در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق – قدرت
عنوان :
پیش بینی قیمت بازار برق با بهره گیری از شبکه های عصبی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
امروزه بازار برق در جهان به صورت علمی شناخته شده می باشد و رقابت در آن هر روز بیشتر از قبل می گردد. در این بین پیش بینی قیمت و ابزار آن به شرکت کنندگان بازار در بدست آوردن سود هرچه بیشتر کمک شایانی می کند. هدف این پایان نامه گسترش شبکه عصبی و بهینه سازی آن توسط الگوریتم ژنتیک برای پیش بینی قیمت بازار برق می باشد تا بر دقت هر چه بیشتر این مساله بیافزاید. از آنجا که در مدلهای سنتی و همچنین مدل شبکه های عصبی همواره از روشهای احتمالاتی جهت افزایش دقت پیش بینی بهره گیری می گردد در این مدل کوشش شده تا با ارائه روشی جدید از این موردها صرف نظر نمود تا وقت کمتری برای پیش بینی گرفته گردد. یکی از مضوعاتی که همواره دقت پیش بینی را تحت تاثیر قرار می دهد وجود موردها بحرانی و ناگهانی در سیستم می باشد که در این پایان نامه با بهره گیری از روشهای کارآمد این مسائل را کنترل خواهیم نمود. در مدل پیشنهاد شده از اطلاعات بازار برق نوردیک بهره گیری شده می باشد اما بدیهی می باشد که مدل مزبور برای هر بازار دیگری قابل بهره گیری می باشد. در پایان برای نشان دادن دقت پیش بینی مدل پیشنهادی، مقایسه ای بین آن و یکی از روشهای سنتی انجام شده می باشد.
مقدمه:
نگرانی اصلی هر صنعت الکتریکی توانایی تولید قابل اطمینان و خدمت رسانی بدون وقفه به مصرف کنندگان خود می باشد. برخلاف دیگر کالاها، انرژی الکتریکی به دلیل ماهیت طبیعی خود، به محض تولید بایستی مصرف گردد که اگر این طور نباشد بابت تولید،تولید کننده پولی دریافت نمی کند. پس ایجاد طرح منابع مؤثر و مطمئن امری ضروری می باشد. عملکردهایی مانند تعیین قیمت سوخت، برنامه ریزی ورود و خروج واحدهای تولیدی، همانند برنامه ریزی تعمیرات، بایستی تا حد امکان جهت کم کردن هزینه عملکرد سیستم، انجام گردد.
چالش ها هنگام تجدید ساختار صنعت برق بسیار بااهمیت تر می گردد. انتظار می رود که با تجدید سازمان یافتن صنعت برق راندمان بالا رود و رقابت جهت سوددهی به مصرف کننده افزایش یابد. در گذشته اغلب تولیدکنندگان انرژی مالک منابع تولید، انتقال و توزیع بودند. صنایع مجبور بودند با وجود راندمان پایین پول انرژی را بدهند که این موضوع موجب تولید کم بازده، سیاست قیمت گذاری نامعقول و فراوانی نیروی انسانی می گردید. با ایجاد بازار آزاد انرژی، دیگر شرکتهای تولید کننده و توزیع برق قادر به انحصار قیمتها و وادار کردن مصرف کننده به پرداخت بهای انرژی، حال هر چه که می خواهد باشد، نیستند و تأکید اساسی بر روی پیش بینی کوتاه مدت بار وپیش بینی کوتاه مدت قیمت به عنوان اطلاعات اساسی برای طراحی سیستم و بهره برداری از آن به همین جهت می باشد.
فصل اول
کلیات
1-1) هدف
رسیدن به بهره برداری و عملکرد موفق، مستلزم دارا بودن چندین فاکتور می باشد که ازآن جمله می توان به امنیت سیستم و بازده عملکرد تصریح نمود. در قسمت بازده عملکرد، صنعت به آماده سازی منابع و ظرفیت های کافی جهت تولید و انتقال، برای تأمین مطمئن مصرفی که نوسانی بوده و با اُفت و خیز تقاضا همراه می باشد، نیاز دارد. این امر بایستی همزمان با تحلیلهای اقتصادی صورت گیرد تا قیمت بهره برداری
کمینه گردد. دقت پیش بینی را می توان اولین نیاز چنین تحلیلهایی به حساب آورد، از این رو اقتصاد بهره برداری و کنترل سیستم قدرت به خطای پیش بینی حساس می باشد.
تأثیر خطای بزرگ پیش بینی در قسمت بهره برداری در ریسک بالا و یا بهره برداری فوق محافظه کارانه منعکس می گردد. مانند اثرات خطای پیش بینی می توان به ورود بیش از نیاز واحدهای تولیدی و یا خرید انرژی از سیستم های همسایه و یا بالعکس فروش انرژی به قیمت بسیار ناچیز جهت خاموش نکردن واحد و جلوگیری از هزینه های سنگین راه اندازی، تصریح نمود.
موضوع پیش بینی قیمت اوایل در بازارهای بورس مدنظر بود اما با روی کار آمدن بازارهای برق و تجدید ساختار سیستم برق، به عنوان یکی از مسائل اساسی بازار مورد بحث قرار گرفت.
به گونه کلی بر اساس طول دوره مورد نظر برای پیش بینی آن را به 3 دسته تقسیم می کنند که به تبیین زیر می باشد:
الف) پیش بینی بلند مدت قیمت- این نوع پیش بینی برای چند سال به کار می رود. عموماً نتایج جهت تعیین افزایش تورم و گستردگی سیستم و همچنین چگونگی بازار در سالهای آینده مورد بهره گیری واقع می گردد. اما بایستی دقت داشت که به دلیل زیاد بودن فاصله زمانی دقت چنین پیش بینی هایی عموماً درست نیست.
ب) پیش بینی میان مدت قیمت- قیمت در این نوع برای چندین ماه و یا چندین هفته پیش بینی می گردد. این پیش بینی برای تعیین نرخ سوخت و هزینه تعمیرات به کار می رود.
ج) پیش بینی کوتاه مدت قیمت – در این دسته فاصله زمانی یک تا چند روز می باشد و معمولاً به دلیل کوتاه بودن فاصله زمانی دقت در این نوع بالا می باشد، اما بایستی توجه داشت از آنجا که با مسائل انسانی و فاکتورهای متعددی جهت پیش بینی مواحه هستیم نمی توان پیش بینی را بدون خطا انجام داد اما بایستی تا حد امکان آن را کم نمود، زیرا که به عنوان مثال در پیش بینی بار سیستم بریتانیا خطای یک درصدی (1%) پیش بینی منجر به افزایش 10 میلیون پوندی هزینه بهره برداری در سال گشت.
تعداد صفحه : 105
قیمت : 14700 تومان

 
***

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد :تعیین مکان، ظرفیت و زمان راه اندازی بهینه مولد های گاز سوز به منظور حفظ قابلیت اطمینان شبکه با در نظر گرفتن مسئله ترانزیت برق

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید