در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان :

مدلسازی و شبیه سازی توربین بادی مجهز به DFIG و STATCOM به مقصود مطالعه عملکرد سیستم در شرایط خطا

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
ایراد اصلی توربین های بادی مجهز به ژنراتور القایی از دو سو تغذیه عملکرد آن ها در طی بروز اتصال کوتاه در شبکه می باشد. در این پروژه یک روش جدید برای عملکرد بی وقفه توربین بادی مجهز به ژنراتور القایی از دو سو تغذیه در طی بروز خطا در شبکه ارایه شده می باشد. یک محدود کننده جریان خطا به گونه سری با مدار روتور قرار می گیرد، در طی بروز خطا محدود کننده جریان یک سلف بزرگ را وارد مدار روتورمی کند تا از افزایش جریان در مدار روتور جلوگیری کند. هنگامی که خطا رفع گردید سلف نیز از مدار روتور خارج می گردد. همچنین از یک STATCOM برای تامین توان راکتیو مورد نیاز در حالت همیشگی و درطی بروز خطا بهره گیری شده می باشد. صحت و عملکرد روش با شبیه سازی سیستم قدرت نمونه در محیط نرم افزار PSCAD/EMTDC تایید می گردد.
مقدمه:
انواع زیادی از سیستم های توربین بادی در بازار رقابت می کنند که آن ها را به دو گروه اصلی می توان تقسیم نمود. گروه اول، توربین های بادی سرعت ثابت هستند که ژنراتور به گونه مستقیم به شبکه متصل شده می باشد. در واقع هیچ گونه کنترل الکتریکی برای این سیستم وجود ندارد. به علاوه تغییرات سریع در اندازه سرعت باد به سرعت روی بار القار می گردد (به علت تغییرات توان). این تغییرات برای توربین بادی که به سیستم قدرت متصل می باشد خوشایند نیست و باعث ایجاد فشارهای مکانیکی روی توربین می گردد و عمر توربین را کم می کند و نیز از کیفیت توان می کاهد. در توربین بادی سرعت ثابت فقط یک سرعت باد هست که توربین در آن سرعت بهینه کار می کند، از این رو توربین بادی سرعت ثابت اغلب خارج از عملکرد بهینه خود کار می کند و به گونه معمول ماکزیمم توان از باد گرفته نمی گردد. گروه دوم، توربین بادی سرعت متغیر هستند. در این نوع ژنراتور به گونه مستقیم به شبکه متصل نمی گردد. نوع سرعت متغیر توربین بادی قابلیت کنترل سرعت روتور را فراهم می کند، این کار به ما اجازه می دهد تا توربین بادی نزدیک نقطه بهینه خود کار کند. بیشتر توربین های بادی با بازه توان بیشتر از 1/5 مگاوات از نوع سرعت متغیر می باشند. یکی از انواع توربین های سرعت متغیر، توربین های بادی مجهز به ژنراتور القایی از دو سو تغذیه می باشد. امروزه اکثر توربین های بادی به ژنراتور القایی از دو سو تغذیه مجهز شده اند. در این نوع، ژنراتور القایی روتور سیم پیچی از طریق استاتور به شبکه قدرت متصل می گردد و روتور از طریق مبدل الکترونیک قدرت ac/dc/ac فرکانس متغیر با توان نامی در حدود 25 – 30 درصد تو ان نامی ژنراتور به شبکه قدرت متصل می گردد. مبدل الکترونیک قدرت شامل مبدل طرف روتور و مبدل طرف شبکه می باشد که به گونه پشت به پشت از طریق یک خازن اتصال dc به هم متصل شده اند. ایراد اصلی توربین های بادی سرعت متغیر به خصوص توربین هایی که به DFIG مجهز اند، عملکرد آ ن ها در طی بروز اتصال کوتاه در شبکه می باشد. اتصال کوتاه روی سیستم قدرت حتی اگر از محل توربین بادی دور باشد باعث ایجاد افت ولتاژ در نقطه اتصال توربین بادی با شبکه قدرت می گردد. این امر باعث افزایش جریان در سیم پیچ استاتور می گردد. به خاطر کوپل مغناطیسی بین استاتور و روتور، این جریان در مدار روتور و مبدل الکترونیک قدرت دیده می گردد، زیرا ظرفیت مبدل 25 – 30 درصد ظرفیت ژنراتور می باشد این جریان منجر به آسیب دیدن مبدل می گردد. تا پنج سال پیش، بیشتر اپراتور های شبکه نیاز نداشتند تا توربین های بادی در هنگام اتصال کوتاه، شبکه را تغذیه کنند و هنگامی که یک حالت غیر عادی در ولتاژ شبکه شناسایی می گردید، آن ها را از شبکه جدا می کردند. با افزایش ظرفیت انرژی بادی در سیستم قدرت در سال های اخیر و افزایش سهم آن ها در تامین توان در سیستم قدرت، از دست دادن ناگهانی و بزرگ توربین های بادی در طی بروز اتصال کوتاه در شبکه می تواند باعث خاموشی
های وسیع و ناپایداری در سیستم قدرت گردد. در این پروژه یک روش جدید برای عملکرد بی وقفه توربین بادی مجهز به ژنراتور القایی از دو سو تغذیه با بهره گیری از محدود کننده جریان خطا و STATCOM ارایه شده می باشد.
تعداد صفحه : 120
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی برق قدرت: استراتژی بهینه قیمت دهی در بازار عمده فروشی برق با استفاده از الگوریتم دینامیکی pso مبتنی بر gso

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید