در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
(M.Sc) پایان نامه کارشناسی ارشد
گرایش مهندسی برق- قدرت
عنوان :
پخش بار بهینه در سیستم های قدرت با بهره گیری از روش هوشمند بهینه سازی اجتماع ذرات (PSO)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده :
پخش بار بهینه یکی از اساسی ترین ابزارهای نرم افزاری موجود در مراکز بهره برداری و برنامه ریزی سیستم های قدرت می باشد که به مقصود تنظیم بهینه متغیرهای تحت کنترل سیستم قدرت برای دستیابی به تولید مطمئن با کمترین هزینه و بیشتری امنیت و نیز برآوردن اهداف عملیاتی دیگر در سیستم قدرت به شکل های مختلف به کار می رود. علیرغم پیشرفت های چشمگیر به دست آمده در زمینه نرم افزارهای پخش بار بهینه، این مسأله همچنان به عنوان یکی از پیچیده ترین مسأله های ریاضی مطرح می باشد و الگوریتم های کارآمدی که به گونه همزمان دارای توانائی های سرعت و انعطاف پذیری و لحاظ پارامترهای قابلیت اطمینان در حل این مسأله باشد تحت مطالعه و مطالعه می باشد.
در این پایان نامه به حل مسأله پخش بار بهینه بر مبنای حداقل کردن تابع هدف و بهبود پروفیل ولتاژ به کمک الگوریتم جدید هوشمند بهینه سازی اجتماع ذرات پرداخته می گردد. روش حل پیشنهاد شده با بهره گیری از سیستم های استاندارد آزمایش شده می باشد و نتایج به دست آمده با نتایج حاصل از تقریب های دیگر مقایسه شده می باشد. نتایج به دست آمده نیرومندی و موثر بودن روش فوق را در مقایسه با سایر روش های ارائه شده در این زمینه نشان می دهد.
مقدمه:
مهندسین همواره با مسائل مربوط به تضمین سودآوری سرمایه گذاری های انجام شده به مقصود تولید محصولات و ارائه خدمات مهندسی مواجه بوده اند. تضمین بازگشت سرمایه و سود مناسب سرمایه گذاری های عظیم به اقدام آمده در صنعت برق، بهره برداری صحیح، مناسب و اقتصادی از آن، این صنعت را در زمره مهمترین موضوعات مهندسی برق قرار داده می باشد. در این راستا افزایش راندمان و بازدهی تجهیزات الکتریکی و بهبود بهره برداری از آن در جهت صرفه جویی و حفظ هرچه بیشتر منابع و به اتمام سوخت های فسیلی از یک طرف و کاهش قیمت تمام شده کیلووات ساعت برق تولیدی برای تولید کنندگان و در نظر داشتن تورم سالانه و افزایش هزینه روزافزون مواد سوختی مانند مسائلی می باشد که مهندسان را از دیرباز به خود مشغول کرده می باشد.
در این رهگذر پخش بار بهینه به عنوان ابزار کارآمد، تأثیر به سزایی در بهره برداری هرچه اقتصادی تر از سیستم های قدرت اعمال می کند و از آن در مسائل تبادل اقتصادی بین چند ناحیه و به مدار آوردن نیروگاه ها بهره گیری می گردد. بعلاوه به عنوان ابزاری برای طراحی سیستم های قدرت مورد بهره گیری قرار می گیرد. مسأله بهره برداری اقتصادی از سیستم قدرت از زمانی مطرح گردید که دو یا چند واحد تولید انرژی الکتریکی با یکدیگر در تأمین بار الکتریکی مشارکت داشته و ظرفیت کل آنها در مجموع بیش از اندازه مصرف بوده و پس آرایش های متفاوتی از اندازه تولید واحدها را به دنبال داشته می باشد. به گونه کلی پخش بار اقتصادی، برای کنترل و توزیع توان حقیقی مورد تقاضای مشترکین، بین واحدهای تولید کننده موجود در سیستم های قدرت می باشد که اکثرا یک مسأله بهینه سازی غیرخطی می باشد و معمولا هدف آن حداقل کردن هزینه ها می باشد. گاهی اهداف دیگری مانند بهبود امنیت سیستم و کاهش صدمات زیست محیطی ناشی از احتراق سوخت های فسیلی در نیروگاه های حرارتی نیز همزمان مورد نظر می باشد. این بهینه سازی تحت یک دسته قیود معادله ای و نامعادله ای انجام می پذیرد. قیود معادله ای سیستم باساس نوع مدل انتخابی برای شبیه سازی شبکه و قیود نامعادله ای با در نظر داشتن محدودیت های فیزیکی و عملکردی موجود در سیستم تعیین می گردد.
تعداد صفحه : 126
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد برق الکترونیک گرایش میکروالکترونیک:طراحی نوسان‌ساز Cross-Coupled LC با نویز فاز کم

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید