه و عمودی آن به کار گرفته می گردید. اختراع این آنتن جهت یاب توسط Adcock، باعث جهش بزرگی در زمینه هنر و تکنولوژی جهت یاب های رادیویی گردید که این حرکت روبه جلو باعث بهره گیری روزافزون از آن گشت. اگرچه آنتن های DF حلقوی هنوز در بعضی موردها بهره گیری می گردد اما بهره گیری از آنها تنها زمانی قابل توجیه می باشد که نیاز به کوچک بودن آنتن آنچنان برجسته باشد که معضلات ذاتی آنتن حلقوی باعث گذشتن از آنها گردد.
هر دو سیستم Adcock و حلقوی به گونه ویژه و روتین در سیستم های جهت یاب با تکنیک Watson-Watt بهره گیری می شوند. این تکنیک که توسط Sir R.A Watson-Watt در انگلستان و در سال 1920 به کار گرفته گردید اساس اکثر محصولات DF می باشد. تکنیک DF واتسون وات در طول زمان باقی مانده می باشد و یکی از مؤثرترین تکنیک ها برای کاربری های متحرک و ثابت DF از فرکانس های بسیار پایین تا محدوده UHF می باشد. در سال 1931، آنتن های  Adcock برای اولین بار در انگلستان و آلمان به کار رفتند. اولین جهت یاب های با موج کوتاه با اصول دوپلر در سال 1941 ساخته گردید. اولین جهت یاب ها برای بهره گیری در سیستم های راداری با فرکانس 3000 مگاهرتز در سال 1943 ساخته گردید. از سال 1950 تمام فرودگاه های دنیا به سیستم های مسیریاب دوپلر VHF/HF مجهز شدند. سرانجام در سال 1970، تکنیک های دیجیتال به سیستم های مسیریاب فوق راه پیدا کردند.
در این سیمنار، آغاز در فصل اول، به طراحی، انتخاب، بهره گیری و گسترش یک آنتن جهت یاب امواج VHF/UHF دی پل ادکاک سایت ثابت پرداخته می گردد. در فصل دوم، موردها متعددی را که کاربران بایستی هنگام انتخاب و خرید سیستم جهت یاب رادیویی در نظر داشته باشند اظهار می گردد. سپس در فصل سوم، ملاحظات مختلف در ارتباط با تعریف و اندازه گیری حساسیت آنتن ها و سیستم های DF جهت یاب ادکاک متحرک بحث شده و سپس در فصل چهارم، دقت زاویه ای آنتن های جهت یاب ادکاک متحرک و سیستم های آن مورد مطالعه قرار می گیرد. در فصل پنجم، انواع مدل های آنتن های DF مورد مطالعه قرار گرفته و در نهایت در فصل ششم، مروری کلی بر نتایج به دست آمده از این سمینار خواهم داشت.
تعداد صفحه : 117
قیمت : 14700 تومان

 
***

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته برق : روش های بهبود پایداری سیستم قدرت

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید