در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

برنامه ریزی ورود و خروج واحدها به شبکه با در نظر گرفتن نیروگاه های CAES و تولیدات بادی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
امروزه به دلیل تغییرات آب و هوایی و افزایش گازهای گلخانه ای، کشورهای جهان رو به تولید انرژی الکتریکی از منابع انرژی پاک و تجدید پذیر آورده اند که در میان این منابع انرژی تجدید پذیر، انرژی باد رشدی سریعتر از سایر انرژی ها داشته می باشد. بهره گیری از انرژی باد در شبکه علاوه بر مزایای آن، چالش هایی ر ا از نظر بهره برداری، کنترل و برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت در سیستم قدرت به
همراه دارد. با در نظر داشتن اینکه انرژی باد یک منبع غیرقابل پیش بینی می باشد، پس نمی توان اندازه انرژی تولیدی آن را همانند نیروگاه های حرارتی مشخص نمود. امروزه بهره گیری از تکنولوژی های ذخیره کننده انرژی در ترکیب با انرژی های تجدیدپذیر به عنوان یکی از راه حل های کاهش اثرات منفی بهره گیری از این منابع در سیستم قدرت ارائه شده می باشد. در این سمینار هدف مطالعه تاثیر نیروگاه های بادی و سیستم های ذخیره کننده هوای فشرده در برنامه ریزی ورود و خروج واحدهای حرارتی به شبکه و تاثیر آن بر عملکرد سیستم و آلودگی محیط زیست می باشد که در ادامه به صورت مشخص و کامل مورد مطالعه قرار می گیرد.
مقدمه:
مسائل مربوط به تولید، بهره برداری و کنترل در یک شبکه قدرت، که امروز به عنوان یکی از بزرگترین سیستم های موجود دنیا مطرح می باشد، بدون شک بسیار گسترده، پیچیده و در عین حال جالب می باشد. یکی از مسائل مهم در بهره برداری اقتصادی از شبکه های قدرت، مسئله در مدار قرار گرفتن واحدهای تولیدی می باشد. هماهنگی و تطابق بین بار مصرفی و تولید، یکی از خصوصیات مهم شبکه های
قدرت پیشرفته می باشد. برای اقتصادی بودن عملکرد سیستم و کنترل موثر بر آن، لازم می باشد که در یک طیف زمانی، اندازه تولید با اندازه مصرف هماهنگی داشته باشد.
در صنعت برق طراحی و بهره برداری بهینه و موثر اقتصادی همواره مورد نظر بوده می باشد. تا سال 1973 میلادی و قبل از تحریم نفتی که منجر به افزایش سرسام آور قیمت نفت گردید، شرکت های تولید برق در ایالات متحده امریکا حدود 20 درصد از کل درآمد خود را صرف هزینه سوخت می کردند. تا سال 1980 میلادی این رقم به حدود 40 درصد رسید. در دوره پنج ساله متعاقب 1973 میلادی هزینه سوخت، نرخ رشد سالیانه ای معادل 25 درصد داشته می باشد. ارقام فوق نمایشگر اهمیت بهره گیری مؤثر از مواد سوختی می باشد که غالبا به صورت غیر قابل تجدید مورد بهره گیری قرار می گیرند. افزایش پیوسته قیمت مواد سوختی و نیز تورم سالانه باعث شده می باشد که همواره بهره برداری اقتصادی از سیستم های تولید انرژی الکتریکی مورد توجه و مطالعه قرار گرفته باشد.
معمولا مصرف کل یک سیستم قدرت در حال کار از ظرفیت نصب شده و قابل بهره برداری آن کمتر می باشد. این تفاوت حتی در سیستم های قدرتی که با کمبود تولید برق در ساعات اوج مصرف مواجه اند، در قسمت عمده ای از ساعات شبانه روز به چشم می خورد. پس امکان انتخاب بهینه واحدهای تولید کننده برای تامین مصرف برق در هر فاصله زمانی چند دقیقه ای که اندازه مصرف تقریبا ثابت می ماند، به عنوان یک مساله توزیع بهینه بار مطرح می گردد.
در مطالعه و مطالعه مسائل مربوط به بهره برداری از سیستم های قدرت، پارامترهای زیادی مورد توجه قرار دارند. در بهره برداری اقتصادی یکی از مهم ترین این پارامترها مجموعه مشخصات ورودی و خروجی واحدهای تولید انرژی می باشد. به عنوان مثال هر واحد حرارتی شامل یک دیگ بخار، توربین و ژنراتور می باشد. خروجی الکتریکی این مجموعه در عین اتصال به سیستم قدرت، شبکه برق محلی نیروگاه را نیز تغذیه می نماید. در تعریف مشخصات یک واحد، از واژه ورودی ناخالص پیش روی خروجی خالص صحبت می کنیم. ورودی ناخالص، ورودی کلی به واحد، بر حسب دلار بر ساعت، مقدار سوخت بر ساعت یا هر مشخصه دیگر می باشد و خروجی خالص واحد، شامل انرژی الکتریکی حاصله از ژنراتور می باشد.
در توزیع بهینه بار می توان به ملاک های مختلفی توجه نمود. معمولا کمینه شدن هزینه سوخت به عنوان عمده ترین هزینه قابل کنترل تولید، یکی از اهداف اصلی موردنظر می باشد. همچنین تامین انرژی الکتریکی مورد تقاضا با قابلیت اعتماد بالا و مطمئن که با شاخص های گوناگونی مانند ظرفیت ذخیره گردان و غیره سنجیده می گردد ، می تواند به صورت یک تابع هدف دیگر و یا به شکل قیود دیگری به مسئله اضافه گردد. پس به گونه اختصار مساله توزیع بهینه بار را می توان به صورت یک مساله کمینه سازی هزینه تولید که تحت شرایط برقراری قیود مختلف، در نظر گرفت. در این نوع مسئله فرض بر این می باشد که بار مصرفی کل سیستم معلوم می باشد و هدف تعیین سهم بهینه تولید واحدهای روشن برای تامین این بار می باشد. با در نظر داشتن اینکه واحدهای حرارتی بسته به نوع سوخت و ساختمان فیزیکی آنها زمان قابل توجهی برای راه اندازی و اتصال به شبکه نیاز دارند و این زمان برای بعضی از نیروگاهها به یک ساعت و یا بیشتر می رسد، لازم می باشد از یک تا چند شبانه روز قبل برنامه ریزی و پیش بینی لازم برای روشن بودن واحدهای مناسب و راه اندازی آنها قبل از زمان تولید موردنظر صورت پذیرد. به این برنامه ریزی کوتاه مدت اصطلاحا تعیین واحد می گوییم.
با توسعه نگرشهای زیست محیطی و راهبردهای صرفه جویانه در بهره برداری از منابع انرژی های تجدید ناپذیر بهره گیری از انرژی نو و تجدید پذیر ازجمله انرژی باد در مقایسه با آنها بسیار کارآمد بوده بطوریکه در بسیاری از کشورهای جهان روبه فزونی گذاشته می باشد. با در نظر داشتن اینکه سیستم های ذخیره کننده انرژی معمولا به صورت محلی بوده و به بار نزدیک اند از این رو سیستم های ذخیره کننده انرژی می توانند به مقصود مدیریت بار و پرشدگی خطوط مورد بهره گیری قرار گیرند. سیستم های ذخیره کننده انرژی، در واقع به عنوان مکمل و واسطی بین انرژی باد و سایر انرژی های تجدید پذیر در سیستم قدرت می باشند. با در نظر داشتن اینکه انرژی باد یک منبع غیر قابل کنترل و وابسته به وضعیت باد در منطقه می باشد و زیرا سیستم های ذخیره کننده انرژی، منابعی قابل کنترل اند، با بهره گیری از این منابع در کنار انرژی باد می توان باد را به یک منبع قابل کنترل تبدیل نمود و با در نظر داشتن هزینه تولید پایین انرژی های تجدید %
قیمت : 14700 تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد رشته برق مخابرات: تحلیل و شبیه سازی کاربرد ساختارهای EBG و Metamaterial superstrate

***

دسته‌ها: مهندسی برق