در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق – قدرت
عنوان :
جایابی بهینه دستگاههای اندازه گیری جهت شناسایی مکان و اندازه منابع هارمونیکی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
این پایان نامه جایابی بهینه دستگاه های اندازه گیری برای تعیین موقعیت منابع هارمونیکی را اظهار می کند. در واقع به دلیل محدودیت در به کار بردن تعداد دستگاه های اندازه گیری ایی که بایستی در شبکه نصب شوند، این پایان نامه بر روی دو مسأله تخمین حالت هارمونیکی به عنوان یکی از روش های شناخته شده برای اندازه گیری مقادیر ولتاژ و جریان باس بار و جریان خطوط شبکه و جایابی این اندازه گیرها با بهره گیری از الگوریتم مبتنی بر روش حذف ترتیبی تأکید می کند. همچنین پس از آنکه توسط این الگوریتم موقعیت نصب اندازهگیرها در باسبارهای گوناگون در هارمونیک های مختلف مطالعه گردید، با بهره گیری از تکنیک حداقل کردن تعداد سایتهای جمعآوری اطلاعات بدست آمده از دستگاه های اندازه گیری، مسأله مکانیابی بهینه این تجهیزات اندازه گیری مورد توجه قرار خواهد گرفت. نتایج بدست آمده حاکی از آن می باشد که بوسیله تخمین حالت هارمونیکی تعداد دستگاه های اندازه گیری از 14 دستگاه به عنوان 14 متغییر حالت به 10 دستگاه اندازه گیری کاهش خواهند پیدا نمود . همچنین برای آنکه بتوان کاهش هزینه های مانیتورینگ را به تخمین حالت هارمونیکی که تعداد متغییرهای حالت را حداقل کرده می باشد، ضمیمه نمود بایستی تعداد سایت ها را با بهره گیری از یک فرآیند کوشش و خطا کاهش داد . با به کار بردن این تکنیک میتوان موقعیت بهینه نصب اندازه گیرها را جهت یافتن مکان قرارگیری منابع هارمونیکی و شدت آنها پیدا نمود. این مطالعه بر روی شبکه 14 باس IEEE با 69 موقعیت محتمل برای نصب این اندازه گیرها در محیط نرم افزار MATLAB انجام شده می باشد.
مقدمه:
در پاسخ به این چالش که چگونه می توان به ارزیابی سیستم قدرت از نظر آلودگی هارمونیکی ناشی از منابع هارمونیکی پرداخت، اکثر شرکت های تأمین کننده برق، کیفیت توان الکتریکی تأمین شده مصرف کنندگان را از طریق برنامه های اندازه گیری، جهت تعیین اینکه اختلال هارمونیکی تولید شده توسط منابع هارمونیکی در محدوده مجاز استاندارد می باشد یا نه، را ارزیابی می کنند. ناحیه اندازه گیری به روشنی مشخص کننده این مطلب می باشد که ولتاژ و جریان هارمونیکی متغییر با زمان به علت تغییرات پیوسته در ساختار سیستم یا بوسیله شرایط بار به وجودخواهد آمد . اندازه گیری اختلال هارمونیکی در سیستم نیاز به تجهیزی دارد که به گونه کلی به دلیل مسائل مربوط به هزینه در اکثر باس بارها به گونه دائم نصب نمی باشند. فلذا با در نظر داشتن نیاز امروزه صنعت برق برای اندازه گیری مقادیر ولتاژ و جریان باس بارها و جریان خطوط، بایستی بتوان این مقادیر را به طریقی در اختیار مرکز کنترل جهت مطالعه های لازم اعم از اینکه چه مقدار هارمونیک در شبکه موجود می باشد، قرار داد.
در این پایان نامه در آغاز کلیاتی از منابع هارمونیکی موجود در سیستم قدرت و اثرات هارمونیکی آنها را که به عنوان اصلی ترین تولید کننده های هارمونیکی شناخته می شوند، مطرح خواهد گردید. به گونه کلی یکی از ایده های یافتن مکان منابع تزریق هارمونیک جهت انجام تصمیم گیری های آتی، این می باشد که به سراغ یافتن موقعیت دستگاه اندازه گیری هارمونیک برویم که مسلماً هر مکانی برای موقعیت آن مناسب نمی باشد. پس در ادامه مطالب، به اظهار اختصار کارهای انجام شده در مقالات برای یافتن موقعیت مناسب و بهینه دستگاه اندازه گیری پرداخته شده می باشد. سپس به مسأله مدلسازی سیستم مورد مطالعه که سیستم تست 14 باسه IEEE می باشد، پرداخته خواهد گردید . این مطالعه در حالتی انجام خواهد گردید که شبکه مورد نظر دارای منابع هارمونیکی می باشد. جهت انجام مطالعه بر روی این سیستم نیاز به مدلسازی منابع هارمونیکی نیز احساس خواهد گردید که در ادامه ارائه خواهد گردید . همچنین برای مطالعه رفتار سیستم در حضور منابع هارمونیکی، دو نوع پخش بار هارمونیکی و پخش بار در فرکانس اصلی انجام شده می باشد. در ادامه آغاز تخمین حالت هارمونیکی در سیستم های قدرت به عنوا ن یکی از روش های شناخته شده برای اندازه گیری مقادیر ولتاژ و جریان باسبار و جریان خطوط پرداخته تبیین داده می گردد. سپس الگوریتم بر پایه روش حذف ترتیبی که اقدام به یافتن مکان و موقعیت نصب اندازه گیرهای هارمونیکی خواهد نمود، اظهار خواهد گردید. پس از آنکه با بهره گیری از این الگوریتم موقعیت نصب اندازه گیرها در باسبارهای گوناگون در هارمونیک های مختلف مطالعه گردید، با بهره گیری از یک تکنیک کارآمد اقدام به مکان یابی بهینه این تجهیزات اندازه گیری خواهد گردید. با به کار بردن این تکنیک می توان موقعیت بهینه نصب اندازه گیرها را جهت یافتن مکان قرار گیری منابع هارمونیکی و شدت آنها را پیدا نمود. در نهایت برای مطالعه صحت مکان یابی بهینه، شرط رویت پذیری سیستم، به عنوان یکی از شروط اصلی برای بدست آوردن کلیه مقادیر اندازه گیری از کل شبکه نشان داده خواهد گردید.
تعداد صفحه : 108
قیمت : 14700 تومان

 
***

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی برق قدرت: مبدل ماتریسی و کاربردهای آن

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید