در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق الکترونیک

عنوان:

مطالعه عملکرد تقویت کننده کم نویز CMOS در باند بسیار زیاد UWB

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در این گزارش ما آغاز به معرفی و شناخت UWB و مطالعه تفاوتهای آن با باند باریک (narrow band) میپردازیم. سپس ساختار کلی گیرنده و فرستنده را بطور اختصار آورده ایم. در ادامه به مرور چند ساختار تقویت کننده کم نویز، که در این گزارش تکنولوژی CMOS مد نظر می باشد می پردازیم.
در انتهای مطالعه 13 ساختار CMOS، آنها را در یک جدول با مشخصات بهره، عدد نویز، پهنای باند کار و تکنیک مورد بهره گیری کنار هم قرار دادیم تا یک دید کلی بر روی فعالیت های انجام شده تا کنون بدست آوریم.
در دو فصل آخر این گزارش لیستی از ترانزیستور های موجود در بازار و شرکتهای تولید کننده های آنها را تهیه کرده ایم. در پایان نتیجه گیری و پیشنهاد آمده می باشد.
مقدمه:
اخیرا کاربرد وسیع باند فرا پهن، نظر گروه کثیری از دانشمندان را به طراحی یک مدار واحد با خصوصیات عالی جلب کرده می باشد. گسترش سریع تکنولوژیهای دیجیتال و نیمه هادی عاملی برای بهره گیری وسیع از طیفهای پهن و عریض شده می باشد. روشهای مختلفی از مدولاسیون و حاملهای باند پهن ارایه شده می باشد.
انتخاب سیگنال باند فرا پهن و مدولاسیون آن، به قابلیت بهره گیری ، سادگی و هزینه کم برای یک کانال بدون سیم ارتباطی شامل همه مراحل پردازش سیگنال ، بستگی دارد. کانال ممکن می باشد محدودیت های دیگری را هنگام عبور سیگنال به ما تحمیل کند.
اساسا هر سیستم باند فراپهن از قسمتهای زیر تشکیل شده می باشد.
– فرستنده: در حال حاضر حجم گسترده ای از پردازش اطلاعات به صورت دیجیتالی انجام می شود که در آن از پالسهایی با دو سطح بالا و پایین بهره گیری میشود. یک مولد سیگنال با توان پایین اطلاعات دیجیتال را به پالسهای متوالی تبدیل می ‌کند یا به اصطلاح مدوله می ‌کند. برای این مقصود از مدولاسیون های مختلفی مانند مدولاسیون مکان پالس و مدولاسیون دامنه پالس و… بهره گیری میشود. سپس سیگنال حاصل به مولد/تقویت کننده سیگنال توان بالای خروجی میرود. در بعضی فرستندههای باند فرا پهن از مولد توان بالا بهره گیری میشود بدین معنی که سیگنال پالسی ایجاد شده توسط بخش توان پایین با روشن و خاموش کردن ترانزیستورهای مولد مشابه همین پالسها را با توان بسیار بالا در خروجی ایجاد می ‌کند. در بعضی فرستنده های دیگر نیز ممکن می باشد مشابه سیستم های رایج باند باریک از همان تقویت کننده های توان بالا برای تقویت سیگنال پالسی بهره گیری گردد.
– آنتن (گیرنده/فرستنده): آنتن در فرستنده در حقیقت پذیرای پالسهای بسیار باریک فرستنده میباشد بدین معنی که یک جریان لحظه ای بسیار زیاد به آنتن فرستاده میشود. در گیرنده آنتن مانند بقیه سیستمهای باند باریک اقدام می ‌کند. ضمنا آنتن ممکن می باشد باعث افت انتشار و اعوجاج نیز گردد.
– گیرنده: در آغاز گیرنده سیستم باند فراپهن مانند سایر سیستمهای باند باریک با پهنای باند فراپهن سیگنال پالس دریافت شده به وسیله آنتن را توسط تقویتکننده کم نویز و فیلتر تقویت و فیلتر کرده و سپس آن را دمدوله و اطلاعات ارسال شده را استخراج می ‌کند.
بعضی فاکتورها مثل تنظیم فرکانس و امکان تداخل میان سیستمهای باند فرا پهن و سیستمهای باند باریک دیگر بایستی به خوبی مد نظر قرار گیرند. واضح می باشد که بهره گیری از حامل هارمونیکی سیستم را پیچیده تر می ‌کند. به واسطه افزایش سرعت حالتهای گذرای High-Low میتوان حالتهای گذرای کوتاه را مستقیماً در فضا پراکنده نمود. و حامل هارمونیکی را حذف نمود. اما بعضی کارها مانند شکل دهی و بحثهای مربوط به توان ضروری می باشد.
طبق گزارش FCC باند فرکانسی 3.1-10.6GHz به UWB اختصاص یافته می باشد. تکنولوژی باند فرا پهن فرصت خوبی را برای نرخ اطلاعات خیلی بالا برای خطوط ارتباطی گیگا بایت، با سرویس بی سیم ارایه می دهد. مقررات FCC، چگالی طیفی توان ماکزیمم را درباند 3.1-10.6GHz روی -41.3 dBm/MHz محدود می کند.
در گیرنده UWB، تقویت کننده کم نویز توسط یک یا چند طبقه گین بدست می آید. بنابر این نمایش نویز گیرنده به عدد نویز و بهره توان تقویت کننده کم نویز بستگی دارد.
در گیرنده UWB، بر خلاف عملکرد در باند باریک، تقویت کننده کم نویز یک بلوک بحرانی می باشد که سیگنال های ضعیف را از کل باند UWB می گیرد و آنها را با نسبت سیگنال به نویز خوب تقویت می کند. بعلاوه بهره توان بالا و یکنواخت، تطبیق امپدانس ورودی و عدد نویز مناسب در کل باند فرکانسی UWB مورد نیاز می باشد.
تعداد صفحه : 81
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی برق الکترونیک: طراحی و نحوه عبور از سوئیچینگ مداری به شبکه NGN

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید