دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد“M.Sc” مهندسی برق گرایش الکترونیک

عنوان:

مطالعه روش های  فشرده سازی (CELP) و کاربرد آن در موبایل

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:

هدف اصلی فرایند کد کردن سیگنال های صحبت، افزایش کیفیت سیگنال دریافتی برای یک نرخ بیت مشخص و یا حداقل سازی نرخ بیت در ازای یک کیفیت دریافتی معین می باشد. نرخ بیت مناسب در صحبت که بایستی ارسال و ذخیره گردد به هزینه انتقال، هزینه فشرده سازی سیگنال صحبت دیجیتال و کیفیت صحبت مورد نیاز بستگی دارد. تاکنون روش های گوناگونی در زمینه فشرده سازی صوت مطرح شده می باشد. در بعضی از روش های مذکور مانند LD-CELP تاخیر کم مهم می باشد. از طرف دیگر گاهی کیفیت بالاتر اولویت بیشتری در مقایسه با تاخیر کم دارد. به گونه کلی در سیستم هایی که به شبکه تلفن متصل می شوند، صحبت کد شده بایستی دارای کیفیت بالایی باشد و با استانداردهای ITU مطابقت داشته باشد. اما در سیستم های محدود مانند شبکه های تجاری خصوصی و یا سیستم های نظامی نرخ بیت پایین تر نسبت به کیفیت بالاتر از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. تقریباً در همه کد کننده های صحبت، سیگنال بازسازی شده با سیگنال اصلی تفاوت دارد. در این سمینار پس از مطالعه طریقه تولید صحبت و معرفی اجمالی تعدادی کد کننده و مقایسه آن ها  ،تکنیک هایی به منظوره بهبود کیفیت در زمینه کند کننده های مطرح شده با در نظر داشتن مقالات موجود ارائه خواهد گردید. شایان ذکر می باشد در این سمینار به معرفی اجمالی سیستم GSM و کد کننده VSELP نیز پرداخته شده می باشد.

مقدمه:

امروزه در عصر ارتباطات و بهره گیری از شبکه های تلفنی، موبایل، اینترنت و با در نظر داشتن محدودیت پهنای باند در شبکه های مخابراتی، فشرده سازی صوت امری اجتناب ناپذیر می باشد. در دهه های اخیر روش های متفاوتی در زمینه فشرده سازی صوت مطرح شده می باشد. مناسب ترین و پرکاربرد ترین  آن ها کد کننده های واکاوی با سنتز می باشند. در سال 1985 کد کننده صحبت با نرخ بیت زیر 16 کیلوبیت بر ثانیه با روش CELP معرفی گردید و چندین استاندارد مهم براساس این روش تعریف گردید. در سال 1998، CCITT کار روی برنامه ای برای استاندارد سازی کد کننده ای با تاخیر کم و کیفیت بالا پیش روی خطای کانال را آغاز نمود و بالاخره در سال 1992 توسط Chen etal کد کننده تحت عنوان LD-CELP معرفی گردید و به صورت استاندارد در آمد. در این سمینار به گونه عمده به مطالعه خانواده های CELP پرداخته شده می باشد. در فصل اول طریقه تولید صحبت و بعضی روش های فشرده سازی و مطالعه اجمالی آن ها پرداخته شده می باشد. سپس در فصل دوم به طرح مدلی برای پیشگویی خطی و تخمین پارامترهای LPC با بهره گیری از پیشگویی خطی پیچشی پرداخته شده می باشد. در فصل سوم، ضمن تبیین کد کننده های CELP، اصلاحاتی برای بهبود SNR خروجی دیکدر، شامل تغییر سایز بردار تحریک از 5 نمونه به 10 نمونه، بهره گیری از جستجوی درختی، همچنین ایجاد کتاب کد جدید با بهره گیری از واکاوی PCA پیشنهاد شده می باشد. در فصل چهارم به مطالعه کد کننده CS-ACELP, ACELP, VSELP پرداخته شده و یکسری تکنیک های بهینه سازی جستجوی کتاب کد در ارتبا با کد کننده ACELP در ادامه آمده می باشد. علاوه بر پیچیدگی 40 درصدی منجر به بهبود 0/25 دسیبل در SNR خروجی دیکدر می گردد. در فصل پنجم به مطالعه کد کننده LD-CELP پرداخته شده می گردد. نتیجه گیری و پیشنهادات نیز در فصل هفتم آورده شده می باشد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد مهندسی برق با موضوع انرژی های نو و نیروگاه های بادی

تعداد صفحه :93

قیمت : 14700 تومان

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید