در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق ‐ کنترل

عنوان:

مطالعه کنترل فازی تطبیقی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در این سمینار، آغاز به مطالعه اصول اولیه تئوری فازی و اجزا سازنده یک سیستم فازی پرداخته و اصول اولیه طراحی کنترلرهای فازی را مورد مطالعه قرار داد هایم و چگونگی ترکیب آن با روشهای دیگر کنترلی را تشریح نموده ایم. در ادامه انواع رو شهای کنترل تطبیقی را مورد مطالعه قرار داده و اصول اولیه طراحی کنترلرهای تطبیقی را مورد مطالعه قرار دادیم. ساختارهای مختلف کنترلرهای تطبیقی را تشریح نموده و انواع کاربرد آ نها را در صنعت اظهار نموده ایم و به مطالعه انواع روشهای ترکیب اصول تئوری فازی و کنترلرهای تطبیقی پرداخته و انواع کنترلرهای فازی تطبیقی و همچنین تطبیقی فازی را مورد مطالعه قرار دادیم.
در ادامه به مطالعه عوامل نامعینی در سیستم ها پرداخته و انواع روش های کنترل مود لغزشی را معرفی کرده و طریقه طراحی این نوع کنترلرها را تشریح نموده و نهایتاً چگونگی ترکیب آن با کنترلرهای فازی را اظهار کردیم.
مقدمه:
همانگونه که می دانیم، سیستم های فیزیکی پیچیده را یا اصلاً نمی توان مدل نمود و یا مدل سازی نادقیقی از سیستم خواهیم داشت و به تعبیری با مدل های ریاضی نادقیق مواجه خواهیم بود زیرا که مجبور به بسیاری ساده سازی ها و ایده آل سازی ها خواهیم بود. این ساده سازی ها ما را منتهی می کند به اینکه یک مقدار عدم دقت، ابهام و نایقینی را در فاز مدلسازی ریاضی بپذیریم و این ها را نمی توان از دنیای مدل سازی سیست مهای فیزیکی حذف نمود، همانگونه که اصطکاک و خاصیت غیرخطی بودن را نم یتوان حذف نمود. در این گونه مواقع تکنیک های واکاوی و کنترل مبتنی بر مدل، چه ساده مثل کنترل کننده های کلاسیک و چه پیچیده مثل کنترل کننده های غیرخطی، جهت کنترل موثر این سیستم ها کارایی ندارند. جهت غلبه بر این مشکل مجبور به بهره گیری از روش های غیرکلاسیک مانند کنترلرهای فازی هستیم. بدین مقصود در این سمینار به مطالعه کامل کنترلرهای فازی و همچنین چگونگی ترکیب آ نها با روشهای کنترل تطبیقی خواهیم پرداخت. مطالب ارائه شده در این سمینار به تبیین زیر می باشند:
در فصل اول، به مطالعه تئوری فازی پرداخته و اجزای سازنده یک سیستم فازی را مورد مطالعه قرار می دهیم. اصول اولیه طراحی کنترلرهای فازی را مورد مطالعه قرار داده و چگونگی ترکیب آن با روش های دیگر کنترلی را تشریح خواهیم نمود و نهایتاً پایداری آن را مورد مطالعه قرار می دهیم.
در فصل دوم به مطالعه انواع روش های تطبیقی خواهیم پرداخت و اصول اولیه طراحی کنترلرهای تطبیقی را مورد مطالعه قرار می دهیم. ساختارهای مختلف کنترلرهای تطبیقی را تشریح نموده و انواع کاربرد آن ها را در صنعت اظهار خواهیم نمود.
در فصل سوم به تشریح انواع روش های ترکیب تئوری فازی با اصول کنترلرهای تطبیقی پرداخته و طریقه طراحی کنترلرهای تطبیقی فازی و همچنین فازی تطبیقی را به صورت کامل مورد مطالعه قرار می دهیم و نمونه هایی از کاربرد این رو شها را در صنعت اظهار خواهیم نمود.
نهایتاً در فصل چهارم به مطالعه کنترلرهای مود لغزشی پرداخته و سطوح لغزشی را مورد مطالعه قرار داده و چگونگی ترکیب آن با کنترلرهای فازی را مورد مطالعه قرار می دهیم.
فصل اول: تئوری فازی
1-1- مقدمه
واژه فازی در فرهنگ لغت آکسفورد به معنای “مبهم، گنگ، نادقیق، گیج، مغشوش، درهم و نامشخص” تعریف شده می باشد. تئوری فازی به وسیله پروفسور لطفی زاده در سال 1965 در مقاله ای به نام “مجموعه های فازی” معرفی گردید. قبل از کار بر روی تئوری فازی، لطفی زاده یک شخص برجسته در تئوری کنترل بود. او مفهوم “حالت” که اساس تئوری کنترل مدرن را می سازد، توسعه داد. در اوائل دهه 60 او فکر نمود که تئوری کنترل کلاسیک بیش از حد بر روی دقت تاکید داشته و از این رو با سیستم های پیچیده نمی تواند کار کند. در سال 1962 چیزی را بدین مضمون برای سیستم های بیولوژیک نوشت: “ما اساساً به نوع جدیدی ریاضیات نیازمندیم، ریاضیات مقادیر مبهم یا فازی که توسط توزیع های احتمالات قابل توصیف نیستند.” پس از آن وی ایده اش را در مقاله “مجموعه های فازی” تجسم بخشید.
منطق فازی معتقد می باشد که ابهام در ماهیت علم می باشد. برخلاف دیگران که عقیده دارند که بایستی تقریب ها را دقیق تر نمود تا بهره وری افزایش یابد. لطفی زاده معتقد می باشد که بایستی به دنبال ساختن مدل هایی بود که ابهام را به عنوان بخشی از سیستم مدل کند.
منطق فازی یک سیستم منطقی بی نهایت مقداره می باشد با هدف فراهم آوردن مدلی برای استدلالات و استنتاجات انسانی که بیشتر دارای طبیعتی تقریبی اند تا دقیق و به تعبیری شاخه ای از ریاضیات می باشد که به کامپیوترهای متداول این امکان را می دهد تا بتوان انواع مختلف ابهامات و عدم قطعیت هایی که در زندگی روزمره با آن مواجهیم را شبیه سازی کند.
همانگونه که می دانیم هر چیزی در دنیای واقعی را نمی توان در طبقات بسیار جدا از هم، آن گونه که تئوری مجموعه های کلاسیک قرار می دهد، تقسیم نمود، به همین دلیل در دنیای فازی مرزهای اختصاص یافته به اعداد، گسترده تر گردیده اند، به گونه ای که مثلاً عدد 0/5 را می توان تا حدی عدد صفر محسوب نمود (در حالی که در دنیای کلاسیک فقط عدد صفر می تواند معرف صفر بودن باشد) و این کمک می کند که بتوانیم بهتر خطای اندازه گیری (عدم قطعیت حاصل از اندازه گیری) را مدل کنیم و سیستم تصمیم گیر مثل کنترل کننده، بتواند هموارتر رفتار نماید و به خطای نظاره کمتر حساس گردد. خاطر نشان می گردد که این تئوری، دارای روش های محاسباتی خاص خود می باشد که تا حدی با محاسبات معمول دنیای کلاسیک متفاوت بوده که در متن حاضر به اختصار مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.
تعداد صفحه : 147
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد رشته برق قدرت: بررسی قابلیت اطمینان شبکه های توزیع در حضور منابع تولید پراکنده

***

—-

دسته‌ها: مهندسی برق