در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“ M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

PLL در سیستم های کنترل و بکارگیری آن در کنترل سرعت یک موتور DC

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
امروزه، صنعت کشور، بیش از هر چیز نیازمند نوسازی و به کارگیری توجه های جدید صنعتی می باشد. روش های کهنه و مرسوم در صنعت کشور، کاهش بهره وری و افت کیفیت را به ارمغان آورده می باشد و این در حالی می باشد که مرزهای صنعت بسرعت در حال گسترش می باشد و اصرار بر روش های سنتی، فاصله ایران را با دنیای صنعتی افزایش خواهد داد.
در این پروژه یکی از روش های سیستم کنترل سرعت موتور DC مطالعه شده می باشد. این نوع کنترل، PLL های قفل شده فاز نامیده می گردد. در این روش، کنترل ولتاژ موتور DC از روش جدا سازی انجام شده می باشد. ولتاژ DC ورودی توسط ترانزیستور دوقطبی جدا گردیده می باشد.
PLL یک سیستم کنترلر فرکانسی پایدار می باشد که کاربردهای وسیعی در ارتباطات و کنترل موتورها دارد. در اینجا سیستم PLL با ترکیب VCO و یک مقایسه کننده فاز (عیان کننده فاز) و کانتر قابل برنامه ریزی (تقسیم کننده فرکانسی) جایگزین شده می باشد.
پس از معرفی سیستم، مدلسازی آن انجام گردیده و اجزاء و مدارات آن مطرح شده می باشد. توسط کنترل کننده، فرکانس دقیق ایجاد می گردد و در نهایت به همراه کنترل کننده، شبیه سازی مورد نظر انجام می گردد و در پایان نتایج شبیه سازی و مقایسه با سایر کنترل کننده ها ارائه می گردد.
مقدمه
موتورهای dc کاربردهای وسیعی در صنعت سرعت متغیر، بخاطر مشخصه گشتاور مطلوبشان و سادگی کنترل دارند. در بسیاری کاربردهای حلقه باز تنظیم تحریک موتور موثر می باشد. در فیدبک یا حلقه بسته کنترل برای کارایی بهتر لازم می باشد. که توسط یک سیگنال ثابت و فرمان آنالوگ سیستم فیدبک دست یافتنی می باشد. هر تغییری در سرعت، بوسیله یک سرعت سنج قابل حس می باشد و مقایسه با یک ولتاژ مرجع ثابت، سیستم فیدبک را خواهیم داشت اما این سیستم فیدبک آنالوگ در بعضی کاربردهای تنظیم سرعت بسیار خوب و رضایت بخش نیست و پاسخ دینامیک سریع لازم می باشد. این خصوصیات می تواند با بکار بردن یک سیستم کنترل PLL دست یافتنی باشد.
در روش PLL سرعت موتور به قطار پالس دیجیتال تبدیل شده می باشد، که با قطار پالس دیجیتال مرجع منطبق می باشد. در این روش با Lock کردن روی یک فرکانس مرجع، کنترل دقیق سرعت موتور انجام می گردد.
برای کنترل سرعت موتورهای dc ما می توانیم ولتاژهای ترمینال موتور را کنترل کنیم، جداسازی ولتاژ خروجی متناسب با جداسازی فرکانس سوئیچ می باشد و با این روش، ولتاژ ورودی ترمینال موتورها و در نتیجه سرعت موتور قابل تنظیم خواهد بود.
با یک جداکننده، تحریک موتور dc توسط PLL، برای همزمانی دقیق سرعت موتور با یک فرکانس مرجع عملی می گردد. ایجاد سرعت متغیر موتور DC با تحریک کردن سیستم کنترل بوسیله یک شبکه فیدبک PLL انجام می شود.
بعد از معرفی موتورهای DC، مشخصه و چگونگی کنترل، به مدلسازی سیستم کنترل سرعت پرداخته و سپسس کنترل کننده را به روش PLL تبیین داده و یک سیستم آزمایشی نتیجه واقعی را برای ارزیابی اقدام موتور بدون بار و با بار کامل نشان می دهد.
فصل اول: کلیات
معرفی
1-1- تاریخچه
آغاز PLL ها برای جارورب عمودی در تلویزیون ها بکار می رفتند که یک سیگنال پیوسته با یک دوره تناوب پالسی همزمان شده و برای رنگ تلویزیون می باشد. اولین IC ی PLL در سال 1965 وارد گردید که در کار PLL ها سر و صدا ایجاد نمود. اولین PLL دیجیتال در سال 1970 پدیدار گردید که یک نوع PLL دیجیتال کلاسیک بود. چند سال بعد PLL تمام دیجیتال ظاهر گردید. اولین لیزر در سال 1960 ظاهر گردید و PLL نوری چهار سال بعد رسید.
PLL ها در هر سلول تلفن، تلویزیون، رادیو، پیجر و کامپیوترها بکار رفتند. بسیاری از سیستم های فیدبک توسط مهندسان ساخته گردید. تمام نرم افزارهای PLL، توابع آن را با شبیه سازی دیتا اجرا کردند. در نهایت PLL های نوری در بهبود کلاک برای دیتای 160 گیگا بایت در ثانیه بکار رفتنند.
2-1- انواع کنترل موتورهای dc
1-2-1- موتورهای dc کنترل شونده با آرمیچر
موتور dc اغلب در سیستم های کنترلی که مقدار قابل ملاحظه ای توان در محور لازم دارند به کار می رود. بازدهی این موتورها بسیار بیشتر از بازدهی سروموتورهای ac دو فاز می باشد.
موتورهای dc میدانهای تحریک مجزایی دارند. آنها یا با آرمیچر کنترل می شوند و میدان ثابت دارند یا با میدان کنترل می شوند و جریان آرمیچر ثابت دارند. مثلا، موتورهای dc مورد بهره گیری در ابزار، میدان آهنربایی دائم ثابت دارند و سیگنال کنترل به آرمیچر اعمال می گردد.
مشخصه های عملکرد موتور dc کنترل شونده با آرمیچر شبیه مشخصه های ایدئال سروموتور ac دو فاز می باشد.
تعداد صفحه : 100
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بررسی و نظارت همه جانبه کیفیت توان در شبکه های قدرت -پایان نامه

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق