در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

گرایش: مهندسی برق- مخابرات

عنوان:

مطالعه وتحلیل مکانیزم گذار از IPv4 به IPv6 و شبیه سازی پروتکل مسیریابیOSPF  در شبکه IPv6 

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
با در نظر داشتن اینکه توسعه وگسترش تمامی شبکه های مخابراتی براساس IP یک امر بدیهی و اجتناب ناپذیر میباشد در عین حال کاستی های IPV4 (تهی شدن قریب الوقوع آدرس های اینترنتی ، افزایش حجم اطلاعات مسیریابی همگام با رشد انفجاری اینترنت، Segmentation وپردازش سرآیند در مسیریاب که بسیارزمانبراست ونیاز به سرویس های جدید برای انواع جدید فایلهاو….) ، تامین نیازهای کاربران توسط اپراتورهای شبکه را با محدودیت مواجه خواهد نمود و باعث میگردد که توسعه براساس IPV4، در آینده معضلات جدی بهمراه داشته باشد و هر چقدر توسعه براساس IPV4 ادامه یابد ، فرآیند گذر از IPV4  به IPV6 پیچیده تر و مشکل سازتر می گردد.
نظریه های گوناگونی در حوزه ی آدرس دهی وجوددارد که منجر به نتایج متفاوتی شبیه به دیدگاه های ریاضی و نگرشهای مرتبط با مدلهای مورد بهره گیری کنونی شده می باشد . اینترنت کنونی که از IPV4 بهره گیری می نماید برای پشتیبانی از تجارت و شرایط عملیاتی قابل بهره برداری جهت کاربردهای نظیر- به – نظیر، امنیتی ، بیلیونها دستگاه موبایل ، سنسورهای شبکه و ساختار محاسباتی توزیع شده مورد نیاز برای پشتیبانی از شبکه موبایل کافی نمی باشد. IPV6 عنوان یک میانجی ضروری و حلال معضلات برای اینترنت نسل آینده اقدام می کند بطوریکه پیشرفت فراگیر و قابل ملاحظه ای را در بسیاری از کاربردهای شبکه و اینترنت بصورت عام ایجاد می نماید.
توسعه شبکه IP براساس IPV6  یک اصل مهم در طریقه توسعه شبکه ها میباشد.گذر از IPV4  به IPV6  در سطح اینترنت مکانیزم دشواری می باشد که نیازمند یک دوره زمانی می باشد . دست اندرکاران پیش بینی می کنند که این گذار سالها طول بکشد پس در طول این دوره زمانی بایستی ملاحظاتی برای همزیستی موقت گرههای IPV4 و IPV6 در نظر گرفت.
مقدمه
در دهه اخیر در حوزه مخابرات مهمترین فن آوری که بر ساختار شبکه های مخابراتی تاثیر بسزائی داشته می باشد فناوری IP می باشد . این تاثیر بحدی می باشد که امروزه کوشش می گردد هر نوع محصول یا فن آوری که به عرصه مخابرات معرفی میشود، به نحوی کاربرد و بهره گیری از آن بر این اساس باشد . همچنین برای هرگونه تغییر در ساختار شبکه ها چه در توسعه و چه در احداث شبکه های جدید ، این مفهوم یک اصل بنیادی می باشد.ترافیک غالب در شبکه های آتی ترافیک IP میباشد که جهت عرضه سرویس های چندرسانه ای (صوت – تصویر – دیتا) اقتصادی تر می باشد . مناسبترین روش ایجاد یک شبکه یکپارچه کردن آن می باشد که از سرمایه گذاری ها و سرویس های موجود بیشترین بهره گیری بعمل آید. چنین شبکه ای برای تمامی اپراتورهای مخابراتی اید هال میباشد اما هنوز تنگناهایی جهت پیاده سازی
کامل این شبکه هست. این شبکه ها تحت عنوان شبکه های نسل آینده نام برده میشود . شبکه نسل آینده شبکه ای می باشد که بر مبنای یکپارچه سازی سروی سها و بهره گیری از فن آوری سوئیچینگ بسته ای طراحی گردیده می باشد . دررابطه با شبکه های موبایل نیز با در نظر داشتن این که سیستم 4G مبحثی جدید می باشد ،اما آن چیز که که مسلم می باشد اینست که این سیستم دارای قابلیتهای بسیار قوی و کاملی می باشد که توجه هر کشور و هر اپراتوری را بخود جلب می کند. تمامی موردها ذکر گردیده در بالا دلایلی هستند که ما را برای ایجاد یک شبکه IP پرتوان و پر ظرفیت که بستری مناسب برای پذیرش و اجرای تکنولوژی های جدید در سالهای آینده باشد مصمم تر می کند، مهمترین معضل در این مرحله عدم تطبیق مناسب این پروتکل با زیر ساخت های مخابراتی موجود در دنیا می باشد . در جهت حل این معضل مجموعه ای از راه حل ها بکار گرفته شده می باشد . بخشی ازمجموعه تغییرات و تحولات مفهوم IP در طریقه به کارگیری آن در شبکه های مخابراتی، اقداماتی در خصوص بهبود ویژگی های پروتکل IP میباشد. مهمترین تغییر که در این خصوص انجام پذیرفت معرفی IPV6  و شروع به کارگیری آن بجای IPV4 بود تا بتواند نقایص پروتکل IP را بر طرف سازد IPV6  نسبت به IPV4 دارای روش و فرمت آدرس دهی بهتری میباشدکه اهم مزیتهای آن عبارت می باشد از:
1- پردازش بهینه تر: در IPV6، با مرز بندی بهتر روی فیلدها امکان پردازش بهینه تری فراهم می گردد.
2- سرآیند بسط یافته: با بسط سرآیند در IPV6 انعطاف پذیری بیشتری در اختیار کاربران قرار می گیرد.
3- ایجاد سرآیند Flow Label: با ایجاد یک Flow Label در سرآیند IPV6 امکان تعریف جریان ترافیکی متفاوت روی یک اتصال به وجودآمده و در نتیجه می توان کیفیت سرویس مورد نیاز هر یک از این جریان ترافیک ها را روی شبکه پشتیبانی نمود.
4- افزایش توانایی آدرس دهی: با اختصاص یک فضای 128 بیتی برای آدرس، امکانات آدرس دهی به صورت قابل توجهی در IPV6 بسط داده شده می باشد.
5- حذف Checksum: حذف Checksum مربوط به سرآیند از ویژگی های IPV6  نیز می باشد.
6- امنیت: با ایجاد امکان پشتیبانی Confidentiality و authentication و IPV6 امنیت بهتری را برای شبکه های TCP/IP فراهم نموده می باشد.
در این پروژه مطالعه معضلات و معضلاتی که منجر به استانداردسازی و گسترش بهره گیری از IPv6 گردیده در فصل اول مطالعه می گردد. فصل دوم به مطالعه کلی از پروتکل IPv6 اختصاص یافته می باشد. در فصل سوم سرآیندهای IPv6 و سرآیندهای بسط یافته مطالعه گردیده اند و مدیریت آدرس دهی IPv6 در فصل چهارم مطالعه گردیده اند. فصل پنجم به مطالعه مکانیزم های کنترلی ICMPv6 اختصاص یافته می باشد. در فصل ششم عملکرد مکانیزم Neighbor discovery مطالعه گردیده می باشد. فصل هفتم به مطالعه الگوریتم ها و انواع پروتکل های مسیریابی اختصاص یافته می باشد. همچنین مشخصه های امنیتی و قابل تحرک (Mobility) کاربر در فصل های هشتم و نهم ارائه گردیده اند. در فصل دهم تحلیل و مطالعه مکانیزم های گذار از IPv4 به IPv6 انجام گردیده می باشد. در فصل یازدهم شبیه سازی پروتکل مسیریابی OSPF با بهره گیری از شبیه ساز و مدول های IPv6 انجام و با بهره گیری از نتایج آن تاثیر پارامتر پهنای باند (cost مسیر) در ترافیک ارسالی به هر گره و بهبود عملکرد همگرایی پروتکل OSPF در مقایسه با پروتکل RIP مطالعه گردیده می باشد.
تعداد صفحه : 193
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد برق قدرت: جایابی DG به منظور بهبود رگولاسیون ولتاژ و کاهش تلفات توان

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید