در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc.” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

کاهش تلفات در شبکه های توزیع انرژی الکتریکی به روش تجدید آرایش شبکه با روش هیوریستیک

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
معضل امروز سیستم های قدرت الکتریکی بحث تلفات می باشد. این مسأله موقعی که از شبکه های توزیع صحبت می گردد، شکل جدیتری به خود می گیرد، برای حل همین مسأله محققان کوشش نموده اند با اعمال روشهای مختلف درصدد کاهش آن برآیند، بدین مقصود روشهای مختلفی برای آن ارائه شده که تجدید آرایش شبکه های توزیع یکی از آن موردها می باشد . برای حل مسأله کاهش تلفات به روش تجدید آرایش شبکه نیز روشهای مختلفی ارائه شده که یکی از شاخه های مهم این روشها را می توان به روشهای هیوریستیک تصریح نمود.
در این پایان نامه کوشش شده با معرفی تلفات و روشهای مختلف کاهش آن مسأله تجدید آرایش شبکه های توز یع معرفی گردد، روشهای مختلف تجدید آرایش شبکه های توزیع مطرح و از نقطه نظر نقاط اشکال و قوت هر یک مورد مطالعه قرار گرفته می باشد . درادامه با تبیین دادن الگوریتم ژنتیک به عنوان یکی از روشهای هیوریستیک مورد مطالعه قرار گرفته و مزایای آن اظهار شده می باشد. در پایان به اعمال این الگوریتم به روی شبکه 33 شینه باران نتایج بدست آمده با چند مرجع معتبر مقایسه شده و ارجحیت این روش نسبت به روشهای دیگر مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.
مقدمه
آن بخش از انرژی الکتریکی که به کار مفید تبدیل نشود تلفات نام دارد. امروزه انرژی الکتر یکی یکی از صورتهای رایج در کاربردهای مورد نیاز بشر می باشد. بسیاری از سیستمهای پیشرفته مبتنی بر دستگاه هایی می باشد که با بهره گیری از انرژی الکتریکی کار می کنند، و بایستی گفت زندگی بشر در حال حاضر بدون بهره گیری از انرژی الکتریکی تقریباً غیر ممکن شده می باشد. اتلاف انر ژی الکتریکی در سیستمهای تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی درصد قابل توجهی دارد و با در نظر داشتن اینکه مقدار انرژی الکتریکی که امروزه تولید و مصرف می گردد بسیار زیاد می باشد، اندازه اتلاف انرژی نیز مقدار قابل ملاحظه ای خواهد بود. از طرف دیگر انرژی الکتریکی با هز ینه های قابل توجهی تولید و منتقل می گردد، پس ارزش اقتصادی انرژی الکتریکی که تولید می گردد اما به مصرف کنندگان فروخته نمی گردد یعنی در شبکه انتقال و توزیع تلف می گردد قابل توجه می باشد . تلف شدن انرژی الکتریکی به این معنی می باشد که بخشی از انرژی تولید شده توسط ژنراتو رها به مشترکین مجاز شبکه نمی رسد، به بیانی دیگر نمی توان از کل ظرفیت تجهیزات شبکه بهره گیری نمود و این مفهوم را با تلفات توان اظهار می نمایند که همان توان، انرژی تلف شده می باشد و موجب این می گردد که با در نظر داشتن راندمان تجهیزات فقط بخشی از ظرفیت هر دستگاه یا تجهیز مفید واقع گردد.
این همه موجب شده مطالعه موضوعات مربوط به تلفات یکی از موضوعات مورد توجه صاحبان و پژوهشگران صنعت برق باشد. طبق مطالعات انجام شده بیشترین سهم از تلفات انرژی الکتریکی مربوط به بخش شبکه های توزیع خصوصاً با بهره برداری شعاعی می باشد . در کشورمان ایران طبق آن چیز که در مرجع [9] آمده در شبکه های توزیع ایران تلفات توان 23,3 درصد میباشد، که این عدد را می توان معضلی در شبکه های توزیع کشورمان دانست.
به این مقصود در این پایان نامه به ارائه راهکاری برای کاهش این تلفات برآمدیم.
فصل اوّل
مروری بر تلفات در شبکه های توزیع و روشهای کاهش آن
1-1- مقدمه
مطالعات انجام شده در ارتباط با کاهش تلفات انرژی الکتریکی را می توان به دو بخش تقسیم نمود:
– تجهیزات
– شبکه
در بخش تجهیزات: مسائل مربوط به عوامل مؤثر در تلفات تجهیزات مورد بهره گیری در شبکه های الکتریکی مانند خطوط، ترانسفورماتورها، عایقها و… مطالعه می گردند و این موضوع مستقل از شرایط و شکل و مشخصات یک شبکه خاص قابل انجام می باشد. به عنوان مثال مطالعه هادی های با مقاومت اهمی کمتر و یا مطالعه ترانسفورماتورهای با جنس هسته بهتر از نظر تلفات و غیره در این بخش قرار می گیرند.
در بخش شبکه: مسائل مربوط به عوامل مؤثر در تلفات شبکه و با فرض بکارگیری تجهیزات معین با تلفات مشخص مطرح می گردد . در این بخش مسائلی مانند جریانهای نامتعادل، جریان های راکتیو، شکل منحنی بار در شبکه، چگونگی بارگذاری روی شبکه و موقعیت نقطه تغذیه و… مطرح می گردد. یک موضوع مهم در کاهش تلفات در شبکه های توزیع ارزیابی تلفات شبکه می باشد. در این خصوص نیز می توان گفت که با در نظر داشتن پیچیدگیهای موجود و عوامل مختلف مؤثر در تلفات شبکه ارائه روشهایی که بتوان یک ارزیابی دقیق یا حتی یک اندازه گیری قابل اعتماد و عملی از تلفات شبکه فراهم نمود کار ساده ای نمی باشد، پس این موضوعات نیز هنوز در محدوده کارهای تحقیقاتی به شمار می رود.
هر سیستمی که دارای تعدادی خروجی و ورودی می باشد در اقدام، تمام فعالیتهای ورودی در خروجی دریافت نمی گردد (در مقیاس واحد)، نسبت این دو مقدار و تفاوت آنها به ترتیب با پارامترهای راندمان و تلفات سیستم تعریف و به عنوان شاخص های کیفی سیستم مقصود می شوند. در طراحی ها کوشش بر آن می باشد که تا با کاهش تلفات، راندمان و بهره وری سیستم را بهبود بخشند. در این راستا تعریف تلفات و شناخت اجزا آن کمک زیادی به طر احان می نماید . در شبکه های الکتریکی قسمتی از انرژی الکتریکی تولید شده در نیروگاهها، در حد فاصل تولید تا مصرف تلف می گردد. مطالعه های انجام شده نشان می دهد سهم عمده ای از تلفات انرژی در بخش توزیع انرژی الکتریکی هدر می رود.
تعداد صفحه : 93
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد رشته برق:بررسی روش های جدید و مدرن کنترل موتورهای القایی

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید