دانلود پایان نامه ارشد:شبیه سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با استفاده از روش تابع گرین غیرتعادلی

مانند مزایای بهره گیری از این مواد می­توان به سادگی فرآیندهای رشد( به این شکل که اکثر این مواد با روش­های شمیایی مانند پوششِ دورانی[2] قابلیت رشد بر روی بستر را دارند) و انعطاف پذیری قطعات تمام پلیمری( که ان­ها شایسته­ی استفاد در کاربردهای فراوانی می­سازد) تصریح نمود.

ساختار سلول خورشیدی مورد بهره گیری، به ازای بسیاری از این مواد، با بستر شیشه­ای آغاز می­گردد که توسط لایه­ای از اکسید قلع ایندیم[3]، که تأثیر الکترود شفّاف بالای سلول را دارد، پوشانده می­گردد. پس از آن یک یا چند لایه موادّ ارگانیک جاذب نور بر روی ITO می­نشینند و در نهایت ساختار قطعه با نشست اتّصال عقب، که معمولا فلزی می باشد، بر روی لایه­های ارگانیک کامل خواهد گردید.

در سلول­های اوّلیه تنها از یک لایه­ی ارگانی میان دو الکترود بهره گیری می­گردید که در ان­ها جمع­آوری ضعیف حامل­ها موجب رقم خوردن بازده­های پایین می­گردید. برای غلبه بر این مسئله، بهره گیری از دو لایه موادّ ارگانیک که در یکدیگر آمیخته­اند به عنوان راه حلّ متداول انتخاب گردید. این دو لایه معمولا C60 و PPV[4] یا  فتالوسیانین[5] و مشتقّات پریلین[6] یا CN-PPV[7] و MEH-PPV[8] خواهند بود. ایده­ی اصلی این روش به این شکل می باشد که یکی از لایه­ها پذیرنده­ی الکترون می باشد و دیگری پذیرنده­ی حفره؛ این لایه­ها به گونه­ای با هم اتّصال دارند که هنگامی که حامل­های آزاد تولید می­شوند، بدون نیاز به نفوذ در فواصل بلند(10nm) استخراج گردند.

 

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد