در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

بهره گیری از فرکانس گام در بازشناسی گفتار با حالت در زبان فارسی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
یکی از اهداف مهم سیستم های بازشناسی گفتار، شناسایی گفتار در حالت های مختلف گفتاری می باشد. اعمال حالت و یا تأکید به گفتار، سبب تغییرات زیادی در پارامترهای گفتاری شده و شناسایی آن را با بهره گیری از مدل های عادی مشکل می سازد. کاهش نرخ بازشناسی نتیجه طبیعی بازشناسی گفتار با حالت با بهره گیری از مدل های عادی می باشد. اولین قدم در بازشناسی گفتار با حالت، مطالعه چگونگی تأثیر حالت گفتار بر پارامترهای مهم گفتاری می باشد. به بیانی دیگر اتخاذ روشی مناسب برای بازشناسی، مستلزم شناسایی درست چگونگی تأثیر حالت گفتار بر پارامترهای گفتار می باشد. از مهم ترین پارامترهای مطرح برای گفتار در زبان فارسی، می توان فرکانس گام را نام برد. در این پژوهش مطالعه دقیقی بر روی چگونگی تأثیر چند حالت گفتاری بر فرکانس گام و شیب آن برای واج های واکدار مختلف در زبان فارسی صورت گرفته می باشد.
مقدمه
مساله بازشناسی گفتار موضوعی می باشد که در دهه های اخیر در نظر داشتن آن افزایش یافته و آن را به یک موضوع مهم روز تبدیل نموده می باشد. یکی از دلایلی که منجر به این امر شده می باشد، مساله تسهیل ارتباط بشر با رایانه می باشد.
با گسترش فن آوری و وارد شدن پردازشگرهای شخصی در زوایای زندگی فردی و اجتماعی مردم، مساله ساده تر کردن ارتباط با رایانه، روز به روز اهمیت بیشتری می یابد. متخصصین نگران آن هستند که با طریقه افزایش حجم اطلاعات که بین بشر و رایانه رد و بدل می گردد زمانی فرا برسد که وسایل موجود ارتباطی از قبیل صفحه کلید؛ موشواره که نیاز به حرکات فیزیکی و مداوم دارند. خستگی روحی و جسمی زیادی را به افراد تحمیل نمایند. به همین جهت دنبال این هستند تا امکاناتی را فراهم سازند که بشر توسط گفتار، فرامین و اطلاعات مورد نظر خود را به رایانه منتقل سازد.
طی این سال ها کوشش زیادی جهت بهبود کارآیی بازشناسی گفتار صورت گرفت، اما با در نظر داشتن عوامل زیادی که در این طریقه موثر هستند، همواره عملیات بازشناسی با خطا روبرو بوده می باشد.
هر زبان از مجموعه ای از صداهای مختلف تشکیل شده می باشد که به هرکدام از این اصوات یک واج گفته می گردد. ترکیب واج ها سیلاب یا هجاء را تشکیل می دهد و از ترکیب چند هجاء لغات به وجود می آیند. هر واج را می توان به صورت یک الگوی مشخص در دستگاه اسپکتروگرام مشخص نمود. به علاوه گفتار بشر از نوسانات صوتی حنجره (تارهای صوتی) ایجاد می گردد که این تارها، خصوصیات غیر خطی دارند و عوامل مختلفی در آن تاثیر گذارند. همچنین محیطی که افراد در آن صحبت می کنند نیز مساله را پیچیده تر می نمایند.
در زمینه شناسایی کلام (فارسی یا غیرفارسی) پروژه های زیادی ارائه شده می باشد، اما اکثر این سیستم ها براساس تبدیل سیگنال های صحبت به واج ها و سیلاب های تشکیل دهنده کلمات کار می کنند. اما این تبدیل احتیاج به زبان شناسی نسبتا دقیقی برای بازشناسی واج ها، آواها و… دارد و در انجام این کار و شکستن زبان به مجموعه واج ها اختلافات زیادی می باشد پس در بعضی موردها بحث بازشناسی گفتار براساس کلمه مطرح می گردد که در این رسانه نیز از آن بهره گیری شده می باشد.
کار بازشناسی گفتار به گونه کلی می تواند به 3 پردازش تقسیم گردد: پیش پردازش، فشرده سازی، دسته بندی.
– در فصل اول این پروژه با مقدمات گفتار و پردازش آن و عوامل موثر در بازشناسی گفتار و روش های پردازش گفتار آشنا می شویم و مروری بر کارهای انجام شده و وضعیت اکنون نموده و تعدادی از سیستم های موجود را مطالعه می نماییم.
– در فصل دوم نیز، مقدمه ای از توصیف مدل مخفی مارکوف (HMM) ارائه گردیده می باشد.
– در فصل سوم به معرفی ابزارهای بازشناسی گفتار (HTK) پرداخته ایم و تعدادی از دستورها که در این رساله مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد را مورد مطالعه قرار داده ایم.
– در فصل چهارم نیز در برگیرنده روش کاری و مطالعه آماری فرکانس گام در حالت های مختلف گفتاری می باشد.
– در فصل پنجم، بازشناسی گفتار با حالت و ارائه یک مدل جدید بازشناسی را شامل می گردد.
تعداد صفحه : 239
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد مهندسی برق مخابرات: طراحی و شبیه سازی و ساخت دستگاه اندازه گیری فرکانس لحظه ای

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید