در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc.” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

طراحی و شبیه سازی یک سیستم تسهیم راز با هدف افزایش امنیت اطلاعات

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
برای بیش تر سیستم های رمز، با به کارگیری یک کلید سیستم اصلی، نیاز می باشد بسیاری از کلیدهای مهم رمزگذاری و رمزگشایی سیستم به خوبی محافظت شوند. سه مشکل عمده در این آرایش تک کلید وجود دارند. یکم، اگر کلید اصلی، به صورت تصادفی، میان عموم افشا گردد، آن گاه تمام سیستم امنیت نخواهد داشت. دوم، اگر کلید اصلی از میان برود، آن گاه همه ی کلیدهای تحت حفاظت غیر قابل دست رسی خواهند گردید. سوم، اگر دارند هی کلید اصلی خیانت کند، آن گاه همه اطلاعات مهم به گونه کامل در دسترس برای دشمن قرار خواهد گرفت.
تسهیم راز تقسیم کردن یک راز میان مجموع های از شریک ها می باشد، به گونه ای که، تنها زیرمجموعه هایی از پیش تعیین شده از سهم ها توانایی بازسازی راز را داشته باشند. طرح های تسهیم راز، به صورت مستقل، در سال 1979، توسط بلکلی و شمیر، به عنوان راه حلی برای حفاظت از کلیدهای رمز، مطرح گردید. طرح های تسهیم راز میتوانند در همه موقعیت هایی، که دسترسی به منابعی مهم بایستی محدود باشد، به کار گرفته شوند. برای نمونه، می توان به باز کردن یک صندوق امانت یا پرتاب یک موشک تصریح نمود.
در این پایان نامه، به مطالعه روش های گوناگون تسهیم راز می پردازیم . سپس، به مطالعه تسهیم یک درخت، که یک گراف هم بند بدون دور می باشد، می پردازیم . یک درخت، برای نمونه، می تواند ساختار یک ملکول شیمیایی یا یک امضای مشترک میان چند نفر باشد.
مقدمه
یکی از مساله هایی، که در مکان های حساس، مانند بانک ها و پایگاه های اطلاعاتی، مطرح می باشد، چگونگی ی نگه داری کلید رمزها و کلی دهای دس ترسی، و هم چنین، دست رسی به این مکانها و اطلاعات می باشد. اگر این اطلاعات به صورت یک جا و نزد یک فرد یا دستگاه خاص قرار داده گردد، ضریب امنیتی به علت های مختلف کاهش می یابد. یکی از این علت های امکان مصالح هی فرد نگه دارنده ی کلید رمز با دشمن و فاش ساختن کلید رمز دست رسی به اطلاعات، منابع و یا وسایل حساس و یا
دسترسی دشمن به دستگاه نگه دارنده ی کلید رمز می باشد. از علت های دیگر، این که، در صورتی که کلید رمز به هر علت حضور نداشته باشد، یا دستگاه نگه دارنده ی کلید رمز از کار بیفتد، امکان دسترسی از میان خواهد رفت.
به گونه کلی، در دنیای امروز، راه اندازی یک سیستم، از کار انداختن آن، یا امکان دسترسی به اطلاعات و منابع حساس نباید متکی به یک فرد یا دست گاه خاص باشد. به همین دلبل، تسهیم کلید رمز و کلید دست رسی بسیار ضروری می باشد.
فصل یکم
1- آشنایی
در این فصل، نخست، پیش زمینه ای از جرم های کامپیوتری و اهمیت امنیت کامپیوتر داده خواهد گردید. سپس، به آشنایی مختصری از تسهیم راز و مطالعه دو طرح تسهیم راز اولیه خواهیم پرداخت. در پایان، مساله مورد مطالعه در این پایان نامه را بازگو خواهیم نمود، و چگونگی سازمان دهی مطالب را اظهار خواهیم نمود.
1-1- جرم های کامپیوتری
در طی سه دهه ی گذشته، سیستمهای کامپیوتری از کامپیوترهای مین فریم به شبکه های متصل به هم پیچیده از سیستم های در دسترس عموم تغییر کرده اند . این کوچک و در دسترس شدن سیستم های کامپیوتری و شبکه ها یک انقلاب ارتباطی را سبب گردید، که تقریباً همه ی جوانب زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده می باشد. اینترنت شاید برجسته ترین جلوه این تحول باشد. این شبکه ی جهانی مردم سراسر دنیا را قادر ساخت تا به صورت ساده و ارزان با هم ارتباط مستقر کنند، و فرصت های نویی را در اختیار افراد، دولتها، سازمان ها، و موسسه های علمی گذاشت. آمار نشان می دهد که، کاربران اینترنت از 16 میلیون نفر در سال 1995 به بیش از 1,5 میلیارد نفر در سال 2009 رسیده می باشد.
با افزایش وابستگی به کامپیوترها در همه ی سطوح زندگی، هر روزه، اطلاعات خصوصی تر و پراهمیت تری در کامپیوترها ذخیره می شوند، و توسط آن ها و شبکه های کامپیوتری تبادل می گردند. این تحولات تهدیدهای جدیدی را برای اطلاعات شخصی و محرمانه ی افراد یا سازمان ها سبب شده می باشد. با وجود به کارگیری دیوارهای آتش قدر تمند و سیستم های امنیتی مدرن، باز شاهد حمله به کامپیوترها و اطلاعات اشخاص و سازمان ها هستیم.
2-1- اهمیت حفاظت اطلاعات
اگر چه نیاز به حفاظت کامپیوتر هم واره وجود داشته می باشد، این نیاز، امروزه، به دلیل پیشرفت چشم گیر تکنولوژی به مراتب بیش تر شده می باشد. در زمان کامپیوترهای مین فریم، تنها دغدغه حفاظت فیزیکی از دست رسی افراد به کامپیوتر بود. پس، حفاظت کامپیوتر مساله یی جدی نبود.
با به وجود آمدن شبکه های کامپیوتری، مساله از حفاظت فیزیکی به حفاظت دسترسی به فایل ها و داده ها تغییر کرده می باشد. بسیاری از شرکت ها اطلاعات مهم خود را، مانند اطلاعات کارمندان و پایگاه داد هی مالی، روی سرورهایی، که با هم در ارتباط هستند، ذخیره می کنند. کنترل دسترسی به این اطلاعات در سرورها اهمیت بسیاری دارد. به همین مقصود، راه کارهای احراز هویت کاربر، رمز کردن داده ها و تدابیر امنیتی به کار گرفته شدند، و محدودیت های جدی تری برای دسترسی به شبکه های خصوصی اتخاذ شدند.
تعداد صفحه : 87
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق: چاه های کوانتومی نیمه هادی

***

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید