در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” پایانامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق- گرایش کنترل
عنوان :
کنترل تطبیقی برج تقطیر با بهره گیری از تخمین زن های هوشمند

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
برج تقطیر یک فرآیند کلیدی و نهایی در زنجیره فعالیت های یک پالایشگاه به شمار می رود که در ارزش افزوده آن تأثیر اساسی و محوری دارد .متاسفانه امکان اندازه گیری مستقیم بعضی از متغیرهای کلیدی آن مانند غلظت خروجی محصول بدلیل معضلات تعمیر و نگهداری و زمان تاخیر سنسور وقیمت بالای آن میسر نمی باشد.
در این پژوهش ، آغاز اطلاعات عملکردی برج تقطیر گرد آوری می گردد . سپس با بهره گیری از داده های جمع آوری شده ، یک مدل هوشمند جهت تخمین مقادیر واقعی غلظت محصول نهایی برج طراحی می گردد . برای این مقصود ،از تکنیک هوشمند شبکه عصبی بهره گیری خواهد گردید . سپس ، با بهره گیری از تخمین گرهای طراحی شده به عنوان سنسورهای هوشمند یا نرم افزاری جهت طراحی یک پیشگو بهره برداری می گردد که بدلیل ویژگی های مطلوب آن در صنایع فرآیندی بسیار مورد توجه می باشد.در خاتمه نتایج حاصل از پژوهش در دو فاز کلی مانیتورینگ غلظت محصول نهایی برج تقطیر با بهره گیری از سنسورهای هوشمند طراحی شده و نیز کنترل پیشگو بر روی مدل استاندارد برج تقطیر شبیه سازی و مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
مقدمه
مانیتورینگ و کنترل محصول نهایی برج تقطیر از اهمیت بسیار زیادی در صنایع پالایش کشور بر خوردار می باشد. اجرای این دو کار در شرایط کنونی اکثرا” بر مبنای واکاوی آزمایشگاهی محصول نهایی برج و بهره گیری از نتایج آن در تنظیم سیستم کنترل برج تقطیر انجام می شود . بدلیل وجود وقفه زمانی بسیار زیاد در انجام نمونه گیری، واکاوی و ارائه مقادیر واقعی غلظت محصول نهایی برج تقطیر ،اجرای مؤثر کنترل برج تقطیر را با معضلات فراوانی روبرو می کند . در چنین شرایطی ، بروز نوسانات حاصل از مشخصه های ورودی برج تقطیر نظیر غلظت آن ، می تواند موجب بروز تغییرات زیاد در کیفیت محصول نهایی در فاصله زمانی مورد نیاز در عملیات نمونه برداری و واکاوی آزمایشگاهی گردد . این امر باعث تنزل کیفیت محصول برج و ضررهای اقتصادی ناشی از آن می گردد . نتایج این پژوهش می تواند در برداشتن سیکل زمان بر عملیات نمونه برداری و واکاوی آزمایشگاهی گردیده و ارتقاء کیفیت مانیتورینگ با بهره گیری از سنسورهای هوشمند و کنترل خودکار به موقع و زمان حقیقی برج تقطیر تأثیر بسزایی داده باشد و از این طریق موجب افزایش سود آوری محصول کیفی برج تقطیر گردد.
فصل اول
کلیات
1-1) هدف
برج تقطیر در بسیاری از صنایع فرایندی یک سیستم صنعتی مهم به شمار می رود . سیستم برج تقطیر به شدت غیر خطی و تو أم با عدم قطعیت می باشد.
برای کنترل برج نیاز به اندازه گیری لحظه ای و مستمر متغیرهای حالت و خروجی می باشد . سنسورهای اندازه گیری که برای واکاوی لحظه ای برج بکار می رود گاز کروماتوگراف می باشد . اگر چه پیشرفت های زیادی در ساخت این نوع سنسور ها حاصل شده می باشد اما هنوز با مسائلی مانند زمان ت أخیر و قیمت بالا و هزینه نگهداری و تعمیر بالا همراه می باشد در نتیجه نمی تواند جهت اندازه گیری های لحظه ای بکار رود.
در این پروژه قصد داریم با بهره گیری از اطلاعات قابل دسترس سیستم اندازه گیری برج تقطیر نسبت به تخمین درجه خلوص محصول نهایی با بهره گیری از روشهای پردازش هوشمند شبکه عصبی اقدام نماییم . برای اندازه گیری پروسه های پیشرفته با افزایش حجم داده , مانیتوریک این حجم داده خیلی مشکل می باشد بنابر این نیاز می باشد که ویژگی داده مطالعه گردد . واکاوی اجزای اصلی (PCA) و تجزیه بردار ویژگی (SVD) دو ابزار نیرومند جهت کاهش ا بعاد داده و بدست آوردن ویژگی داده های پروسه می باشد. شبکه عصبی در مهندسی یک
مدل غیر خطی از ورودی وخروجی یک سیستم بدست می آورد که می تواند در پیشگویی، کلاس بندی و تشخیص الگو بکار گرفته گردد. شبکه عصبی توانایی تخمین توابع غیر خطی با تعدادی داده آموز شی پیدا می کند و احتیاجی به دانش اولیه از سیستم ندارد و می توانند مسائل پیچیده را با مفروضات کمتری حل کند.
برای طراحی تخمین گر آغاز بوسیله PCA یک بردار ویژگی از داده های پروسه بدست آورده و با بهره گیری از این بردار ویژگی به عنوان ورودی و غلظت محصول نه ایی به عنوان خروجی یک شبکه عصبی آن را آموزش داده و یک تخمین گر هوشمند طراحی می کنیم سپس، با بهره گیری از تخمین گرهای طراحی شده به عنوان سنسورهای نرم افزاری جهت طراحی یک حلقه کنترل خودکار بهره برداری می گردد . در طراحی سیستم کنترل خودکار نیز از تکنیک کنتر ل پیشگو بهره گیری خواهد گردید که بدلیل ویژگی های مطلوب آن در صنایع فرآیندی بسیار مورد توجه می باشد . سیستم کنترل برج بایستی موقعیت محصول را با وجود اغتشاش در تغذیه در نزدیک نقطه کار نگهدارد . این کنترلر باعث می گردد که عملکرد بهتری از عملکرد فیدبک معمولی بدست آوریم و با ایجاد قیود بر روی متغیرهای ورودی وخروجی ضریب کارایی بهبود یافته و خواص مقاوم بودن ایجاد گردد.
تعداد صفحه : 116
قیمت : 14700 تومان

 
***

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد مهندسی برق: بررسی تئوری فیلترهای تطبیقی غیرخطی
دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید