پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مرتبط با تمایل زوجین به برنامه¬های تنظیم خانواده

تکه ای از متن پایان نامه :

 

پاسخ این می باشد که بیشتر بچه­ها تا بزرگسالی باقی می­مانند در حالی که فشار بزرگی بر خانواده وارد کرده و افراد برای رهایی از این فشار مجبور به سازماندهی دوباره زندگی­شان می­شوند این واکنش مردم نسبت به تغییر جمعیتی می­باشد. بایستی دانست که واکنش­های آن­ها بر حسب هدف­های فردی می باشد نه اهداف ملی، و به ندرت آن چیز که که دولت می­خواهد اتفاق می­افتد. اگر اعضای یک جامعه آماده دریافت روش رفتاری خاص نباشند، به آن روش رفتار نخواهند کرد.

دیویس پیشنهاد کرد که قوی­ترین انگیزه برای محدود کردن خانواده ترس از فقر یا اجتناب از رنج آن چنان که مالتوس[1] بحث می­کرد نیست. بلکه چشم­انداز موفقیت بیشتر می باشد که اغلب مردم را برمی‌انگیزد تا تعداد فرزندان کمتری داشته باشند. او در نهایت تاکید می­کند که حداقل تمایل برای بقاء نسبی فرد در جامعه ممکن می باشد باعث جلوگیری از داشتن فرزند زیاد شود.

 

 

3- 2- 9- نظریه مبادله

 

انتخاب نظریه مبادله برای موضوع مورد پژوهش به این دلیل می باشد که دو انگاره واقعیت اجتماعی (شبکه یا ساخت شبکه­ای) و انگاره رفتار اجتماعی (رفتار مبادله­ای) را به هم پیوند می­زند. از طرف دیگر این تئوری یکی از مسائل بحث­برانگیز جامعه شناسی را که شکاف بین سطح خرد و کلان می باشد را حل می‌کند. به این ترتیب که ماهیت واحدها می­توانند خرد و کلان باشند. کنشگر می­تواند یک فرد یا یک واحد جمعی باشد که قابلیت تقویت از محیط را دارد. واحدها می­تواند اشخاص فردی یا واحدهای پیوسته­ای مثل گروه­ها، سازمان­ها و ملت­ها باشند.

در هر تحقیقی، مبحث چارچوب نظری یکی از مباحث بسیار مهم می­باشد. به این معنی که محقق تئوری مورد نظر خود را انتخاب نموده و تئوری منتخب در تمام مراحل پژوهش مورد توجه می­باشد. پژوهش حاضر نیز از این قائده مستثنی نیست.

 

 

3- 3- 1- تئوری اقتصادی

 

اساس این نظریه بر روی انتقال باروری می باشد که تئوری تقاضا نامیده شده می باشد و فرض بر این می باشد که افراد هزینه و فایده استفاده از وسایل جلوگیری را در نظر می­گیرند. در جامعه شناسی و جمعیت شناسی هزینه­های استفاده از وسایل جلوگیری شامل هزینه­های جسمی و هزینه­های روحی می باشد. فایده استفاده از وسایل جلوگیری وقتی آشکار می­شود که از حاملگی­های ناخواسته جلوگیری می­کند.

    بعضی تئوری­ها مکانیسم­های خاص را در نظر می­گیرند که علت انتقال باروری را به تمایل و انگیزه برای بچه­دار شدن می­داند از وقتی که فایده استفاده از وسایل جلوگیری ریشه در باروری مورد انتظار دارد این قابل توجه می باشد که این تئوری­ها دقیقا انگیزه­های دیگر برای استفاده از وسایل جلوگیری را مورد مطالعه قرار نمی‌دهد. در این تئوری اختلاف هست زیرا هر یک از این شاخص­های تئوری کوشش می­کند به طور جداگانه هزینه و فایده استفاده از وسایل جلوگیری با در نظر داشتن داشتن بچه­داری مطالعه کند

[1] . Malthus

مطالعه عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مرتبط با تمایل زوجین به برنامه های تنظیم خانواده

از لینک انتهای صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک انتهای صفحه

دانلود پایان نامه : مطالعه عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مرتبط با تمایل زوجین به برنامه¬های تنظیم خانواده