در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات (گرایش سیستم)

عنوان:

مطالعه و شبیه سازی نهان نگاری صوت به روش طیف گسترده

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
نهان نگاری (Watermarking) پردازشی می باشد که برای محصولات دیجیتال اعم از صوت، تصویر، متن و… برای تزریق اطلاعات حیاتی با هدف حفاظت و یا محدود کردن حق کپی، ردیابی اطلاعات، یا پایش پخش، پنهان کردن اطلاعات، فهرست نگاری و غیره به کار می رود. در این مجموعه کوشش شده می باشد علاوه بر معرفی نهان نگاری، تاریخچه پیدایش و سیر تکاملی روش های مختلف مطالعه گردد سپس با تمرکز بر موضوع نهان نگاری صوت، انواع تکنیک ها و چالش های پیش رو نظیر تاثیر نهان نگاری بر کیفیت صوت و حملات و تهدیدات به صورت مختصر مطالعه خواهد گردید.
هدف این مجموعه مطالعه و شبیه سازی یکی از متداول ترین متدهای طیف گسترده – یعنی روش دنباله مستقیم – برای نهان نگاری می باشد. با اینکه نهان نگاره به صورت نویز به سیگنال صوتی، در حوزه زمان افزوده می گردد اما پردازش های اساسی که از استاندارد ISO MPEG-1 تبعیت می کنند در حوزه فرکانس اعمال می گردند. استاندارد مذکور راهکاری را برای افزودن نویز به سیگنال اصلی معرفی می کند که در آن، عدم شنیداری بودن نویز افزوده شده تضمین شده می باشد. نهان نگاره که در آغاز به صورت یک سیگنال شبه نویز، با طیفی تقریبا مسطح (Flat) ساخته می گردد در ادامه، با اعمال استاندارد ISO MPEG-1 رنگی شده و سپس به سیگنال اصلی افزوده می گردد.
آشکارسازی نهان نگاره با سنجش اندازه همبستگی بین یک سیگنال خطا (تفاضل سیگنال آزمون و سیگنال اصلی) و نویز باز تولیدشده انجام می گیرد. در این شیوه از آشکارسازی آگاهانه (Informed) بهره گیری می گردد و وجود کار اصلی برای بازتولید سیگنال شبه نویز به هنگام آشکارسازی، ضروری می باشد. در آشکارساز نویز باز تولیدشده برطبق استاندارد ISO MPEG-1 رنگی می گردد.
جزئیات تزریق و آشکارسازی نهان نگاره در یک قطعه صوت و شبیه سازی آن توسط برنامه MATLAB و SIMULINK نیز به صورت کامل مطالعه می گردد.
فصل اول
نهان نگاری چیست؟
مقدمه:
تحولات سریع فن آوری مخابرات و فراهم آمدن امکان انتقال اطلاعات چند رسانه ای دیجیتال از طریق شبکه های مخابراتی، نیازهای امنیتی جدیدی را مطرح ساخته می باشد. در این راستا و به دنبال یافتن روشی برای حفظ امنیت محصولات چند رسانه ای دیجیتال دو روش رمزنگاری و نهان نگاری به صورت مکمل یکدیگر رشد کرده اند. مساله ای که به دلیل خصوصیات ویژه محصولات دیجیتال اهمیت پیدا می کند این می باشد که این محصولات پس از رمزگشایی دقیقا مشابه با محصول اولیه هستند و هیچ گونه حفاظتی در برابر کاربردهایی مثل تهیه کپی غیرمجاز، نقض حق مالکیت، تغییر غیرمجاز محتوای اطلاعاتی و یا پخش غیرمجاز بر روی آنها وجود ندارد. پس نهان نگاری بسته به هر کاربرد امکانی را برای جلوگیری از سوء بهره گیری ایجاد می کند و در مورد استگانوگرافی روشی را برای مخابره سری ارائه می نماید.
در بیشتر کاربردها نهان نگاره به صورت نامحسوس در بخش هایی از محصول دیجیتال وارد می گردد به طوری که تزویج بین این اطلاعات نامحسوس و محصول دیجیتال اولیه به اندازه ای باشد که اشخاص غیر مجاز قادر به شناسایی و حذف این اطلاعات نامرئی نباشند و حداقل اینکه حذف غیر مجاز آنها کاهش چشمگیر کیفیت در محصول دیجیتال را به دنبال داشته باشد.
1-1- اهمیت نهان نگاری
هرجا صحبت از خلاقیت و تولید به میان آمده همیشه نگرانی از سوء بهره گیری را نیز با خود به همراه داشته می باشد. مقابله و ایمن سازی محصولات یا اوراق بهادار پیش روی سوء بهره گیری از دغدغه های دیرین بشر بوده می باشد. معمولا خسارتی که از ناحیه سوء بهره گیری کنندگان به مالکین وارد می گردد با تنبیه خاطیان جبران نمی گردد پس همیشه راه های پیشگیری ترجیح داده می گردد. از نظر کلی نهان نگاری به هر اقدامی که در جهت جلوگیری از سوء بهره گیری یا هشدار به سوء بهره گیری کنندگان صورت پذیرد اطلاق می گردد.
پرکاربردترین نوع نهان نگاری در چاپ اسکناس برای جلوگیری از جعل آن دیده می گردد. وجود تصویر محوی که در گوشه اسکناس پیش روی نور دیده می گردد جعل آن را مشکل – یا حداقل پرهزینه – می کند.
2-1- تاریخچه نهان نگاری
از آنجا که اسکناس رایج ترین و قدیمی ترین برگ بهادار می باشد انتظار داریم قدمت نهان نگاری حداقل به قدمت چاپ اسکناس باشد. آثار به جا مانده از تمدن چین باستان این موضوع را تأیید می کند. البته شکل دیگری از نهان نگاری که به استگانوگرافی معروف می باشد ریشه در تمدن یونان باستان دارد. استگانو نام برده ای بود که بایستی پیغامی مبنی بر طرفداری از قیام نایب السلطنه یونانی یکی از مستعمرات ایران را حمل می نمود. این پیغام پس از تراشیدن موهای برده بر پوست سر وی نگاشته شده و برده مذکور پس از بلند شدن موی سرش به شهر مورد نظر فرستاده گردید.
در گذشته اغلب از تکنیک های نهان نگاری در کاربردهایی زیرا اسکناس، اسناد ملکی و سایر اوراق بهادار بهره گیری می شده می باشد. اما بکارگیری نهان نگاری در حوزه صوت یا تصویر از وقتی مطرح گردید که امکان انتقال و ضبط این سیگنال ها به وجود آمد زیرا که با چنین امکانی جعل و سوء بهره گیری از آن نیز مطرح گردید.
امروزه با رشد روزافزون کاربرد محصولات چند رسانه ای نیاز به ایجاد یک سپر مطمئن برای جلوگیری از سوء بهره گیری محصولات ضروری گویا، کاری که مطالعه بر روی آن از حدود دو دهه قبل آغاز شده و اینک جنبه کاربردی پیدا کرده می باشد.
مانند مشتریان خوب نرم افزارهای نهان نگاری شرکت های چند رسانه ای هستند. زیرا که مایلند همواره انحصار در تولید یک نرم افزار – که اغلب یک محصول چند رسانه ای می باشد – را به خود اختصاص دهند. استراتژی این شرکت ها هشدارهای بازدارتده و سپس احقاق حق با بهره گیری از قوانین حق مولف می باشد. پس شدیدا نیازمند فراگیر و یکدست شدن این قوانین هستند. بخش های نظامی – امنیتی نیز علاقه فراوانی به نهان نگاری به ویژه روش های معطوف به استگانوگرافی – برای انتقال امن اطلاعات – دارند که در ادامه به صورت کامل آورده شده می باشد.
هنرمندان، ستاره های سینما، خبرگذاری ها و تهیه کنندگان نیز مانند کسانی هستند که از پیشرفت نهان نگاری مخصوصا در کاربردهای پایش پخش طرفداری می کنند.
استقبال بخش های فوق از بکارگیری نهان نگاری باعث رشد جهش گونه آن علی الخصوص در 5 تا 7 سال گذشته شده می باشد. همین امر باعث شده می باشد کاربردهای جدیدی برای این تکنیک ها پیدا گردد و بعید نیست در آینده نیز حوزه بکارگیری آن وسیع تر گردد.
تعداد صفحه : 122
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد برق الکترونیک: روش های تعیین محدوده واکه ها در سیگنال گفتار پیوسته

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق