سمینار ارشد مهندسی برق قدرت: بررسی تست های غیر مخرب در تجهیزات سیستم های قدرت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

مطالعه تست های غیر مخرب (NDT) در تجهیزات سیستم های قدرت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
با بهره گیری از اصول بسیار معروف فیزیکی تعدادی سیستم بازرسی غیر چشمی ابداع شده که می تواند اطلاعاتی از کیفیت قطعات یک تجهیز فراهم آورد، درحالی که هیچگونه تغییری یا آسیبی به قطعه یا دستگاه مورد آزمایش وارد نسازند، سیستمهای آزمون غیر مخرب به اختصار N.D.T نامیده می گردد.
بکارگیری هریک از سیستمهای بازرسی متحمل هزینه می باشد، اما اغلب بهره گیری موثر از تکنیکهای بازرسی مناسب موجب صرفه جوییهای مالی قابل ملاحظه ای خواهد گردید. نه فقط نوع بازرسی بلکه مراحل به کارگیری آن نیز مهم می باشد.
در این سمینار به مطالعه و تشریح انواع تستهای غیر مخرب و مزایای و محدودیتهای آنها و بکارگیری آنها در سیستم قدرت پرداخته شده می باشد.
مقدمه
در ابتدای بحث به مطالعه تاثیر عملکرد صحیح تجهیزات بر پایداری سیستم قدرت پرداخته شده می باشد برای این مقصود در آغاز مساله پایداری سیستم قدرت به عنوان مقدمه ای برای این بخش مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.
تمایل سیستم قدرت برای ایجاد نیروهای بازیابی برابر یابیشتر از نیروهای اختلال وارد شده به آن، به مقصود نگهداری حالت تعادل سیستم را پایداری می گویند. اگر نیروهایی که کوشش دارند ماشین ها را با یکدیگر درحالت همگام synchronous حفظ نمایند به قدر کافی بزرگ باشند تا بر نیروهای اختلال غلبه کنند، سیستم پایدار (درحالت همگام) باقی میماند. مساله پایداری به رفتار ماشین های سنکرون پس از رخداد یک اختلال مربوط می گردد، به بیانی دیگر پایداری سیستم قدرت، خاصیتی از سیستم می باشد، که به ماشین های سنکرون سیستم توانایی میدهد تا به اختلال در وضعیت کار عادی پاسخ دهند و در وضعیت جدیدی به کار عادی خود باز گردند.
فصل اول
ارتباط پایداری شبکه با عملکرد صحیح تجهیزات
1-1- مقدمه:
مسائل پایداری بسته به ماهیت و وضعیت اختلال معمولا بر دو نوع اصلی تقسیم می گردد:
* مطالعه پایداری درحالت مانا Steady state stability
* مطالعه پایداری درحالت گذرا Transient stability
پایداری مانا (ماندگار) به توانایی سیستم قدرت در بازگرداندن همگامی پس از رخداد اختلال های کوچک و کند مثل تغییرات تدریجی توان اطلاق میگردد. حالت توسعه یافته پایداری ماندگار پایداری پویا (دینامیکی) Dynamic stability نامیده می گردد. پایداری پویا مربوط به اختلال های کوچک برای مدت زمان طولانی با مقصود کردن وسایل کنترل خود کار می باشد. امروزه مطالعه پایداری حالت گذرا، راه تحلیلی اصلی برای مطالعه رفتار پویای الکترودینامیکی سیستم قدرت می باشد.
2-1- تجزیه و تحلیل تجهیزات در شبکه های توزیع، فوق توزیع و انتقال
علاوه بر ژنراتورها، ترانسفور ماتورها و خطوط انتقال، وسایل دیگری نیز برای حفاظت و بهره برداری مناسب سیستم قدرت مورد نیاز هستند. بعضی از وسایل حفاظتی که به گونه مستقیم به مدارها متصل هستند کلید افزار Switchgear نامیده می شوند. اینها شامل ترانسفورماتورهای اندازه گیری، مدار شکنها (کلیدهای فشار قوی Circuit breaker یا دیژنکتورها) و کلیدهای قطع (سکسیونرها) فیوزها و برقگیرها Lighting arrester هستند این وسایل برای بدون برق کردن یا قطع مدارها تحت شرایط بهره برداری عادی یا در زمان وقوع خطا بکار می طریقه. در این قسمت توضیحاتی اجمالی در مورد تجهیزات مذکور آورده شده می باشد.
1-2-1- کلیدهای قدرت
در یک پست فشار قوی کلید قدرت تقریبا یکی از اساسی ترین اجزای آن می باشد. کلید قدرت تأثیر اصلی در قطع و وصل کردن و وارد و خارج کردن مصرف کننده ها و خطوط انتقال در شبکه را به عهده دارند. به گونه کلی مانور در شبکه جهت تغییر در سیستم توزیع و انتقال انرژی توسط کلیدهای قدرت صورت می پذیرد. در زمان ایجاد عیب یا خطایی بر روی شبکه کلیدها قسمت معیوب را به سرعت از مدار خارج نموده و بدین وسیله از آسیب رسیدن به نیروگاهها و وسایل تجهیزات پست که ایجاد انها هزینه های هنگفتی را به وجود آورده جلوگیری میگردد. به گونه کلی عملکرد صحیح کلیدها بسیار اهمیت دارد. کلیدها دستور قطع یا وصل را از طریق سیستم های کنترل و یا سیستم های حفاظت (رله های حفاظتی) دریافت می نمایند. سیستم های کنترل، بیشتربرای مانور روی شبکه بکار برده می شوند. حال اینکه سیستم های حفاظتی در موقع بروز عیب یا خطا و به صورت خودکار فرمان قطع کلیدها راصادر می کنند.
2-2-1- اشکالات
ی که ممکن می باشد باعث عدم عملکرد صحیح کلیدها شوند

اشکالاتی که ممکن می باشد باعث عدم عملکرد صحیح کلیدها شوند عبارتند از:

  • اشکال در مدار فرمان کلید
  • اشکال در مکانیزم عملکرد
  • زیاد بودن جریان خطا
  • زیاد بودن زمان قطع کلید دراثر تنظیم نادرست

تعداد صفحه : 110
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *