دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد“M.Sc” مهندسی برق گرایش الکترونیک

عنوان:

مطالعه مدل های ANN/HMMو fuzzy HMM در بازشناسی گفتار خودکار (ASR)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
علیرغم پیشرفت های صورت گرفته در دهه های اخیر، بازشناسی گفتار خودکار (ASR) کماکان عملیات دشوار و پرچالشی می باشد. بطور خاص سیستم های بازشناسی مبتنی بر مدل های مارکف مخفی (HMM) تحت شرایط مختلف کارایی خوبی دارند، اما با موانعی روبرو هستند که قابلیت های آن ها را در بازشناسی، در محیط دنیای واقعی محدود می سازد. برای غلبه بر این مشکل شبکه های عصبی مصنوعی (ANNs) به عنوان یک جایگزین در ASR به کار گرفته شدند. اما این شبکه ها در روبرو شدن با سیگنال های گفتار با دنباله زمانی طولانی، موفقیت چندانی نداشته و نتوانستند به تنهایی نظر محققین را جلب نمایند. در این نوشتار پس از مطالعه مدل مخفی مارکف و کاربرد آن در بازشناسی گفتار و همچنین معرفی شبکه های عصبی، به مطالعه سیستم های آمیختار HMM/ANN خواهیم پرداخت.
مقدمه:
خروجی یک فرایند در جهان واقعی به شکل یک سیگنال پیوسته یا گسسته نظاره می گردد. یک مسئله حیاتی در علوم، ساختن مدلهایی برای این سیگنال واقعی می باشد. مدل سازی یک سیگنال مزایای فراوانی به همراه دارد. اولاً مدل ، پایه ای برای توصیف نظری سیگنال فراهم می کند که می تواند برای پردازش سیگنال بهره گیری گردد تا خروجی مطلوبی داشته باشد. ثانیاً مدل می توند اطلاعات بسیار مفیدی درمورد منبع سیگنال بدهد. بدون اینکه احتیاجی به خود منبع باشد. نهایتاً و از همه مهمتر، مدل ها می توانند در اقدام به خوبی کار کنند و امکان شکل گیری سیستم های عملی مهمی را فراهم آورند. بسته به نوع سیگنال، راه های مختلفی برای مدل کردن هست. مدل های معین از بعضی خواص شناخته شده سیگنال بهره گیری می کنند و مقادیر پارامترهای مدل را تخمین می زنند. از طرف دیگر در مدل های آماری یک فرایند تصادفی، سیگنال را توصیف می کند. مدل های مخفی مارکف، که همچنین منابع مارکف یا توابع آماری زنجیره ای مارکف نامیده می شوند، در تئوری مخابرات یکی از پرکاربردترین مدل های آماری هستند.
تعداد صفحه :82
قیمت : 14700 تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد برق گرایش قدرت: استراتژی بهینه قیمت دهی در بازار عمده فروشی برق با استفاده از الگوریتم دینامیکی pso مبتنی بر gso

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید