در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.SC” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق- مخابرات

عنوان:

طراحی و ارائه روشی جدید به مقصود بهینه سازی شبکه GSM

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در سال 2003 سیستم سلولی GSM عمومی ترین سیستم در جهان شناخته شده می باشد. تقریبا در هر کشوری یک سیستم سلولی GSM در حال کار بکار گرفته شده می باشد. هدف بهینه سازی، مطمئن ساختن شبکه از عملکردش در کارائی بهینه در محدوده استاندارد کیفیت سرویسی (QOS) که برای آن شبکه تعریف شده، می باشد. یک شبکه بهینه با اعمال رویه هایی جهت حل مشکلاتی که از طریق واکاوی پارامترهای مونیتور شده توسط بخش مدیریت عملکرد، مشخص شده، بدست می آید.
تصویر کاملی از کیفیت سرویس شبکه (QOS) از شبکه GSM، فقط با ترکیبی از نتایج اندازه گیری که از منابع زیر بدست می آید، امکان پذیر می باشد.
– داده و اطلاعات اندازه گیری میدانی، داده آماری OMC، داده پارامترها و پایگاه داده BSC
اندازه گیری میدانی اولین گام برای ارزیابی کیفیت و راندمان شبکه می باشد که این امر بایستی بوسیله ابزار اندازه گیری انجام گیرد و با این هدف که اطلاعات اندازه گیری شده بیانگر وضعیت کیفیت شبکه در همان مکان میباشد.
از آنجایی که داده پارامتری و پایگاه داده BSC حجم بالایی دارد و چک کردن پارامتر و پایگاه داده کل شبکه خیلی زمانبر و مشکل می باشد، نرم افزاری به نام BKOPT به عنوان روشی جدید برای واکاوی داده پارامتری و پایگاه داده BSC، طراحی و تدوین شده می باشد، که دارای مشخصات زیر می باشد.
– نرم افزار قادر می باشد مقادیر پارامترهای سه سیستم مختلف نوکیا، اریکسون و زیمنس را از پایگاه داده BCS استخراج کند.
– نرم افزار قادر می باشد بین بانک اطلاعاتی طرح و پایگاه داده اجرا شده درسیستم، مقایسه و واکاوی نماید و اختلافات پارامترهای اصلی طرح و اجرا را عیان سازد.
– نرم افزار قادر می باشد واکاوی همسایگی انجام دهد و کلیه معضلات پارامتر اصلی همسایگی و نوع تعریف همسایگی را عیان سازد.
– نرم افزار قادر می باشد واکاوی لیست های فرکانسی Active & Idle را برای همسایگی انجام دهد و معضلات فرکانسی مربوط به لیست های فوق را عیان سازد.
– نرم افزار قادر می باشد واکاوی هم فرکانسی را برای سلول هایی که همسایه تعریف شده اند، انجام دهد و لیست COBCCH ها را عیان سازد.
در نتیجه با اعمال راهکارهایی که از سوی نرم افزار BKOPT مطرح می گردد و الگوریتم های بهینه سازی، شاخص های شبکه و کیفیت شبکه بهبود قابل توجه ای می یابد. این نرم افزار قابلیت توسعه برای سیستم های مختلف را دارد و می توان مقادیر بهینه پارامترها را به عنوان ورودی به صورت فایل EXCEL به نرم افزار اعمال نمود. و در بخش استخراج و واکاوی پارامترها، مغایرتهای اجرا با مقادیر بهینه، استخراج گردد و هچنین در بخش دیگر توسعه در فاز پیشرفته طراحی نرم افزار BKOPT، می توان KPI هر سایت را به عنوا نورودی به نرم افزار مذکور داد و با در نظر داشتن مغایرت های پارامتری و KPI مشکل را شناسایی و روش رفع آن را اعلام نماید.
مقدمه:
امروزه اهمیت و پیشرفت روز افزون سیستم های مخابراتی بر کسی پوشیده نیست. میتوان گفت که در حال حاضر کمتر فردی هست که به نوعی با یکی از سیستم های مخابراتی سر و کار نداشته باشد. فراگیرترین تکنولوژی مخابرات در این روزها تکنولوژی موبایل میباشد. اولین شبکه موبایل با مدولاسیون آنالوگ در سال 1980 شروع بکار نمود و معضلات زیادی اعم از کمبود ظرفیت، پوشش نامناسب، نداشتن امنیت، قابلیت اطمینان پایین و غیره داشت. انجمن CEPT اروپا، در سال 1987 به معرفی یک سیستم استاندارد به نام GSM نمود تا معضلات قبلی حل گردد. سیستم استاندارد GSM در حال حاضر در بیش از 200 کشور جهان به کار گرفته شده می باشد و برای اینکه از تمام ظرفیت و ویژگی های برجسته آن به بهترین نحو بهره گیری گردد، بایستی از سیستم بهینه آن بهره گیری گردد. یکی از مزایای اصلی سیستم GSM، استاندارد بودن این سیستم می باشد. یکی از ویژگی های مهم سیستم GSM، ترکیب FDMA و TDMA به وسیله مدولاسیون خاصی به نام GMSK می باشد.
هر شبکه سیاری که از این سیستم بهره گیری می ‌کند در اجرا و پیاده سازی و بهره گیری از قابلیت های آن مشکلاتی دارد که در اقدام تمام کارایی این سیستم نمایان نمیشود. برای این مقصود با در نظر داشتن مطالعه تئوری و عملی که بر روی شبکه GSM ایران انجام گردید، نرم افزاری به نام BKOPT با این هدف طراحی گردید که بتواند معضلات پارامتری و مغایرت های طرح و اجرا را استخراج کند. و به عنوان راه حلی جدید می توانیم الگوریتمی که در این پایان نامه ارائه شده می باشد و با بهره گیری از نرم افزار BKOPT می توانیم بسیاری از معضلات پارامتری و پایگاه داده ای را خیلی سریع حل نمود و نتیجه آن بهبود عملکرد و کیفیت شبکه می باشد که نمونه ای از آنها در فصل نتایج آورده شده می باشد.
این پایان نامه در 9 فصل تنظیم شده می باشد که توضیحات کلی در مورد فصول در ذیل آمده می باشد.
در فصل اول، با عنوان ساختار شبکه GSM و معرفی اجزاء آن و بحث انتشار امواج، اجزاء شبکه سلولی GSM (MSC,BSC,BTS,MS,HLR,VLR و غیره و وظایف آنها و انواع انتشار و پلاریزاسیون های عمودی و افقی و مدل انتشار هاتا و آکومارا در سیستم سلولی تشریح شده اند.
در فصل دوم، با عنوان تعریف کلی بهینه سازی و الگوریتم فرآیند بهینه سازی، به این مطلب که هدف از بهینه سازی در شبکه GSM چیست و بهترین روش و الگوریتم برای بهینه کردن شبکه چیست؟ پرداخته شده می باشد.
در فصل سوم، پارامترهای GSM در مد Idle و مد Dedicated که یکی از موضوعات اصلی بهینه سازی می باشد، معرفی و مطالعه شده اند.
در فصل چهارم، ویژگی های GSM و کاربردهای آن در بهینه سازی تشریح شده اند که با بکارگیری این ویژگی ها می توان از منابع موجود شبکه، حداکثر بهره گیری را نمود و شبکه را برای توسعه آماده نمود.
در فصل پنجم، با عنوان مدیریت عملکرد شبکه و شاخص های شبکه به تعریف و ارائه فرمول شاخص ها (KPI) که بیانگر عملکرد و کیفیت شبکه فیدبکی برای امر بهینه سازی می باشند می پردازد.
در فصل ششم به مشخصات شبکه، معضلات شبکه معرفی شده و روش رفع معضلات اظهار شده اند.
در فصل هفتم، به الگوریتم بهینه سازی و راه حلی برای بهینه کردن شاخص ها می پردازیم.
در فصل هشتم، به تشریح نرم افزاری که جهت واکاوی Dump File های BSC طراحی و تدوین شده می باشد، پرداخته ایم. این نرم افزار با بهره گیری از برنامه نویسی Visual Basic .NET نوشته شده می باشد و مشکلاتی در اجرا دارد که می توان با بکارگیری Application های دیگر Visual Basic .NET زمان اجرا را سریع تر نمود و جهت کاربردهای دیگر این برنامه را توسعه داد.
در فصل نهم، نتایج بکارگیری الگوریتم بهینه سازی و نرم افزار طراحی شده ارائه شده می باشد و ما میتوانیم نتایج بکارگیری راه حل ها را بصورت گرافیگی در جهت بهبود کیفیت و شاخص های شبکه نظاره کنیم.
تعداد صفحه : 196
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد رشته برق : روش های طراحی شبکه روی تراشه و کاربرد آنها

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید