در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایاننامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – گرایش مخابرات

عنوان:

طراحی، شبیه سازی و ساخت دستگاه اندازه گیری فرکانس لحظه ای در باند S و C

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
پایان نامه حاضر تحت عنوان «طراحی، شبیه سازی و ساخت دستگاه اندازه گیری فرکانس لحظه ای در باند S و C» بر اساس مقالات و مستندات متعدد؛ برای اندازه گیری فرکانس لحظه ای یک سیگنال تک فرکانس از این نکته بهره برده می باشد که طیف حاصل ضرب یک سیگنال در تأخیر یافته ی خودش شامل هارمونیک هایی در مبداء و در دو برابر فرکانس سیگنال اصلی میباشد. دامنه ی این هارمونیک ها متناسب با دامنه سیگنال ورودی و اندازه تأخیر ایجاد شده می باشد. این سیستم در محیط نرم افزار MATLAB پیاده سازی و اجزای آن، در محیط نرم افزار Microwave Office شبیه سازی و بهینه گردید. مقسم توان ویلکینسون و تزویج کننده خط – انشعابی، برای پهناس باند فرکانسی 2 تا 6 گیگاهرتز توسعه داده شدند. در نهایت یک سیستم IFM ساخته گردید و نتایج آن مورد تحلیل و مطالعه قرار گرفت.
مقدمه:
در این پروژه چگونگی عملکرد یک گیرنده IFM مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. سپس یک سیستم کامل IFM طراحی شده، ساخته شده و نتایج آن ارائه گردیده می باشد. در فصل یکم کلیات پروژه مانند طرح مسئله، اهمیت و ضرورت انجام آن و اهداف پروژه اظهار شده می باشد. در فصل دوم به تبیین سیستم IFM و اظهار ریاضی مسئله پرداخته شده می باشد. فصل سوم به طراحی، شبیه سازی و ساخت اجزای بخش RF، یعنی مقسم های توان، تزویج کننده های دورگه، خطوط تاخیر و میکسرها، و ارتباط بین آنها اختصاص دارد. فصل چهارم نیز به مطالعه و ساخت سخت افزار بخش پردازش و تحلیل نرم افزار پردازشگر اختصاص دارد. در فصل پنجم مطالب جمع بندی شده می باشد و در خاتمه برنامه ها و توابع نوشته شده، شبیه سازی های انجام شده، مشخصات المان ها و قطعات و تصاویر قطعات ساخته شده پیوست شده اند.
فصل یکم:
کلیات
طرح مسئله
سیستم رادار اولین بار در ایالات متحده و بریتانیا در دهه 1930 تولید گردید و تأثیر مهمی در طول جنگ جهانی دوم برای مصارف نظامی بازی نمود. پس از آن وقت، کاربردهای رادار در دیگر زمینه ها گسترش پیدا نمود. با رشد سریع رادار، مخابرات و سیستم های هدایت جنگ افزار، یک نیاز ضروری در گیرنده های مایکروویو ایجاد گردید؛ تشخیص تهدیدات احتمالی در مراحل اولیه. پس، گیرنده های مایکروویو و کاربردهایش یک حوزه تحقیقی مهم در جنگ الکترونیک گردید.
امروزه، گیرنده اندازه گیر فرکانس لحظه ای IFM، به عنوان یک جزء از سیستم های جنگ الکترونیک پیشرفته مطرح می باشد. بلوک IFM مانند یک تابع بنیادی اجرا می گردد، فرکانس سیگنال تهدیدآمیز را تشخیص می دهد و اطلاعات لازم را تولید می کند.
سیستم IFM آغاز همانند یک تکنیک ساده برای استخراج دیجیتال فرکانس حامل ورودی های پالس RF به صورت آنی مطرح گردید و به تدریج توسعه پیدا نمود و امروزه تبدیل به یک سیستم کارآمد برای رمزگشایی آنی فرکانس سیگنال های پالسی و موج پیوسته گردیده می باشد.
در بسیاری از کاربردها، فرکانس به دست آمده یکی از مهمترین پارامترهای رادار می باشد و از آن می توان برای مرتب کردن و استخراج چگالی سیگنال های محیط اطراف بهره گیری نمود.
اهمیت و ضرورت انجام پروژه
مبحث تشخیص فرکانس لحظه ای IFM، علاوه بر آنکه همچون فناوری انرژی اتمی، تکثیر و بهره برداری از سلول های بنیادی و یا نانو تکنولوژی، جزء دانش های جدید بشری می باشد، سطح دانش فنی کشور عزیزمان را ارتقاء می بخشد. و زیرا به عنوان یک جزء از سیستم های جنگ الکترونیک پیشرفته مطرح می باشد، از لحاظ امنیتی قابل ملاحظه می باشد.
این گیرنده بسیار ظریف، شامل دو بخش RF و پردازش می باشد. اگرچه بخش پردازش آن حاوی نکات فنی و آموزنده بسیاری می باشد، اما بخش RF دارای اجزاء فرکانس بالایی همچون مقسم های توان و تزویج کننده های دورگه و میکسرهای نیمه هادی می باشد، که مطالعه آنها و توسعه هریک پایه ای برای رشد و درک بهتر سیستم های مایکروویوی فراهم می کند.
تعداد صفحه : 119
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد مهندسی برق مخابرات: بررسی تزویج متقابل یک آرایه پچ میکرواستریپی

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید