دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

مطالعه و پیاده سازی پروتکل V.150 مودم (MOIP) برای ارتباط با شبکه تلفنی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در شبکه های NGN انتقال اطلاعات از بستر IP و بهره گیری از سوییچ بسته ای مد نظر می باشد. صرفه اقتصادی و تامین سرویس های بیشتر و همگرایی خدمات صوتی و داده ای باعث ایجاد دگرگونی شگرفی در شبکه ها شده می باشد. مهاجرت از سوییچ مداری به بسته ای اگر چه باعث کاهش کیفیت می گردد اما بهره گیری بهینه از منابع و پهنای باند و برخورداری از سرویس های بیشتر را به وجود می آورد. با وجود سرمایه گذاری سنگین که بر روی سوییچ مداری در تمام دنیا شده می باشد و با وجود میلیونها مودم و فکس در سراسر جهان، عملیات مهاجرت به سوییچ بسته ای بایستی تدریجی انجام گردد. پس دروازه ای به عنوان واسط بین شبکه بسته ای و شبکه PSTN برای سرویس دهی لازم می باشد.
در این پایان نامه تعریف عملکرد دروازه واسط بین شبکه IP و شبکه PSTN که ارتباط پایانه به پایانه مودم های سری V بر بستر IP را فراهم می کند، مورد مطالعه قرار می گیرد.
مشخصه اساسی این دروازه فراهم کردن ارتباط پایانه به پایانه مودم ها، بازیابی اطلاعات مودم در دروازه و بهره گیری از پروتکل انتقال مناسب برای انتقال اطلاعات به دروازه مقابل و طریقه سوییچ از VOIP به MOIP می باشد. در این پروژه پیاده سازی این دروازه با زبان برنامه نویسی C براساس پروتکل ITU-T V.150.1 مدنظر می باشد.
مقدمه
ظرفیت شبکۀ مخابراتی موجود به دلیل محدودیت سوییچ های PSTN به پایان رسیده می باشد. مالکیت نرم افزارها در اختیار تولید کنندگان این سیستم ها می باشد و درخواست برای هر نوع سرویس جدیدی با هزینه زیاد ارتقا نرم افزار و سخت افزار همراه خواهد بود. شبکه نسل آینده NGN با همگرایی خدمات صوتی و داده ای باعث دگرگونی شگرفی در شبکه ها شده می باشد. مودم، فکس و تلفن همراه به وسیله دروازه هایی به شبکه IP متصل می شوند.
شبکه IP به سرعت در حال همه گیر شدن می باشد. هم ارزانتر و هم از سرویسهای قدیمی در کنار سرویس های جدید پشتیبانی می کند. پس جاگزینی بخشی از شبکه PSTN با شبکه IP خصوصی و عمومی موجب ایجاد دروازه هایی برای مهیا کردن ارتباط صدا و فکس و داده بر روی شبکه IP گردید. خیلی از بنگاه های اقتصادی شبکه خود را به فرم IP-PBX ارتقا دادند.
مسیر IP بایستی از کیفیت سرویس بالایی برخوردار باشد. تأخیر و تلف و Jitter در بسته موجب آموزش مجدد در مودم می گردد. تأخیر بایستی کمتر از 150ms و تلف بسته کمتر از 1 درصد و Jitter کمتر از 100ms باشد.
از اگوست 2000 کوشش فراوانی جهت انتشار استاندارد مودم بر روی شبکه IP جهت حمل ترافیک مودم های باند صوتی سری V آغاز و در نهایت موجب انتشار استاندارد ITU-T V.150.1 گردید. بعضی از پروتکل ها مانند H.323 نیز برای تعامل با MOIP دستخوش تغییراتی شدند.
این پروتکل بر روی سخت افزار دروازه و در مرکز مخابرات قرار می گیرد و ارتباط دو مودم را مستقر می کند. این دو مودم هیچ احساسی از تغییر شرایط ارتباطی نسبت به حالت ابتدایی ارتباط از طریق خط تلفن نخواهند داشت.
این پروژه در واقع به پیاده سازی قسمتی از پروتکل V.150 خواهد پرداخت که ارتباط بین دروازه و شبکه تلفنی را بر قرار می کند. در آنسوی شبکه تلفنی، مودم استانداردی قرار دارد که درخواست تماس با یک مودم دیگر دارد. عملیاتی که در این دروازه انجام می شود بایستی به گونه ای باشد که هیچ کدام از دو مودم تصوری از تغییر شرایط نسبت به حالت استاندارد نداشته و ارتباط پایدار بین دو مودم تضمین گردد.
در شکل 3 نمایی از دروازه که واسط بین PSTN و IP می باشد، آورده شده می باشد.
در استاندارد MOIP دو گونه دروازه به نام های U-MR و V-MR معتبر می باشد. در نوع U-MR بایستی مجموعه مشخصی از مدولاسیون های سری V توسط دروازه پشتیبانی گردد. در V-MR مدولاسیون با مذاکره با مودم تعیین می گردد. این پروتکل تصحیح خطا را نیز پشتیبانی می کند. ضمنا برای فشرده سازی نیز دارای سناریوهای MR1 تا MR4 می باشد. مثلا در MR1 اقدام فشرده سازی تنها در مودم ها انجام می گردد. در حالی که در MR4 اقدام فشرده سازی در هر دو جهت توسط یک دروازه انجام می گردد. در پروتکل V.150 سه حالت کاری صوتی و بهره گیری از کد کننده صوتی و حالت MR هست. گذر به این حالت ها توسط پروتکل SSE صورت می پذیرد.
در این پروژه بلوک هایی از پروتکل نظیر کاربرد MOIP و SPRT با کد C برنامه نویسی می گردد. در قسمت SPRT نیز پیغام های کنترلی هست که برنامه تولید و عیان سازی آنها نوشته شده می باشد. در قسمت کاربردی پروتکل نیز روش تشخیص ارتباط و روش رسیدگی به سیگنال Break و مذاکرات فشرده سازی مطالعه و برنامه مربوط به هر یک تهیه شده می باشد.
تعداد صفحه : 282
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد مهندسی برق الکترونیک: یک روش واترمارکینگ کور مقاوم با استفاده از چندی سازی فاصله

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید