دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc”سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

الکترونیک- مهندسی برق

عنوان : تشخیص اثرانگشت توسط شبکه عصبی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

 

چکیده:

برای اینکه تشخیص اثر انگشت به صورت کامل و درست صورت گیرد موارد زیادی را می توان در نظر گرفت که در نهایت باعث رسیدن به جواب مطلوب شود. در فصل اول کوشش بر آن شده تا کلیات و تاریخچه ای از اثرانگشت اظهار شود. زیرا که شناخت هرچه بیشتر یک پدیده باعث راحتی در کار با آن پدیده می شود.

در فصل دوم کلیاتی از شبکه عصبی آنالیز موجک و الگوریتم SVM آورده شده می باشد. این کلیات در فصل های بعدی کاربرد زیادی دارند. در فصل سوم به حافظه های انجمنی و نحوه برخورد آنها با یک الگو را اظهار می کنیم. در فصل های بعد روش های مختلف پردازش و پیش پردازش برای بالا بردن کیفیت این سازوکار آورده خواهد شد. در نهایت نتایج آزمایش شده از این علمکردها باهم مقایسه می گردند.

مقدمه:

شبکه های عصبی مصنوعی که در واقع الگو برداری شده از شبکه های عصبی طبیعی هستند کاربردهای زیادی در حل مسائل گوناگون دارند. در این سمینار کوشش بر آن می باشد تا بتوان از قابلیت های بالای این شبکه ها در شناخت یکی از موارد زیست سنجی بشر یعنی اثرانگشت استفاده کرد.

مطالعه این موضوع از این جهت صورت گرفته که امروزه تشخیص اثر انگشت به یک امر ضروری تبدیل شده می باشد. بایستی اضافه نمود که استفاده از شبکه عصبی می تواند از چند دیدگاه جالب باشد. اول اینکه شناخت اثر انگشت در نگاه کلی یک پردازش تصویر و یک شناخت الگو می باشد که توسط شبکه عصبی انجام می شود دوم قابلیت تعمیم این شبکه هاست که کمک می کنند تا در شرایط سخت هم خروجی قابل قبولی داشته باشیم.

پس برای تشخیص اثر انگشت بایستی از روش های مختلفی برای کمک به شبکه عصبی استفاده کنیم.

فصل اول:

کلیات اثر انگشت

1-1) هدف

با در نظر داشتن اینکه در بسیاری از کارهای امروزی نظیر بانکداری الکترونیک، کارت های اعتباری، کارت های هوشمند و بسیاری از کارها که اطلاعات بایستی به صورت الکترونیکی ذخیره شوند، تأثیر سیستم هایی که توانایی تشخیص خودکار مشخصات افراد را دارند بسیار مهم می باشد. در این بین تأثیر اثر انگشت بسیار تا بسیار مهم می باشد.

با در نظر داشتن اینکه برای پیاده سازی این موارد شرایط بسیار خوبی مانند حسگرهای کوچک و ارزان قیمت هست مطالعه و تحقق اهداف در این زمینه بسیار آسان تر گردیده می باشد. در این فصل به مطالعه کلیاتی از اثر انگشت می پردازیم که در فصل های بعد لازم می باشند.

1-2) تاریخچه

اولین نشانه های اظهار شده در مورد اثر انگشت مربوط می شود به 5000 سال پیش در نزدیکی بین النهرین. اما اولین بار در کشور چین از اثر انگشت در کارهای دفتری، خرید، قراردادها، وام ها و بدهی ها استفاده گردید. قدیمی ترین اثر پیدا کرد شده در این زمینه مربوط به 300 سال پیش می باشد.

اولین مقاله علمی معتبر در مورد اثر انگشت توسط دکتر NEHEMIAH GREW که از دانشمندان مورفولوژی بودند نوشته شد. مورفولوژی در واقع عمان علم مربوط به ریخت شناسی یا شکل شناسی می باشد. این مقاله در مورد لبه ها، منفذها و شیارهایی بود که در ساختار هر اثر انگشت دیده می شود.

برای دانلود متن کامل  اینجا کلیک کنید.