در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc ” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
رشته مهندسی برق گرایش مخابرات
عنوان :
الگوریتم های جدید پیش اعوجاج دیجیتالی وفقی و غیر وفقی و کاربرد آنها در حذف اثر غیر خطی در تقویت کننده های توان بالای TWTA ماهواره

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
خطی سازی تقویتکننده های قدرت در ماهواره، تاثیر بسزایی در کاهش توان ارسالی و افزایش راندمان دارد. در این گزارش خصوصیات غیر خطی تقویت TWTA در ماهواره و همچنین انواع اغتشاشات ایجاد شده توسط این نوع تقویتکننده ها مورد مطالعه قرار میگیرد. غیر خطی بودن تقویت کننده دو نوع اغتشاش در سیگنالهای خطی ایجاد می کند. اولین نوع اغتشاش، اغتشاش در مسیر سیگنال می باشد. دومین نوع اغتشاش، پهن شدن طیف سیگنال می باشد که باعث ایجاد تداخل در کانالهای مجاور می گردد. روشهای مختلفی برای خطی کردن تقویتکننده بکار میرود که عبارت می باشد از: Feed Forward، Feed back و خطی ساز پیش اعوجاج. خطی ساز پیش اعوجاج به علت سادگی در پیاده سازی، قابلیت افزوده شدن به سیستم های ارسال سیگنال به صورت یک بلوک جداگانه و پهنای موثر بالا مورد توجه میباشد. خطی سازهای PD یک مشخصه غیر خطی تولید می کنند که برعکس مشخصه انتقال تقویتکننده هم در دامنه و هم در فاز میباشد. در این خطیسازها، خطیساز به عنوان یک تولیدکننده IMD در نظر گرفته میشود. اگر IMD های تولیدی به وسیله خطیساز در دامنه برابر و دارای 180 درجه اختلاف فاز با IMD های تولیدی توسط تقویتکننده داشته باشند، IMD کلا حذف خواهد گردید. این شرایط وقتی اتفاق میافتد که گین و فاز تقویتکننده خطی شده با تغییر در سطح توان خروجی ثابت بماند. روشهای مختلف خطی سازی به خصوص روش پیش اعوجاج در تقویتکننده های TWTA ماهواره، جهت ارتقای کیفیت سرویس در مدولاسیون های مرتبه بالا مانند  32QAM و QAM64 مورد بهره گیری قرار میگیرد. به مقصود دست یافتن به دانش کافی برای پیاده سازی خطی ساز پیش اعوجاج انواع پیاده سازیها و شبیه سازیها انجام شده در سالها اخیر مورد مطالعه قرار می گیرد.
مقدمه
توان و پهنای باند به عنوان دو فاکتور مهم در ارتباطات ماهواره ای مطرح می باشند. افزایش درخواست برای دریافت سرویسهای مختلف مخابراتی ما را بر آن داشته می باشد که به فکر بهره گیری موثرتر از پهنای باند باشیم. بهره گیری از مدولاسیون سطوح بالای QAM یتواند روشی برای بهره برداری بهتر از پهنای باند باشد. مدولاسیون QAM برای مدوله کردن سیگنال ارسالی در فرستنده های DVB-RCS بکار گرفته می گردد. یک فرستنده DVB-RCS از تقویت کننده TWTA به عنوان تقویت کننده توان بهره گیری می کند. با بهبود کارایی این نوع تقویت کننده می توان مصرف توان، وزن و در نتیجه هزینه پرتاب ماهواره را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش داد. همانطور که می دانیم تقویت کننده TWTA  در بیشتر موردها یک تقویت کننده غیر خطی می باشد. همانطور که شکل 1-1 نشان می دهد، تقویت کننده TWTA تنها به ازای توانهای ورودی کم، خطی می باشد. از طرفی کار با سطح توان پایین کارایی تقویت کننده را کاهش می دهد. پس برای داشتن کارایی مطلوب در تقویت کننده TWTA بایستی نقطه کار تقویت کننده در نزدیکی ناحیه اشباع قرار گیرد. کار در نزدیکی ناحیه اشباع باعث عملکرد غیر خطی تقویت کننده شده و این عملکرد غیر خطی باعث بروز اغتشاش در خروجی خواهد گردید. خاصیت غیر خطی تقویت کننده توان بالای TWTA  به عنوان یک مشکل اصلی در دستیابی به نرخ ارسال داده بالا و داشتن طیف مطلوب در خروجی می باشد. در تقویت کننده غیر خطی به علت بروز اثرات غیر خطی، طیف خروجی پهن شده و باعث کاهش کارایی پهنای باند در مدولاسیونهای M-QAM می گردد. به مقصود افزایش راندمان در بکارگیری پهنای باند می توان از مدولاسیونهای با نرخ داده بالا مانند 32QAM و QAM64 بهره گیری نمود. برای رفع معضلات حاصل از غیر خطی بودن تقویت کننده و اغتشاشات حاصل از آن می توان از تکنیک پیش اعوجاج (pre-distortion) بهره گیری نمود. تکنیک پبش اعوجاج به طراحان سیستمهای ارتباطی این امکان را می دهد که خروجی تقویت کننده بدون اعوجاج داشته باشند.
تعداد صفحه : 58
قیمت : 14700 تومان 

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق کنترل: بررسی روش های مختلف کنترل دور و موقعیت موتور DC

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید