پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

تکه ای از متن پایان نامه :

سخنرانی­هایی در مکان­ها و زمان­های مشخص داشت و جمعیت زیادی در این جلسه­ها شرکت می­کرده­اند(نوائی،1363ه.ش، ص268).  و به گفته­ی  قاضی نورالله شوشتری: «نفسی با تاثیر و عبارتی دلپذیر داشت، در بلاغت فصیح عهد و مسیح مهد و سحبان زمان و حسان بود… »(شوشتری، 1365ه.ش، ص 547).

به علاوه­ها کاشفی در علم تفسیر تبحر و توانایی خاص خود را داشته که از آثار تفسیری او  تفسیر سوره­ی یوسف (جامع الستین)، جواهر التفسیر که تا آیه 54 سوره نساء را شامل می­شود و مواهب علیه که تفسیر تمام قرآن به صورت موجز و مختصر می باشد، می­توان نام برد، جستجو در این تفاسیر مهارت تفسیری وی را آشکار می­کند.

در کلام مورخ هم­عصر واعظ کاشفی این ویژگی علمی او چنین پیدا کرد می شود که: «در  دیار خراسان، مفسری مانند آن جناب نمی­توان پیدا کرد … »(خواند میر،1372ه.ش، ص 221).

2-1-4- آثار علمی ملاحسین کاشفی

با در نظر داشتن ابعاد علمی این شخصیت و شهرتی که در علوم مختلف دارد و عارف معارف گوناگون و آگاه بر بسیاری از دانش­ها بوده، آثار و  تألیفات متنوع و متعددی در زمینه­ها و موضوعات مختلف از او  بر جای مانده و بعضی از  این آثار زیرا «اخلاق محسنی» در موضوع اخلاق و حکمت علمی، شهرت جهانی نیز دارند(صفا، ج 4، ص 525؛ حضرتی و مقیمی، www.hawzah.net/fa/article/articleview/80779).

در مورد تعداد کتاب­های نوشته شده توسط کاشفی یا به عبارت دیگر تعداد کتاب­هایی که از او باقی مانده و در این زمان در دسترس قرار دارد اطلاع دقیقی در دست نیست. مطالبی که در این نوشته در زمینه­ی آثار کاشفی آورده می­شود برگرفته از  منابعی می باشد که توضیحاتی بر این آثار ارائه کرده­اند. بعضی از منابع استفاده شده در این موضوع، عبارتند از:«الذریعه» و «طبقات اعلام الشیعه» نوشته­ی آقا بزرگ تهرانی؛ «اعیان الشیعه»­ی سید محسن امین؛ «ریحانه الادب» اثر محمد علی مدرس؛ «روضات الجنات» نگاشته­ی محمد باقر موسوی خوانساری اصفهانی و نیز تاریخ

تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

از لینک انتهای صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک انتهای صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر