پایان نامه ارشد رشته برق مخابرات: شناخت معماری امنیتی در شبکه 3.XG و تحلیل مخاطرات و تهدیدات امنیتی آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

شناخت معماری امنیتی در شبکه xG.3 و تحلیل مخاطرات و تهدیدات امنیتی آن و ارائه مکانیزم های امنیتی جهت کاهش اثرات آسیب پذیری ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
معماری اینترنتی موبایل نسل سوم در چند بخش امنیت دسترسی به شبکه، امنیت در حوزه شبکه، امنیت در حوزه کاربر و قابل رویت بودن و محرمانگی امنیت تقسیم می گردد. یکی از مهمترین موضوعات در امنیت موبایل نسل سوم، امنیت در دسترسی به شبکه می باشد. به مقصود امنیت دسترسی به شبکه، فرایند تصدیق اصالت و توافق کلید دو طرفه بین کاربر و شبکه هست. در این پروژه به تحلیل پروتکل توافق کلید و تصدیق اصالت UMTS و ترافیک سیگنالینگی که با اقدام ثبت، برقراری تماس و خاتمه تماس ایجاد می گردد، پرداخته ایم و پهنای باندی که بین MS و VLR و بین پایگاه های اطلاعاتی مورد بهره گیری قرار می گیرد، مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.
در گام بعدی پروتکلی جهت تصدیق اصالت پیشنهاد شده می باشد که با کاهش زمان تصدیق اصالت، زمان برقراری و اندازه اطلاعات، کارایی تصدیق اصالت را بهبود بخشیده می باشد. مکانیزم تصدیق اصالت پیشنهادی ترافیک سیگنالینگ کمتری دارد، پس از ایجاد تنگنا در مرکز تصدیق اصالت جلوگیری می کند. پروتکل پیشنهادی بسیار ایمن می باشد زیرا هیچ اطلاعات بردار تصدیق اصالتی در VLR/MSC ذخیره نمی گردد و بردارهای تصدیق اصالت برای هر درخواست تصدیق اصالت در MS ساخته می شوند. این پروتکل در حالی که سطح امنیتی بالایی دارد، پیچیدگی کمی در بردارد.
فصل اول
1- مقدمه
تا به امروز سه نسل مختلف از ارتباطات سیار به گونه گسترده ای پیاده سازی شده می باشد. به بیانی دیگر خدمات ارتباطات موبایل دارای 3 مرحله بوده می باشد:
– آنالوگ
– دیجیتال
– چند رسانه ای.
هرکدام از این مراحل، به عنوان نسلی از موبایل شناخته شده می باشد. در اینجا، به مطالعه نسل های مختلف آن خواهیم پرداخت:
نسل اول، 1G، نام شبکه سیاری می باشد که آنالوگ یا نیمه آنالوگ (مسیر رادیو آنالوگ اما مسیر سوئیچینگ دیجیتال) می باشد. این شبکه ها در اواسط دهه 1980 ایجاد شدند که نمونه هایی از آنها تلفن موبایل نوردیک (NMT) و سیستم تلفن آمریکائی (AMPS) هستند. این شبکه ها به کاربران سرویس های اولیه ای ارائه کردند که تأکیدشان بر روی صحبت و سرویس های مبتنی بر صحبت بود.
شبکه های 1G فقط در حد و اندازه های کشوری گسترش یافتند و تجهیزات فنی و اصلی آنها بدون اینکه مشخصاتشان منتشر گردد، اغلب بین اپراتورهای مخابراتی دولتی و صنایع داخلی مورد توافق قرار گرفتند. با این توصیفات شبکه های 1G با یکدیگر سازگار نبوده و به عنوان سرویسی ارزشمند در بالای شبکه ثابت قرار گرفتند. این نسل از تلفن همراه دارای خصوصیات زیر می باشد:
– آنالوگ
– مدارهای سوئیچی
– صداهای ضعیف
– قابلیت پایین
– بدون وجود تدابیر امنیتی.
یکی از نگرانی های اولیه در ارتباط با امنیت در تلفن های آنالوگ این بود که سیگنال ها رمزنگاری نمی شدند و پس، در بین راه به راحتی قابل گوش دادن بودند.
از آنجا که نیاز به ارتباطات سیار افزایش پیدا نمود، نیاز به یک سیستم ارتباطی سیار با پوشش بیشتر هم افزایش پیدا نمود. در نتیجه مشخصات بین المللی به مقصود ایجاد سیستم ارتباطی سیار نسل دوم، 2G مورد مطالعه قرار گرفت. تأکید 2G برروی سازگاری و شفافیت بین المللی بود، به این معنی که سیستم بایستی منطقه ای (به گونه مثال در محدوده اروپا) یا نیمه جهانی باشد و کاربران سیستم در هر جایی از محدوده تحت پوشش بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. از نقطه نظر کاربر انتهائی، شبکه های 2G یک بسته جذاب تر ارائه کردند که در کنار سرویس صحبت بعضی از سرویس های دیتا و یک سری سرویس های مکمل به همراه داشت. با در نظر داشتن اینکه در سیستم 2G، استاندارد کردن به صورت منطقه ای انجام گرفت در جهانی کردن آن موفقیت به گونه کامل حاصل نشد و پس چندین سیستم 2G موجود می باشد.
نتیجه این ها سیستمی جهانی برای ارتباطات سیار می باشد که GSM نام دارد. که هم به جهت تجاری موفقیت آمیز می باشد و هم دارای انطباق می باشد به گونه ای که همه انتظارات فنی و تجاری را برآورده کرده می باشد. سرویس جهانی رادیویی بسته ای را می توان مانند سرویس (GSM)، برای دسترسی به اینترنت در نظر گرفت. نسل 2/5، داده ها را با سرعت بالاتری پشتیبانی می کند (171 بیت در ثانیه)، همچنین اتصالات همیشگی داده ها را حفظ می نماید، به این شکل که کابران می توانند به گونه دائم به اینترنت دسترسی داشته و تنها در زمان دریافت و ارسال داده ها، هزینه مربوط به اتصال به اینترنت دریافت می گردد.
تعداد صفحه : 113
قیمت : 14700 تومان

 

***

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *