در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

طراحی و ساخت یک مدار راه انداز (DRIVER) بدون سنسور برای موتور رلوکتانس سوئیچی با قابلیت کاهش ریپل گشتاور جهت یک ماشین لباسشویی نمونه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
ویژگی های جذاب و مفید موتورهای رلوکتانس سوئیچی باعث افزایش اندازه کاربرد آنها در صنعت شده می باشد که می توان به مورد هایی از قبیل هزینه پایین تولید، قابلیت کار در سرعت های مختلف، راندمان بالا و دوام زیاد تصریح نمود. پیشرفت الکترونیک قدرت و رشد چشمگیر صنعت نیمه هادی تأثیر فراوانی بر طراحی و ساخت راه اندازهای موتورهای رلوکتانسی بر جای نهاده می باشد. به این شکل که با در دسترس قرار گرفتن مدارهای مجتمع مختلف و کاهش قیمت آنها، این ادوات در ساخت راه اندازهای موتورهای رلوکتانسی مورد بهره گیری قرار گرفته و روز به روز باعث هوشمندتر شدن این راه اندازها گردیده اند.
به گونه کلی دو روش برای راه اندازی موتورهای رلوکتانسی هست:
1- روش های مبتنی بر داشتن سنسور 2- روش های بدون سنسور.
روش های بدون سنسور به علت حذف سنسورها و همچنین اتصالات مربوطه در صنعت دارای طرفداران بیشتری می باشد که از عمده ترین علت های آن می توان به خراب شدن سنسورها به مرور زمان و نیاز به تنظیم سنسورها تصریح نمود. روش های بدون سنسور به علت پیشرفت روزافزون علم الکترونیک و کنترل رشد چشمگیری پیدا کرده اند و با بهره گیری از مفاهیم مختلف تنوع زیادی یافته اند. در فصل یک، ساختار موتورهای رلوکتانسی مورد مطالعه قرار گرفته می باشد و در فصل دوم انواع مدارات مبدل ارائه شده و در فصل سوم راه اندازی با بهره گیری از سنسور گفته شده می باشد و در فصل چهارم ارتباط ریاضی گشتاور مورد مطالعه واقع شده و روش های عملی جهت کاهش ریپل گشتاور ارائه شده می باشد و در فصل پنجم جزئیات روشی جدید در راه اندازی بدون سنسور موتورهای رلوکتانس سوئیچ شونده را اظهار می کنیم.
همچنین در ضمائم، نقشه های شماتیک سخت افزار و اطلاعات نرم افزاری مدار راه انداز آمده می باشد.
مقدمه
با در نظر داشتن پیشرفت روزافزون صنایع نیمه هادی، موتورهای رلوکتانسی جایگاه ویژه ای در عرصه های مختلف صنعت پیدا کرده اند. مانند علت های این امر می توان به مورد هایی از قبیل سادگی ساختمان این نوع موتورها، راندمان بالای آنها نسبت به سایر موتورها و عدم نیاز به نگهداری تصریح نمود.
موتورهای رلوکتانسی برخلاف اغلب موتورهای الکتریکی نیاز به یک سیستم راه انداز دارند، این سیستم راه انداز به گونه کلی به دو روش زیر قابل طراحی می باشد:
– با بهره گیری از سنسور
– بدون بهره گیری از سنسور
روش های بدون سنسور به علت نداشتن سنسور و همچنین اتصالات مربوطه در صنعت دارای طرفداران بیشتری می باشد که از عمده ترین علت های آن می توان به توانایی کارکرد موتور در شرایط نامناسب (از قبیل محیط های بسیار گرم و پر گرد و غبار) و عدم نیاز به تنظیم و نگهداری مداوم سنسور تصریح نمود.
روش ارائه شده مبتنی بر اعمال پالس های شناسایی به موتور هم در مرحله ایستا و هم در مرحله چرخش می باشد. عمده ترین مزایای این روش را نسبت به سایر روش های مرسوم می توان در موردها زیر ذکر نمود:
1- توانایی راه اندازی موتورهایی در گستره توان چند ده وات تا چندین کیلو وات.
2- توانایی راه اندازی موتور با سطح ولتاژ مختلف.
3- این روش علاوه بر اینکه توانایی راه اندازی از حالت ایستا با گشتاور زیاد را داراست، قادر می باشد عملیات کنترل موتور را در سرعت های مختلف طبق تنظیمات انجام دهد.
4- ریپل گشتاور به اندازه قابل توجهی کاهش یافته می باشد.
عملکرد موتور را طبق این روش می توان به مراحل زیر تقسیم نمود:
1- مرحله تشخیص فاز مناسب در حالت ایستا.
در این مرحله با اعمال پالس شناسایی به هریک از فازها و ثبت نتایج حاصله و تحلیل آنها مناسبترین فاز جهت دریافت اولین فرمان انتخاب می گردد.
2- مرحله اول چرخش با داشتن قابلیت تنظیم سرعت توسط PWM در این مرحله الگوریتمی به صورت پیاپی و حلقه وار تکرار می گردد تا موتور به اندازه تعیین شده که بایستی در ابتدای کار تنظیم گردد برسد.
تعداد صفحه : 146
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد:استناد پذیری ادله ی کیفری الکترونیکی در قانون آیین دادرسی کیفری سال 1392

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید