سمینار ارشد رشته برق کنترل: تحلیل و طراحی کنترل کننده های فازی با استفاده از روش LMI

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

تحلیل و طراحی کنترل کننده های فازی با بهره گیری از روش LMI برای سیستم های غیرخطی با عدم قطعیت پارامترها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در این پایان نامه آغاز مقدمه ای از سیستم های فازی T-Sبیان می کنیم و چگونگی ساختن یک مدل فازی T-S برای یک سیستم غیرخطی را مطالعه می کنیم. سپس به مطالعه مدل سازی تقریبی فازی T-S از سیستم اصلی می پردازیم. در ادامه برای سیستم فازی T-S یک کنترل کننده فازی PDC طراحی خواهیم نمود. بعد از آن به چگونگی طراحی انواع PDC پایدار کننده حلقه بسته و با بهره گیری از شروط مختلف پایداری و ورودی خروجی خواهیم پرداخت. در بخش بعد نیز به طراحی نظاره گر فازی می پردازیم. دست آخر هم کنترل کننده PDC که شروط بهینه گی و مقاومت را برآورده می کند را طراحی خواهیم نمود. در انتها هر فصل نیز برای بهتر جا افتادن مسأله مورد بحث، یک مثال شبیه سازی شده را خواهیم آورد که در پایان نیز نتایج آن مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند.
مقدمه:
امروزه سیستم های فازی کاربرد گسترده ای پیدا کرده اند. کاربرد سیستم های فازی حتی به وسایل خانگی مانند یخچال، جاروبرقی و غیره نیز راه پیدا کرده می باشد. معمولا دو نوع سیستم فازی داریم، سیستم های فازی غیرمبتنی بر مدل و سیستم های فازی مبتنی بر مدل. سیستم های فازی غیر مبتنی بر مدل برای سیستم هائی به کار می طریقه که مدل دقیقی از سیستم تحت کنترل نداریم و یا مدل سازی آن مشکل می باشد. وقتی از سیستم تحت کنترل یک مدل ریاضی در دست داریم می توانیم از روش های مبتنی بر مدل بهره گیری کنیم. سیستم های فازی T-S معمولا مبتنی بر مدل هستند. در این پایان نامه عسی داریم با بهره گیری از مدل فازی T-S، برای سیستم های غیرخطی با عدم قطعیت پارامترها یک کنترل کننده PDC پایدار طراحی کنیم.
فصل اول
مدل فازی تاکاگی – سوگنو و جبران سازی گسترده موازی
سال های اخیر شاهد رشد سریع محبوبیت سیستم های کنترل فازی در کاربردهای مهندسی بوده می باشد. در این پژوهش ما یک محدوده گسترده ابزارهای تحلیل و طراحی سیستم های کنترل فازی را برای حل مسائل مهندسی، مقدمه سازی می کنیم. این فصل مفاهیم اساسی تحلیل و روندهای طراحی در این روش را معرفی می کند.
این فصل با مقدمه ای بر مدل فازی T-S آغاز می گردد و سپس با روندهای ساختن این مدل ها، دنبال می گردد. آنگاه طراحی یک کنترل کننده فازی براساس مدل با بهره گیری از «جبران سازی گسترده موازی» تبیین داده شده می باشد. ایده اصلی طراحی کنترل کننده، استنتاج کردن هر قاعده کنترل برای جبران هر قاعده سیستم فازی می باشد. طریقه طراحی به گونه مفهومی، ساده و طبیعی می باشد. در این فصل نشان داده شده که تحلیل های پایداری و مسائل طراحی کنترل، می توانند به مسائل LMI کاهش پیدا کنند. روش طراحی، به وسیله کاربرد آن در مساله متعادل کردن یک آونگ وارونه روی گاری، تبیین داده شده می باشد.
تمرکز این فصل روی مفاهیم اساسی روش های تحلیل پایداری از طریق LMI می باشد. بیشتر موردها پیشرفته در تحلیل و طراحی توسط LMI در فصل بعد خواهد آمد.
1-1- مدل فازی تاکاگی – سوگنو
طریقه طراحی، با تبیین یک فرآیند غیرخطی داده شده به وسیله مدل فازی T-S آغاز می گردد. مدل فازی پیشنهادی توسط تاکاگی و سوگنو به وسیله قواعد اگر – آنگاه فازی تبیین داده شده می باشد که روابط ورودی – خروجی خطی محلی یک سیستم غیرخطی را نشان می دهد. خاصیت اصلی مدل فازی T-S، هر قاعده اظهار دینامیک های محلی به وسیله یک مدل خطی سیستم می باشد. مدل فازی نهائی سیستم به وسیله ترکیب فازی مدل های خطی سیستم به دست آمده می باشد. خواننده خواهد پیدا نمود که بعضی از سیستم های دینامیکی غیرخطی می توانند توسط مدل فازی T-S نشان داده شوند. در حقیقت، اثبات می گردد که مدل های فازی T-S تقریب های عمومی هستند.
تعداد صفحه : 159
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *