در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار کارشناسی ارشد

مهندسی برق – گرایش الکترونیک

عنوان:

مطالعه روش های تشخیص هویت با بهره گیری از تصاویر عنبیه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در این سمینار کوشش بر آن می باشد تا مروری بر روش ها و الگوریتم هایی که تا کنون در زمینه بیومتری و تشخیص هویت با بهره گیری از اسکن چشم و تصاویر عنبیه صورت میگیرد، داشته باشیم. همچنین مقایس های بین الگوریتم های مختلف معرفی شده از نقطه نظرهای متفاوت داریم.
مقدمه:
امروزه با گسترش جوامع بشری، امنیت و حفاظت در همه زمینه ها بیش از پیش احساس میشود. در سالهای اخیر مطالعات و تحقیقات زیادی بر روی روش های مطمئن و امن تایید هویت و تشخیص هویت صورت گرفته می باشد که از این جمله پارامترهای حیاتی و روشهای بیومتری به دلیل ماهیت یکتایی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.
مانند این پارامترها میتوان به تشخیص هویت با بهره گیری از تصاویر صورت، شکل گوش، حرکات لب، طرز راه رفتن و حتی بوی بدن تصریح نمود که در این بین تشخیص هویت با بهره گیری از تصاویر عنبیه از لحاظ سرعت تشخیص و دقت اهمیت بیشتری دارد. مطالعات محققان نشان می دهد که الگوهای عنبیه هر فرد تنها مختص به آن فرد بوده و حتی الگوهای دو چشم یک فرد و دوقلوها نیز متفاوت از یکدیگر می باشد. از این رو با در نظر داشتن موردها مطرح شده و اینکه الگوهای عنبیه یک فرد در طول عمر تغییری نخواهد نمود (البته در صورتی که چشم فرد دچار صدمات فیزیکی و بیماری آب مروارید و… نگردد) میتوان از این روش به عنوان یکی از روشهای بیومتری در تشخیص هویت بهره گیری نمود.
فصل اول
فیزیولوژی عنبیه
1-1) بیومتریک چیست
واژه بیومتریک به طیف وسیعی از فناوری هایی اتلاق میشود که هویت افراد را به کمک اندازه گیری و تحلیل خصوصیات انسانی شناسایی میکنند. در یک تعریف عمومی بیومتریک را علم و فناوری اندازهگیری و تحلیل آماری دادههای بیولوژیکی معرفی کرده اند. اما تعریف دقیقتر و فنی آن که امروزه رایج شده به تبیین زیر می باشد:
هر خصوصیت فیزیولوژیکی یا ویژگی رفتاری منحصربفرد و متمایز کننده، مقاوم و قابل سنجش که بتواند جهت تعیین یا تأیید خودکار هویت افراد بکار رود بیومتریک نام دارد. در این تعریف ویژگی هایی ذکر گردیده می باشد که جهت شفافیت بیشتر توضیحی اجمالی ارائه میشود.
“متمایز کنندگی” قدرت تفکیک یک شخص در میان مجموع های از افراد با بهره گیری از یک مشخصه میباشد. هرچه درجه ی فرق یک مشخصه بالاتر باشد، افراد بیشتری با آن مشخصه شناسایی میشوند. درجه ی فرق کمتر به معنی تکرار آن خصیصه در تعداد بیشتری از افراد می باشد. عنبیه و شبکیه دارای درجه ی فرق بالاتری نسبت به هندسه ی دست یا انگشت می باشد.
“مقاوم بودن” مربوط به پایداری ویژگی یا خصوصیت مورد نظر در طول زمان می باشد. تغییر در این ویژگی میتواند به علت کهولت، جراحت، بیماری، استفادهی مداوم حین کار یا تغییرات شیمیایی باشد. مشخصات بیومتریکهای کاملاً ستبر، در گذر زمان تغییر نمیکند در حالیکه بیومتریکهای کمتر ستبر دچار تغییر میشوند. برای مثال الگوی عنبیه که در طول زندگی یک شخص به ندرت تغییر می ‌کند ستبرتر از صدای شخص میباشد.
“قابل سنجش بودن” یعنی خصوصیات یا ویژگیها بهراحتی قابل ارائه به یک حسگر باشد تا بتوان آن را در قالب دیجیتالی اندازه گیری نمود. این قابلیت، امکان مقایسه ی داده ها را در آینده و در  یک فرایند خودکار میسر میسازد.
مقصود از “خودکار بودن” قابلیت تشخیص سریع و بدون نیاز به دخالت تشخیص انسانی (برای مثال قدرت تشخیص بصری چهره ها یا اثرانگشت) میباشد. پس در حال حاضر که تکنیک تشخیص هویت با بهره گیری از DNA افراد تنها در محیط آزمایشگاهی و به کمک دانش متخصصان میسر میباشد، DNA یک بیومتریک بشمار نمی آید.
خاطر نشان می گردد این لغت در اوایل قرن بیستم به حوزه متفاوتی (که امروزه عموماً tBiosatistics نامیده میشود) تعلق داشت، که توسعه روش های آماری و ریاضیاتی قابل بهره گیری در تحلیل داده های مربوط به مسایل علوم بیولوژیک را در بر میگرفت.
فناوری های بیومتریکی، فنون شناسایی بر اساس اندازه گیری و تحلیل خصوصیات فیزیولوژیکی یا رفتاری را شامل میشود. در IT هم، فناوری بیومتریک معمولاً به فناوری هایی اتلاق میگردد که خصوصیات فیزیولوژیک انسانی از قبیل اثرانگشت، الگوی شبکیه، الگوی عنبیه، صوت، چهره و هندسهی دست را بخصوص برای شناسایی افراد مورد مطالعه و تحلیل قرار میدهد. چگونگی امضا کردن، الگوی راه رفتن، صوت نگاری و موفق ترین آنها، شناسایی بشر از طریق تشخیص الگوی تایپ کردن، مثالهایی برای بیومتریک ها میباشند.
بیومتریک ها از لحاظ تئوریک شناسه های بیولوژیکی بسیار مؤثری هستند. زیرا تصور بر این می باشد که خصوصیات اندازه گیری شده منحصربفرد میباشند.
تعداد صفحه : 63
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی برق مخابرات: تحلیل و طراحی آنتن هوشمند آرایه فازی مسطح

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید