در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق- گرایش قدرت
عنوان :
پیشنهاد قیمت انرژی برق در بازار رقابتی با در نظر گرفتن تلفات سیستم و ظرفیت خطوط انتقال با بهره گیری از نقطه تعادل نش

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
فلسفه ایجاد بازار برق به تجهیز ساختار اقتصادی صنعت برق برمیگردد به این معنی که انرژی الکتریکی به عنوان یک کالای قابل داد وستد در یک بازار ارائه گردد که از آن تحت عنوان ” تجدید ساختار در صنعت برق” دانسته می گردد.
در بسیاری از کشورها که صنعت برق در آنها به شکل تجدید ساختار یافته تبدیل گردیده می باشد ، عامل تعیین کننده میان فروشندگان برق، رقابتی می باشد که آنها در مورد اندازه عرضه و مبلغ پیشنهادی خود دارند.  هریک از بازیگران بازار بتواند بازار رقابتی را با پارامترهای واقعی تر سیستم مدل سازی کند ، شرکت در رقابت برای او از درجه اطمینان بالاتری برخوردار خواهد بود .
این پایان نامه یک روش کاربردی برای شرکتهای موجود ارائه می دهد که در یک محیط رقابتی بتوانند با بهره گیری از مدل یک سیستم با پارامترهای واقعی ، پیشنهاد قیمت خود را در بازار ارائه دهند.
در این پایان نامه از نقطه تعادل نش که توسط اقتصاد دان بزرگ آمریکایی جان نش مطرح گردیده می باشد، به عنوان نقطه بهینه عملکرد بازار بهره گیری شده و قیمت برق در دو حالت محاسبه و مورد مقا یسه قرار گرفته می باشد. در حالت نخست تنها محدودیتهای فنی واحدهای تولیدی ( اندازه حداکثر و حداقل توان تولیدی) و در حالت دوم تلفات سیستم و ظرفیت خطوط انتقال نیز در نظر گرفته می گردد . در خاتمه با بکارگیری مبنای تئوریک و الگوریتم حل آن، نتایج این دو حالت بر روی سیستم قدرت استاندارد IEEE 6 شینه، 9 شینه و 14 شینه شبیه سازی شده و نتایج با هم مقایسه می گردند.
مقدمه
صنعت عرضه برق برای حدود یکصد سال در اختیار شرکت های برق انحصاری یکپارچه با ساختار عمودی بوده می باشد . با رشد فزاینده تقاضای برق و عدم توانایی دولتها در تامین منابع لازم برای سرمایه گذاری در صنعت برق و همچنین با افزایش قیمت سوختهای فسیلی ، تمایل به موضوعات اقتصادی در سیستم های قدرت شتاب بیشتری یافته می باشد . با در نظر داشتن بهره گیری روز افزون از انرژی الکتریکی در فعالیتهای مختلف اقتصادی و اجتماعی ، شرایطی ایجاد شده که تصور زندگی و دستیابی به رفاه بدون انرژی الکتریکی امکان ناپذیر می باشد. از اینرو عرضه مداوم و با کیفیت انرژی الکت ریکی ، تأثیر بسیار مهمی در حصول حرکت و پیشرفت در وجوه مختلف اقتصادی و اجتماعی دارد . از طرفی حفظ تداوم و افزایش قابلیت اطمینان عرضه برق مستلزم سرمایه گذاری برای ظرفیت سازی و همچنین ارتقای کیفیت بهره برداری می باشد . پس برای دستیابی به این مهم بایستی به سوی تجدید ساختار و ایجاد رقابت در صنعت گام برداشت . آن چیز که مسلم می باشد خصوصی سازی با هدف کاهش تأثیر و دخالت دولت در اقتصاد کشورها سبب افزایش بهره وری از منابع اولیه ، سرمایه و نیروی انسانی و در نتیجه کاهش قیمتها و بهبود کیفیت محصولات می گردد. نتایج مثبت طریقه خصوصی سازی در صنایعی زیرا راه آهن ، هواپیمایی و مخابرات ، تحلیل گران و سیاست گذاران صنعت برق را به این اندیشه فرو برد تا گام به سوی تجدید ساختار این صنعت بردارند . گام برداشتن در زمینه خصوصی سازی به عنوان یکی از راهها و تفکر در منطقی کردن ساختار بخشهای دولتی و کاهش فشار
آنها بر دولت و بالابردن کارایی و تجهیز منابع مالی و بهره گیری کارامد از تخصص های موجود و تامین نیروی انسانی مورد نیاز از طریق بهسازی و آموزش نیروی انسانی و کاهش بار خدمات مالی دولت ها تلقی می گردد. امروزه جهان به سرعت در حال حرکت به سوی تک قطبی شدن و یکپارچگی اقتصادی و سیاسی به پیش می رود و اقتصاد های ملی در حال ذوب شدن در اقتصاد جهانی می باشند و اکثر کشورها به سازمان اقتصاد جهانی پیوسته اند که در این راستا خصوصی سازی مهمترین شرط الزامی و موثر ترین راهکار پیوستن به این سازمان بوده می باشد . دورنمای جهانی در ارتباط با صنعت برق الزامات خاص و جدی را برای بهبود عملکرد بخش برق و در پاره ای موردها برای ایجاد تغییرات بنیادی در اهداف و گرایشهای این صنعت ایجاد می کند مانند این الزامات می توان افزایش جنبه های اساسی مورد علاقه مشترکین در زمینه برق مانند کیفیت ولتاژ و فرکانس ، افزایش ضریب اطمینان و ایمنی آن ، نو آوری و افزایش سطح کیفیت ارائه خدمات و افزایش فرصتهای انتخاب برای آنان ، افزایش تنوع در تعداد عرضه کنندگان و توزیع کنندگان برق به مقصود افزایش قدرت انتخاب مشترکین تصریح نمود .
گاهی اصطلاح خصوصی سازی در تصریح به آن چیز که که به عنوان مقررات زدایی شرکت های برق گفته می گردد اطلاق می گردد در حالیکه مفاهیم این دو کلمه متفاوت هستند . مقررات زدایی اغلب با واگذاری شرکت های تحت مالکیت دولت به بخش خصوصی آغاز می گردد . هیچکدام از بازارهای موجود دارای مشخصه رقابتی یا تک قطبی کامل نیستند . پس ضروری می باشد قواعدی ایجاد گردد تا از فعالیت افراطی بازار برق و قمار مشارکین بازار جلوگیری کند . به هر حال بایستی پذیرفت که بطور فراگیر مقررات زدایی به سر آغاز رقابت تصریح می کند . مقررات زدایی اغلب شامل انفکاک می باشد ، که به تجزیه یک شرکت برق به مولفه های اساسی آن و پیشنهاد جداگانه هر مولفه برای فروش با نرخ های مجزا برای هر مولفه تصریح می کند . چنانچه در شکل های 1- الف و 1- ب نشان داده شده می باشد ، تولید ، انتقال و توزیع می توانند منفک شده و به عنوان خدمات مجزا ارائه شوند . به هرحال مقررات زدایی نه تنها شامل انفکاک ، بلکه همچنین دربر گیرنده جدایی مالکیت و اجرا می باشد.
تعداد صفحه : 136
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته برق : کنترل و هدایت موشکهای خارج از جو

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید