در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

مطالعه ساختمان، عملکرد و حفاظت کلیدهای DC (750-3000 V DC up 9000 A و کاربرد آن در صنعت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در میان انواع سیستم های حمل و نقل (دریایی، هوایی، ریلی و جاده ای) سیستم حمل و نقل ریلی به دلیل کمیت بالا و هزینه نسبت پائین و اعمال آن در شرایط خاص بسیار مورد توجه قرار گرفته می باشد و شبکه مترو در کاهش ترافیک، بخصوص شهرهای شلوغ و پرجمعیت بسیار دارا می باشد.
یکی از مهمترین بخشهای سیستم مترو مربوط به شبکه برق رسانی می باشد و بدلیل اینکه حرکت قطارها در داخل تونل و ایستگاه های مسافری زیرزمینی می باشد تامین برق مطمئن و ایمن بسیار مهم می باشد به نحوی که طراحی سیستم برق رسانی بایستی طوری باشد که شبکه برق مترو قابلیت اطمینان بسیار بالایی داشته باشد. یکی از بخشهای مهم در شبکه برق رسانی مترو پستهای تراکشن یا یکسوساز می باشد که وظیفه تامین برق DC جهت حرکت قطارها را بر عهده دارد. این پستها عموماً دارای ورودی AC در سطح 20KV بود و خروجی آنها 750 و یا 1500 ولت DC می باشد. در پستهای تراکشن مجموعه سیستم 750 ولت DC جایگاه ویژه و تکنولوژی خاص خود را دارد. در این مجموعه کلیدهای DC با سرعت بالا بدلیل اینکه فیدرهای خروجی می باشند و جهت تغذیه ریل سوم و یا شبکه بالاسری به کار می طریقه وظیفه مهم و خطیری را بر عهده دارند ضمن اینکه بخاطر کاربرد خاص آنها تنها سازندگان بسیار معدودی در این زمینه فعالیت دارند پس در این سمینار کوشش شده چگونگی و چگونگی عملکرد، بخشهای مختلف ساختمان کلید DC، کنترل، حفاظت و مانیتورینگ کلید معرفی و مورد بحث قرار گیرد.
مقدمه:
با عنایت به رشد رو به فزون صنعت حمل و نقل ریلی و توسعه راه آهن برقی در کشور نیاز به شناخت همه جانبی این صنعت می باشد ضمن اینکه یکی از بخش های مهم در این صنعت شبکه برق رسانی (Power Supply) جهت تامین برق مطمئن و ایمن می باشد در این سمینار کوشش شده می باشد که با تجهیزات بخش DC در پست های تراکشن خصوصاً کلیدهای DC با سرعت بالا در سه فصل آشنا شویم.
در فصل اول هدف، پیشینیه پژوهش و روش کار و پژوهش مورد مطالعه قرار گرفته که تاکنون پروژه ای در این خصوص در کشور ما انجام نشده می باشد. و در فصل دوم پست های تراکشن بطور اجمالی معرفی و با دیاگرام تک خطی، سیستم 750VDC و تجهیزات مختلف به کار رفته در بخش DC آشنا می شویم و در فصل سوم ساختمان ونحوه عملکرد کلیدها DC بطور کامل و جامع تشریح شده می باشد.
و اصول حفاظتی و کنترلی شبکه های DC در فصل چهارم معرفی و در فصل پنجم سیستم نظارتی و کنترلی بر پست های تراکشن به همراه یک نمونه PLC به نام Sepcos و دستگاه اندازه گیری جریان و ولتاژ مطرح شده می باشد.
فصل اول: کلیات
1-1- هدف
هدف این پژوهش مطالعه و آشنایی با ساختمان، چگونگی عملکرد و حفاظت کلیدهای DC و کاربرد آن در صنعت می باشد این کلیدها در پست های تراکشن در خطوط مترو کاربرد فراوان دارند.
2-1- پیشینه پژوهش
اصولاً زیرا سازندگان کلیدهای DC در دنیا محدود می باشد پس اطلاعات در این خصوص بسیار کم می باشد و تحقیقات داخلی در زمینه کلیدهای DC مترو تاکنون انجام نشده می باشد.
در خصوص ساختمان و چگونگی عملکرد کلید مقاله خاصی در این موضوع وجود ندارد و بیشتر مقالات به موضوع حالت ها گذرا و تاثیر آن بر روی کلید می باشد و در خصوص حفاظت کلید و شبکه DC چندین مقاله هست که مورد مطالعه قرار گرفته و در بخش حفاظت بهره گیری گردید.
3-1- روش کار و پژوهش
از آنجا که پژوهش راجع به ساختمان، چگونگی عملکرد و حفاظت کلیدهای DC در واقع بایستی شامل چند زیر پژوهش باشد با در نظر داشتن موضوع پژوهش ، زیر پژوهش های زیر استنباط گشت:
1- معرفی پست های تراکشن.
2- ساختمان و چگونگی عملکرد کلیدهای DC
3- توابع حفاظتی و کنترلی کلیدهای DC
4- سیستم نظارتی و کنترلی پست های تراکشن
سپس کوشش شده برای هر پژوهش منابع و مراجع لازم و کافی پیدا گردد و سپس برای هر یک، گزارشی تهیه گردد. در فصل اول در خصوص آشنایی با پست های تراکشن می باشد و در فصل سوم و چهارم به ترتیب ساختمان، چگونگی عملکرد کلیدهای DC و حفاظت شبکه های DC مطالعه و در فصل چهارم سیستم نظارتی و کنترلی به همراه یک نمونه PLC مربوط به پست های تراکشن تشریح شده می باشد.
تعداد صفحه : 133
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مطالعه سیستم زمین شبکه توزیع و تاثیر آن بر حفاظت شبکه

***

دسته‌ها: مهندسی برق