سمینار ارشد مهندسی برق قدرت: بررسی تاثیر اتوماسیون شبکه توزیع بر بهبود قابلیت اطمینان

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

مطالعه تاثیر اتوماسیون شبکه توزیع بر بهبود قابلیت اطمینان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در شرایطی که شرکتهای توزیع، به عنوان زیرمجموعه سیستم قدرت، در حال تجدید ساختار از مدل سنتی و یکپارچه عمودی هستند، طراحیها و چگونگی بهرهبرداری شبکه سختتر خواهد گردید. زیرا که بقاء شرکت در فضای جدید رقابتی مستلزم اجرای توابع و طرح هایی می باشد، که پاسخگوی توام نیازهای فنی و اقتصادی باشد.
در چنین فضایی، تبادل اطلاعات بصورت برخط، کنترل از راه دور و مدیریت پر بازده سیستم برای شرکتهای برق بسیار حیاتی و اجتناب ناپذیر شده می باشد. با در نظر گرفتن ابعاد گسترده جغرافیایی شبکه، شکل گیری این امر تنها با بهره گیری از فن آوری اطلاعات، کامپیوترها و تکنولوژی مخابراتی پر سرعت امکانپذیر میشود. به این سیستم پایش (مانیتورینگ) و کنترل شبکه توزیع، اتوماسیون شبکه توزیع میگویند.
در این مطالعه اثر اتوماسیون توزیع بر بهبود قابلیت اطمینان شبکه توزیع مورد مطالعه قرار میگیرد . در آغاز مفاهیم و تاریخچه تکامل اتوماسیون اظهار شده و با معرفی توابع مختلف اتوماسیون وارد موضوع می شویم (فصل اول و دوم). سپس، در فصل سوم، تکنولوژیهای مخابراتی متداول در بحث اتوماسیون توزیع با هم مقایسه شده و اثر آن بر قابلیت اطمینان شبکه مطالعه میشود. فصل چهارم تا ششم سطوح مختلف اتوماسیون شامل اتوماسیون در سطح پست تا مشتری را مطالعه کرده و توابع هریک را معرفی می ‌کند. فصل هفتم شامل ارزیابیهای امکانسنجی در مطالعات اتوماسیون توزیع می باشد، و در نهایت تعامل بشر با اتوماسیون به عنوان زیرمجموعهای از شبکههای هوشمند آینده در فصل هشتم مورد مطالعه قرار میگیرد.
فصل اول: کلیات
1- معرفی
شبکه توزیع انرژی الکتریکی بعنوان آخرین و گسترده ترین بخش شبکه قدرت، اهمیت و جایگاه ویژه ای در برق رسانی به مشترکین دارد. امروزه در شرکتهای برق سراسر دنیا، بهره گیری از سیستمهای مانیتورینگ کامپیوتری شبکه به مقصود کنترل و مدیریت صحیح و پربازده، به سرعت رو به افزایش می باشد. به این دلیل، تحقیقات و طراحیهای وسیع با محوریت اتوماسیون شبکه توزیع و با بهره گیری از آخرین پیشرفتها در فضای فن آوری اطلاعات (IT) و سیستمهای مخابرات داده، در حال مطالعه و اجراست.
شرکتهای برق در سراسر جهان به معضلات ناشی از سیستمهای قدرت یکپارچه سنتی پی برده و پس به سمت مدل خصوصی سازی شامل شرکتهای تولید (GENCO)، شرکتهای انتقال (TRANSCO)، شرکتهای توزیع (DISCO) و شرکتهای خدمات انرژی (ESCO)، پیش میروند. در آینده، بسیاری از شرکتهای توزیع، قراردادهای شخص ثالث تنظیم میکنند تا به این ترتیب توان را بصورت کلان از شرکتهای تولید و شرکتهای انتقال به دستگاه های اندازه گیری (ESCOها) منتقل کنند. از طرف دیگر چرخه های خرده فروشی هم با اتصال ژنراتورهای کوچک به شبکه توزیع، انرژی الکتریکی را بصورت مستقیم به مشترک می فروشند. در این شرایط علاوه بر سخت و پیچیده شدن طراحی ها و چگونگی بهره برداری شبکه، شرکتهای توزیع برای بقا در فضای جدید رقابتی، ناگزیر به اجرای توابع و طرحهایی میشوند، که پاسخگوی توام نیازهای فنی و اقتصادی باشد.
در چنین فضایی، تبادل اطلاعات بصورت برخط، کنترل از راه دور و مدیریت پر بازده سیستم برای شرکتهای برق بسیار حیاتی و اجتناب ناپذیر شده می باشد. با در نظر گرفتن ابعاد گسترده جغرافیایی شبکه، شکل گیری این امر تنها با بهره گیری از فن آوری اطلاعات، کامپیوترها و تکنولوژی مخابراتی پر سرعت امکانپذیر میشود. به این سیستم پایش (مانیتورینگ) و کنترل شبکه توزیع، اتوماسیون شبکه توزیع میگویند. مطابق تعریف موسسه مهندسی برق و الکترونیک (IEEE)، اتوماسیون توزیع سیستمی می باشد که امکان پایش، هماهنگی و بهره برداری اجزاء شبکه را بصورت بلادرنگ و از راه دور فراهم می ‌کند.
1-1- تاریخچه و دورنمای اتوماسیون
مفهوم اتوماسیون توزیع به دهه 1970 بر میگردد. در آن وقت، انگیزه اصلی شکل گیری چنین سیستمی، بهره گیری از کامپیوترهای تکامل یافته و فن آوری مخابراتی برای بهبود بهره برداری از شبکه توزیع بود. از آن به بعد، اتوماسیون با افزایش مانیتورینگ، کنترل و مخابرات در شبکه توزیع رشد نمود. همچنین تکامل سیستم اسکادا، بعد از پایش شبکه تولید و انتقال در سیستم توزیع، به توسعه فرآیند اتوماسیون توزیع کمک نمود.
در دهه 1970 چندین پروژه پایلوت کوچک توسط تعداد محدودی از شرکتهای برق، برای آزمایش مفهوم اتوماسیون توزیع انجام گردید و در دهه 1980 این پروژهها بیشتر توسعه یافتند. با پیشرفت تکنولوژی در دهه 1990، چندین پروژه کلان اتوماسیون و تعداد زیادی پروژه های کوچک توسط شرکتهای مختلف شکل گیری یافتند.
عدم قطعیت در کسب و کار به سبب تجدید ساختار و مقررات زدایی در صنعت برق، موجب کندی شکل گیری اتوماسیون در مقیاس وسیع گردید. به همین علت فلسفه کلی اتوماسیون زیر سوال رفت. در واقع زمان آن رسیده می باشد که به جای اج
رای پروژههای کلان، انتخاب پروژه ها و توابع اتوماسیون توزیع مبتنی بر نیاز شبکه بنا گردد. بعلاوه با شکل گیری اتوماسیون مبتنی بر نیاز، مدیریت شبکه هم سادهتر خواهد گردید. پس از اجرای کامل تجدید ساختار و مقررات زدایی، فعالیتهای در بر گیرنده اتوماسیون توزیع به سرعت افزایش خواهد پیدا نمود زیرا که بستری برای شکل گیری کنترل انعطاف پذیر شبکه، افزایش قابلیت اطمینان و بهبود کیفیت توان

فراهم خواهد گردید. به علاوه، شکل گیری اتوماسیون در شبکه توزیع منافع ناملموس، نظیر افزایش عمر مفید تجهیزات را هم بدنبال دارد، که این موردها در فصلهای بعدی به صورت کامل مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.
تعداد صفحه : 128
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *