مطالعه سیستم زمین شبکه توزیع و تاثیر آن بر حفاظت شبکه

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

مطالعه سیستم زمین شبکه توزیع و تاثیر آن بر حفاظت شبکه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
سمینار “مطالعه سیستم زمین در شبکه توزیع و تاثیر آن بر حفاظت شبکه” برای بهبود و تداوم سرویس برق و ارائه راهکار اصلاحی جهت سیستم مناسب حفاظتی و اتصال زمین تعریف گردید. انجام مطالعات در شبکه توزیع با در نظر داشتن شرایط محیطی نواحی گوناگون و کارائی تجهیزات و اتصال زمین شبکه های 20 کیلوولت و وضعیت خاک و زمین از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و پس بهینه سازی سیستم حفاظت و اتصال زمین در شبکه توزیع موج کاهش آسیب دیدگی پرسنل و تجهیزات و افزایش قابلیت اطمینان شبکه برق خواهد گردید. برای ایجاد شرایط ایمنی و بالا بردن قابلیت اطمینان و کیفیت تغذیه در شبکه های توزیع برق از سیستم های حفاظتی بهره گیری می گردد. در این سمینار کوشش شده می باشد سیستم زمین و سیستم حفاظت شبکه های توزیع، تئوری عدم تقارن در شبکه های توزیع، اثر هارمونیک ها در نامتعادلی شبکه مورد مطالعه قرار گرفته و دستورالعمل های عملی پیشنهادی از استاندارد IEEE جهت زمین کردن شبکه توزیع در فصل پنجم آورده شده می باشد.
در خاتمه گزارش راهکارهای اصلی جهت بهبود سیستم حفاظت و اتصال زمین ارائه شده می باشد.
مقدمه:
یکی از مهمترین بخش های یک سیستم قدرت بهم پیوسته و بزرگ، سیستم توزیع انرژی الکتریکی می باشد، این مجموعه که وظیفه برق رسانی نهایی و مستقیم به مصرف کنندگان را بر عهده دارد هرچند که با سطوح ولتاژ بالایی سروکار ندارد، اما پیچیدگی و وسعت آن به مراتب بیشتر از دیگر بخش های سیستم قدرت می باشد. همین مساله باعث شده می باشد تا انجام تحقیقات و مطالعه بر روی این سیستم، دشوارتر و حفاظت و نگهداری از آن بسیار حساس تر باشد. یکی از اولین نیازمندی ها در هر سیستم تغذیه آن می باشد که چنین سیستمی به خوبی طراحی گردد و در مرحله بعد به خوبی مورد نگهداری قرار گیرد تا تعداد خطاهایی که ممکن می باشد در آن رخ دهد، محدود گردد. در ارتباط با سیستم های توزیع نیز ابزارهای چندی وجود دارند که برای کمک به برآوردن شرایط ایمنی، قابلیت اطمینان و کیفیت تغذیه مورد بهره برداری قرار می گیرند. مهمترین این ابزارها سیستم های حفاظتی هستند.
سیستم های حفاظتی برای برطرف کردن خطاها و محدود ساختن خرابی در تجهیزات سیستم های توزیع نصب می شوند. مهمترین علل رخداد خطا در شبکه های توزیع عبارتند از: باد و توفان، نقصان عایقی، حرارت و شاخه های درختان و حیواناتی که باعث اتصالی در مدارهای الکتریکی می شوند. بسیاری از خطاها دارای طبیعتی گذرا هستند و اغلب بدون از دست دادن تغذیه و یا با زمان بسیار کم قطع مدار برطرف می شوند حال آنکه خطاهای ماندگار به خروج طولانی تری می انجامد. برای اجتناب از خرابی، بایستی در تمام مدارها و تجهیزات الکتریکی، حفاظتی مناسب و قابلیت اطمینان نصب گردد. رله های حفاظتی ابزارهایی هستند که قسمت آسیب دیده را از کل مدار خارج می کنند تا پیوستگی تغذیه در نقاط دیگر سیستم همچنان حفظ گردد. این امر نهایتا به یک سرویس خدمات رسانی انرژی الکتریکی با پیوستگی بیشتر و کیفیت بهتر خواهد انجامید. هر طرح حفاظتی بایستی براساس اصول زیر صورت پذیرد:
– قابلیت اطمینان: توانایی سیستم حفاظت برای عملکرد صحیح
– سرعت: حداقل زمان عملکرد در رفع خطا
– گزینش پذیری: جدا کردن قسمت آسیب دیده از قسمت سالم شبکه
– هزینه: حفاظت مناسب با صرفه جویی در هزینه
برای حفاظت خطوط تغذیه شعاعی که تحت ولتاژ 20 کیلوولت و یا کمتر از آن کار می کنند معمولا از رله اضافه جریان تأخیری به همراه رله های آنی (Instantaneous) بهره گیری می گردد که سابقا این خطوط تنها توسط فیوزهای HRC حفاظت می گردید. عملکرد مناسب سیستم حفاظتی و اتصال زمین شبکه فشار متوسط سبب افزایش ایمنی و قابلیت اطمینان سیستم برق می باشد با در نظر داشتن نتایج حاصل از این پروژه می توان عملکرد قطع کننده ها پیش روی اضافه ولتاژ و اضافه جریان را بهبود بخشید و اندازه خاموشی ها را کاهش داد که این امر موجب افزایش طول عمر مفید تجهیزات شبکه و کاهش انرژی توزیع نشده می گردد. در این سمینار کوشش شده می باشد که کلیه جوانب سیستم زمین، سیستم حفاظتی و عوامل موثر در عملکرد نامناسب سیستم حفاظتی مورد بحث و مطالعه قرار گرفته و نهایتا دستورالعمل های عملی جهت زمین کردن سیستم از استاندارد IEEE آورده شده و در فصل آخر راهکارهای پیشنهادی به تفکیک فصل ها ارائه شده می باشد که می تواند به عنوان خطوط راهنما و مسیر حرکت آینده سمینار که در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد، مورد مطالعه و مطالعه قرار گیرد.
تعداد صفحه : 171
قیمت : 14700 تومان

 

***

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *