سمینار ارشد رشته برق قدرت: جایابی مولدهای تولید پراکنده با استفاده از الگوریتم بهینه سازی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

رشته مهندسی برق – قدرت

عنوان:

جایابی مولدهای تولیدپراکنده با بهره گیری از الگوریتم بهینه سازی مورچگان به مقصود کاهش تلفات و بهبود پروفیل ولتاژ

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
با نیل به تجدید ساختار در شبکه های قدرت، ارائه دهندگان خدمات شبکه به دنبال روش های جدیدی برای ارائه توان با کیفیت و قابلیت اطمینان بالا به مشتریان خود هستند. در این زمینه بهره گیری از مولدهای کوچک به دلیل معضلات کمتر زیست محیطی و امکان نصب آسان و بازده بالا به سرعت مورد توجه ارائه دهندگان خدمات قرار گرفت. علاوه بر آن معضلات و محدودیت های احداث خطوط جدید برای انتقال توان با فواصل طولانی علاقه مندی به مولدهای تولید پراکنده را افزایش داده می باشد. زیرا بر خلاف نیروگاه های اصلی و بزرگ، مولدهای تولیدپراکنده می توانند در محل بار و یا در نزدیکی آن نصب گردد. مسأله تخصیص و اندازه مولدهای تولید پراکنده از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد. نصب مولد تولید پراکنده در محل غیربهینه می تواند باعث افزایش تلفات گردد. و هزینه شبکه را افزایش دهد. پس، با در نظر داشتن افزایش روز افزون نفوذ مولدهای تولید پراکنده در شبکه های توزیع بهره گیری از یک الگوریتم بهینه سازی برای جایابی و تعیین اندازه مولدها ضروری می باشد. انتخاب بهترین محل برای نصب مولد تولید پراکنده و اندازه آن برای سیستم های توزیع بزرگ یک مسأله بهینه سازی ترکیبی پیچیده می باشد. این پایان نامه روشی را برای تعیین محل و اندازه مناسب مولد تولید پراکنده در شبکه های توزیع با بهره گیری از الگوریتم بهینه سازی مورچگان ارائه می کند. الگوریتم بهینه سازی مورچگان یکی از روشهای جدید بهینه سازی می باشد که به مقصود بهینه کردن تابع هدف بهره گیری می گردد. ایده اصلی الگوریتم بهینه سازی مورچگان از رفتار مورچه های طبیعی برای یافتن کوتاهترین مسیر بین لانه و غذا نشأت گرفته می باشد. اساس تابع هدف بهره گیری شده در این پایان نامه بر پایه کاهش هزینه شبکه می باشد که بطور همزمان اندازه و محل مولد تولید پراکنده را تعیین می نماید. شبیه سازی برای سه شبکه متفاوت نمایش داده شده می باشد. در دو شبیه سازی اول از مولدهای PQ برای جایابی بهره گیری شده می باشد. و در سومین شبیه سازی از مولدهای تولید پراکنده PV برای جایابی بهره گیری شده می باشد. در پایان محل و اندازه مولد تولید پراکنده برای هر یک از شبکه ها تعیین و نتایج نمایش داده شده می باشد.
مقدمه
بهره گیری از مولد های تولید پراکنده در شبکه های توزیع با در نظر داشتن مزایای این مولد ها در حال افزایش می باشد با وجود مزایای فراوان مولدهای DG یکی از مزایایی که معمولاً در جایابی و بهره گیری از این مولدها مورد تأکید می باشد کاهش تلفات شبکه های توزیع و انتقال می باشد.
بهره گیری از این مولدها بدون مطالعات جایابی و مطالعه شبکه توزیع و انتقال علاوه بر اینکه باعث کاهش تلفات شبکه نمی گردد ممکن می باشد سایر فاکتورهای مهم شبکه مانند قابلیت اطمینان و سطح ولتاژ در شبکه توزیع را مختل کرده و هارمونیک های ولتاژ را در شبکه افزایش دهد. علاوه بر آن عدم حفاظت مناسب از مولد های تولید پراکنده می تواند برای تعمیرکارانی که به هنگام خاموشی شبکه مشغول کار هستند خطرناک باشد.
تولید پراکنده شده یا توزیع شده (DG) سیستم قدرت را در سطح شبکه توزیع و انتقال به خصوص شبکه توزیع تحت تاثیر اثرات حضور خود در شبکه قرار می دهد.
روش های مختلفی برای جایابی مولدهای تولید پراکنده در شبکه هست. هر یک از این روش ها اهداف گوناگونی را برای جایابی مولدهای تولید پراکنده در شبکه دنبال می کنند. یکی از این اهداف که بیشتر در تحقیقات جایابی مورد توجه بوده می باشد جایابی به مقصود کاهش تلفات و بهبود پروفیل ولتاژ می باشد. جایابی صحیح مولد تولید پراکنده منجر به صرفه جویی در توان میگردد و شبکه را از جابجایی توان اضافی آزاد می سازد. روش های جایابی مولدهای تولید پراکنده که به مقصود کاهش توان تلف شده بهره گیری می گردد گوناگون هستند. که در این پروژه نیز یک روش برای جایابی مورد مطالعه قرار میگیرد.
فصل اول: مروری بر سابقه موضوع
1-1- تاریخچه بهره گیری از مولدهای کوچک
روش های مختلفی برای جایابی مولدهای تولیدپراکنده در شبکه هست. هر یک از این روش ها اهداف گوناگونی را برای جایابی مولدهای تولید پراکنده در شبکه دنبال می کنند. یکی از این اه
داف که بیشتر در تحقیقات جایابی مورد توجه بوده می باشد جایابی به مقصود کاهش تلفات و بهبود پروفیل ولتاژ می باشد. جایابی صحیح مولد تولیدپراکنده منجر به صرفه جویی در توان می گردد و شبکه را از جابجایی توان اضافی آزاد می سازد. روش های جایابی مولدهای تولید پراکنده که به مقصود کاهش توان تلف شده بهره گیری می گردد گوناگون هستند یکی از روش هایی که برای جایابی مولدهای تولید پراکنده بهره گیری می گردد مبتنی بر قانونی می باشد که معمولاً برای جایابی خازن های سری از آن بهره گیری م ی گردد. روش ” قانون دو سوم” برای جایابی مولدهای تولید پراکنده در شبکه ای با بارهایی که به صورت همگون در شبکه توزیع شده اند در مرجع [3] آورده شده می باشد. این روش پیشنهاد می کند که مولدهای تولیدپراکنده در شبکه های شعاعی و دارای توزیع همگون بار، تقریباً در دو سوم فیدر با توانی معادل دو سوم توان ورودی به شبکه جاگذاری شوند. قانون دو سوم یک روش سادهه جایابی می باشد. در اقدام نیز اعمال این قانون به شبکه بسیار ساده می باشد. اما قانون دو سوم دارای قابلیت اعمال به فیدرهایی با مشخصات دیگری از لحاظ توزیع بار و یا شکل شبکه نمی باشد و صرفاً محدود به فیدرهای شعاعی می باشد و قابل اعمال به یک شبکه نیست. مراجع [7-2] و [2-1] از الگوریتم پخش بار برای جایابی بهینه مولدهای تولیدپراکنده بهره گیری کرده اند با این فرض که تمامی باس های باری توانایی نصب مولد DG را دارند. و مرجع [4] از روشی تحلیلی برای جایابی بهینه به مقصود کاهش تلفات بهره گیری کرده می باشد. در بعضی از موردها جایابی مولد DG برای کاهش تلفات در خط مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.

تعداد صفحه : 131
قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *