پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

تکه ای از متن پایان نامه :

ملا حسین کاشفی سبزواری مانند کسانی می باشد که صاحب کتاب­های بسیار به زبان فارسی بوده و نثر او مورد استقبال فراوان قرار گرفته می باشد،آثاری که در زمینه­های گوناگون حدیث، تفسیر، ادبیات، اخلاق، تاریخ، نجوم و علوم غریبه نوشته شده می باشد.

“جواهرالتفسیر” اولین کتاب  تفسیر  وی و از تفاسیر مهم فارسی می باشد که در آن مباحث مقدماتی خوبی که اطلاع از آن­ها در تفسیر مفید می باشد، اظهار شده و هم­چنین از استنادات، روش­ها و رویکردهای متنوع در تفسیر آیات بهره برده می باشد. با وجود استقبال از آثار کاشفی در جوامع فارسی زبان، تاکنون این تفسیر چندان مورد توجه قرار نگرفته و در مورد روش مفسر در طرح مباحث تفسیری کاری انجام نشده می باشد. پژوهش و تصحیح کتاب، به همّت دکتر جواد عباسی صورت گرفته و ایشان در مقدمه­ای درازدامن از کاشفی و آثارش نوشته­اند اما در این مقدمه درمورد­ی روش تفسیری مفسر به تفصیل سخن گفته نشده می باشد و هم­چنین مصحح  به  مقایسه و مقابله چهار نسخه خطی از جواهرالتفسیر پرداخته می باشد.

1-2- هدف­های پژوهش

  • شناسایی و معرفی هرچه بیشتر تفسیر “جواهرالتفسیر” که حتی در بین متخصصان این رشته ناشناخته می باشد.
  • شناخت شخصیت علمی ملا حسین کاشفی.
  • آشنایی و معرفی مباحث مقدماتی بر”جواهرالتفسیر”
  • مطالعه روش­ها وگرایش­های تفسیری کاشفی در “جواهر التفسیر”

 

 

1-3- ضرورت انجام پژوهش

باتوجه به این که کاشفی در قرن نهم(ه.ق) در علوم مختلفی سرشناس بوده و از آن زمان تاکنون نیز از شهرت علمی خاصی برخوردار می باشد، به گونه­ای که نویسنده­ی کشف الظنون از آسیای صغیر، توضیح حال این مفسر را در کتابش آورده و به علاوه، مورخان هم­­عصرش مانند: غیاث الدین خواندمیر و متأخرانی

تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

از لینک انتهای صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک انتهای صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر