سمینار ارشد رشته برق مخابرات: طراحی و شبیه سازی فیلترها و میکسرهای مایکروویو نوری

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

طراحی و شبیه سازی فیلترها و میکسرهای مایکروویو نوری

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در دو دهه اخیر روش های زیادی جهت ضرب در حوزه نور و فیلترینگ میان گذر پیشنهاد شده می باشد، اما بهره گیری همزمان از ضرب در حوزه نور و فیلترینگ به صورت اندک مورد بحث قرار گرفته می باشد. در این پروژه بهره گیری همزمان از ضرب در حوزه نور و فیلترینگ مورد طرح و مطالعه قرار می گیرد. از مدول کننده های شدت و فاز جهت ضرب در حوزه نور بهره گیری می گردد. از ترکیب مدوله کننده ها و یک آرایه از لیزرهای قابل تنظیم و فیبر تک مد فیلتر میان گذر به دست می آید. در این راستا از ساختاری برای تولید موج میلیمتری و نیز از ساختاری دیگر برای حذف حامل نوری بهره گیری شده می باشد. سپس ساختارهایی برای ضرب در حوزه نور و فیلترینگ با بهره گیری از دو مدوله کننده شدت، با بهره گیری از یک مدوله کننده فاز و با بهره گیری از یک مدوله کننده شدت مورد مطالعه قرار می گیرد. پاسخ فرکانسی این فیلترها را به ازای پارامترهای مختلف تنظیم (عمق مدولاسیون، تاخیرهای زمانی مختلف و…) به دست آورده و باهم مقایسه می شوند. سپس پیچیدگی ساختار، مورد بهره گیری، افت و… در این ساختارها براساس پارامترهای به دست آمده مورد تحلیل و مقایسه قرار می گیرند. نتایج حاصل از این پروژه داشتن فیلترهایی با باند عبور صاف تر و تضعیف بیشتر در خارج باند و نیز بهره گیری از پارامترهای مناسب و نیز ساختاری با قابلیت تنظیم به مقصود بهره گیری از پارامترهای مناسب و نیز ساختاری با قابلیت تنظیم به مقصود بهره گیری از آنها جهت کاربردهایی مانند در شبکه تلفن همراه و اتصال تعداد بسیار زیادی BTS به مرکز کنترل آنها می باشد.
مقدمه
فیلترهای مایکروویو فوتونیک با مزایای خوبی مثل عرض باند وسیع، تلفات کم و ایمنی پیش روی تداخل الکترومغناطیسی توجه زیادی را جلب کرده اند. از طرف دیگر در سیستم های ارتباط نوری، لینک های رادیویی روی فیبر (RoF) یکی از پرکاربردترین موضوعات در شبکه های بی سیم باند پهن، شبکه های سنسوری، سیستم های ارتباط ماهواره ای و رادار می باشند که در چند سال اخیر توجه ویژه ای را به خود جلب کرده اند. وظیفه اصلی یک شبکه RoF توزیع سیگنال های میلیمتری و مایکروویوی روی فیبر نوری برای به دست آوردن امتیازاتی از قبیل تلفات کم، پراش کم و پهنای باند بالای سیگنال های فیبر نوری می باشد. سیگنال های توزیع یافته می توانند به گونه مستقیم در لینک های فیبر نوری یا RoF به کار طریقه، بدون اینکه احتیاجی به تبدیلات الکتریکی به نوری و یا نوری به الکتریکی باشد. در چندین سال اخیر شیوه های متفاوتی جهت ضرب در حوزه نور و یا فیلترینگ میان گذر پیشنهاد شده اند، اما بهره گیری همزمان از ضرب در حوزه نور و فیلترینگ میان گذر کمتر مورد بحث قرار گرفته می باشد.
فصل اول: کلیات
1-1- هدف
یکی از اهداف این پروژه بهره گیری همزمان از ضرب در حوزه نور و فیلترینگ میان گذر می باشد. قطعات اصلی که در این مورد بهره گیری می شوند عبارتند از: مدوله کننده شدت، مدوله کننده فاز و یک قطعه فیبر تک مد. دو مدوله کننده جهت ضرب در حوزه نور به کار می طریقه. سیگنال خروجی از ضرب کننده ها وارد فیبر تک مد که تأثیر المان پراش دهنده را به عهده دارد می گردد. از ترکیب مدوله کننده، لیزرهای قابل تنظیم و فیبر تک مد فیلتر میان گذر به دست می آید، که این فیلتر می تواند باند عبوری متناسب با فرکانس های مبدل کاهش دهنده فرکانس یا مبدل افزایش دهنده فرکانس داشته باشد. اجزاء فرکانسی اضافی پس از فیلترینگ حذف می گردد. بدین مقصود در این پروژه ساختار فیلترهای مایکروویو و روش تولید موج میلیمتری ارائه و مورد توجه قرار می گیرد که در این راستا از مدوله کننده های شدت و فاز بهره گیری و نتایج آنها باهم مقایسه خواهد گردید. حذف حامل های نوری یکی از موضوعات جالب در سیستم های ارتباط نوری می باشد. به همین دلیل روش های مختلف حذف حامل های نوری نیز مورد مطالعه قرار می گیرد. کوشش بر این می باشد تا اندازه حذف حامل های نوری افزایش یابد. در این پروژه اثرات پراکندگی رنگی فیبر تک مد که یک عامل محدود کننده برای مسافت های زیاد می باشد روی سیگنال مطالعه می گردد. نتایج حاصل از این پروژه داشتن فیلترهایی با باند عبور صاف تر و تضعیف بیشتر در خارج باند و نیز بهره گیری از پارامترهای مناسب و نیز ساختاری با قابلیت تنظیم می باشد.
تعداد صفحه : 80
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *