سمینار ارشد رشته برق الکترونیک: مسیریابی بسته ها در شبکه های کامپیوتری به کمک شبکه عصبی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

مسیریابی بسته ها در شبکه های کامپیوتری به کمک شبکه عصبی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
تاکنون کاربردهای فراوانی برای شبکه های عصبی مصنوعی ارائه شده می باشد. شبکه های عصبی مصنوعی، اطلاعات را به روشی مشابه با کاری که مغز بشر انجام میدهد، پردازش میکنند. آنها از تعداد زیادی از عناصر پردازشی که فوق العاده بهم پیوسته اند، تشکیل شده اند که این عناصر به صورت موازی باهم برای حل یک مسئله مشخص کار می کنند. امتیاز شبکه عصبی این می باشد که خودش کشف می ‌کند که چگونه مسئله را حل کند.
نتایج مثبتی که بهره گیری از شبکه های عصبی در حل مسائل بهینه سازی در پی داشته می باشد، راه را برای بهره گیری از آنها در مسیریابی شبکه های کامپیوتری گشوده می باشد. این امر در شبکه های متداول با بهره گیری از شبکه ی هاپفیلد و در شبکه های بسته شناختی با بهره گیری از شبکه عصبی رندم انجام می شود. علاوه بر بکارگیری مستقیم شبک ههای عصبی بعنوان الگوریتم مسیریاب، شبکه های عصبی همچنین بصورت غیر مستقیم به الگوریتم های مسیریابی کمک میکنند. آنها با تحلیل و پیش بینی شرایط شبکه، ورودی الگوریتم مسیریابی، که می تواند هرکدام از الگوریتم های مسیریابی متداول باشد، را فراهم می کند. در این سمینار، هر دو کاربرد شبکه های عصبی در امر مسیریابی مطالعه و نتایج بهره گیری از آن و نیز پارامترهای
موثر در عملکرد و بازدهی انها مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.
مقدمه
شبکه های عصبی نسبت به کامپیوترهای معمولی مسیر متفاوتی را برای حل مسئله طی میکنند. کامپیوترهای معمولی یک مسیر الگوریتمی را بهره گیری میکنند به این معنی که کامپیوتر یک مجموعه از دستورالعمل ها را به قصد حل مسئله پی میگیرد. بدون شناساندن قدم های مخصوصی که نیاز به طی کردن آنها دارد، کامپیوتر قادر به حل مسئله نیست. شبکه های عصبی اطلاعات را به روشی مشابه با کاری که مغز بشر انجام میدهد، پردازش میکنند. آنها از تعداد زیادی از سلول عصبی که فوق العاده بهم پیوسته اند تشکیل شده اند که این عناصر به صورت موازی باهم برای حل یک مسئله مشخص کار می کنند. شبکه های عصبی با مثال کار می کنند. مثال ها بایستی با دقت انتخاب شوند اگر این طور نباشد زمان سودمند، تلف میشود و یا حتی بدتر از این، شبکه ممکن می باشد نادرست کار کند.
شبکه های عصبی و کامپیوترهای معمولی با هم در حال رقابت نیستند، بلکه کامل کننده یکدیگرند. وظایفی هست که بیشتر مناسب روش های الگوریتمی هستند، نظیر عملیات محاسباتی و وظایفی نیز هست که بیشتر مناسب شبکه های عصبی هستند. حتی فراتر از این، مسائلی هست که نیازمند به سیستمی می باشد که از ترکیب هر دو روش بدست می آید، به این قصد که بیشترین کارایی بدست آید.
با گسترش شبکه ها، پژوهش ها بر روی روش های مسیریابی سریع، مطمئن و ساده که کمترین بار سیگنالینگی را به شبکه تحمیل کنند، شدت گرفته می باشد. شبکه های عصبی با قابلیت هایی که دارند، توجه بسیاری از پژوهشگران در این عرصه را به خود جلب نموده می باشد. نتیجه این تحقیقات، ارائه روش هایی می باشد که در آنها شبکه عصبی یا بعنوان موتور اصلی در الگوریتم مسیریابی، تصمی مگیرنده می باشد و یا بعنوان ابزار کمکی اطلاعات لازم را برای الگوریتم اصلی فراهم می کند.
تعداد صفحه : 93
قیمت : 14700 تومان

 

***

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *