دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد“M.Sc” مهندسی برق گرایشکنترل

عنوان:

کنترل کننده پیش بین خطی بر پایه مدل MPC

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:

در این پژوهش کنترل کننده پیش بین بر پایه مدل Model Based Predictive Control به مقصود کنترل سیستم های خطی مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.Model Based Predictive Control از دسته روش های کنترل پیشرفته ای می باشد که امروزه به گونه گسترده در صنایع فرایند مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. اگرچه این روش تقریبا برای هر نوع مساله ای مناسب می باشد، اما توانایی این روش در برخورد با مسائل زیر آشکارتر می گردد: مسائلی که در آن تعداد ورودی های کنترل و حالت های سیستم زیاد می باشد. مسائلی که در آن ورودی های کنترل و حالت های سیستم دارای قیودی هستند. مسائلی که در آن اهداف کنترل تغییر پیدا می کند و یا تجهیزات کنترل مانند سنسورها و محرک ها بنابه دلایلی از بین می طریقه. مسائلی که در آن با سیستم های تاخیردار مواجه ایم.اساس این روش بر حل یک مساله کنترل بهینه در هر فاصله نمونه برداری استوار می باشد. بدین شکل که آغاز با بهره گیری از یک مدل پیش بینی، خروجیهای آینده را برای یک افق محدود پیش بینی می کند و با بهره گیری از کمینه سازی یک تابع معیار، ورودی های آینده را بر روی افق پیش بینی بدست می آورد و تنها عنصر اول از این سری را به عنوان ورودی به سیستم اعمال می کند.

مقدمه:

دو روش توسعه یافته برای محاسبه قانون فیدبک حالت غیر خطی برای سیستم های خطی که دارای قیود حالت و کنترل می باشند عبارتند از: روش کنترل پیش بین و روش برنامه ریزی پویا

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد مهندسی برق مخابرات: بررسی روش های قرار گرفتن IP روی WDM

در این پژوهش به مطالعه روش کنترل پیش بین می پردازیم.MPC یا کنترل پیش بین مدل پایه روشی می باشد برای کنترل سیستم های در حضور قید.MPC یا روش کنترل افق کاهنده امروزه بصورت روشی استاندارد در حل مسائل کنترل چند متغیره در حضور قیود پیچیده در آمده می باشد. این روش آغاز با بهره گیری از یک مدل از سیستم رفتار آینده آن را پیش بینی کرده  و سپس یک شاخص عملکرد مربعی را بر پایه پیش بینی انجام شده کمینه می نماید. اگر بخواهیم موقعیت یا حرکت یک اتومبیل را کنترل کنیم MPC با نگاه کردن به جاده از شیشه جلوی اتومبیل معادل می باشد در حالیکه کنترل کلاسیک تنها اجازه نگاه کردن به شیشه عقب اتومبیل را می دهد و درواقع فرامین کنترلی براساس خطاهای گذشته صادر می گردد. مزیت های بهره گیری از کنترل پیش بین: در زیر مزایای بهره گیری از MPC و علت های موفقیت آن در صنعت به گونه اختصار یاد شده می باشد.

  • MPC در مسائله کنترل سیستم ها چند متغیره قابل بکارگیری می باشد.
  • MPC اجازه کار در نزدیکی قیود را می دهد یعنی کنرلرهای بر پایه MPC را می توان نزدیک به مرزهای قیود برای ایجاد عملکرد بهتر نسبت به سایر روش های قدیمی بکار برد.
  • MPC در سیستم های غیر مینیمم فاز و پروسه های ناپایدار قابل بکارگیری می باشد.
  • MPC روشی ساده را برای محاسبه پارامترها ارائه می دهد.
  • MPC در تغییرات ساختاری سیستم قابل بکارگیری می باشد.

اصول کلی حاکم بر کنترل پیش بین:

  • همانطور که قبلاً ذکر گردید کلیه روش های کنترل پیش بین دارای اجزای مشترکی بشکل زیر می باشند:
  • مدل پیش بینی برای پیش بینی خروجیهای آینده سیستم
  • تابع معیار که با مینیمم سازی آن روی افق محدود، ورودی های کنترل بهینه آینده را می توان محاسبه نمود.

قانون کنترل

تعداد صفحه :62

قیمت : 14700 تومان

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید