در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

برپایی بازار برق سمت مصرف کننده

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
صنعت برق با قدمت چندین دهه فعالیت، به عنوان یکی از پیچیده ترین و عظیم ترین فرایندهای ساخت دست بشر می باشد که تأثیر بسیار مهمی در توسعه پایدار هر کشوری اعمال می کند.
یکی از اجزاء اصلی توسعه پایدار، توسعه اقتصادی می باشد و صنعت برق از پایه های اصلی توسعه اقتصادی به شمار می رود. مکانیزم انجام تجدید ساختار اقتصادی (جهت ایجاد رقابت) راه اندازی بازار برق جهت داد و ستد انرژی الکتریکی به عنوان کالا می باشد.
دو هدف همده برای تاسیس بازار برق در نظر گرفته می گردد:
1) افزایش امنیت و بالا بردن قابلیت اطمینان سیستم
2) تسهیل و بهبود در عملیات مالی و افزایش سود دهی
امنیت یکی از جنبه های بسیار مهم در بهره برداری سیستم قدرت مخصوصا در سیستم های تجدید ساختار یافته می باشد. در محیط های تجدید ساختار یافته امنیت می تواند موجب تسهیل در بهره برداری از سرویس های مختلف قابل دسترس بازار گردد. در این پژوهش از سیستم بیمه مصرف کننده (توسط بازار تنظیمی) برای بالا بردن قابلیت اطمینان مشتری بهره گیری شده می باشد.
در ساختار جدید از نظر تجاری، انرژی الکتریکی و خدمات جانبی مورد نیاز به عنوان کالا می توانند در سیستم رقابتی و براساس مقررات عرضه و تقاضا به فروش برسند. یکی از نتایج این تغییرات، فرصت حضور فعال سمت تقاضا در بازار برق به عنوان خریدار و حتی در تأثیر فروشنده می باشد.
انتخاب استراتژی و روش های پیشنهاد فروش در سمت عرضه برق، بسیار مورد تحلیل و مطالعه قرار گرفته می باشد اما در خصوص پیشنهاد خرید سمت تقاضا، کمتر به آن پرداخته شده می باشد. این پژوهش به مسائل پیش روی بازار برق سمت مصرف کننده (خرده فروشان) می پردازد. در واقع خرده فروشان، سرویس دهندگان انرژی هستند که هریک با تعدادی مصرف کننده، قرارداد تامین برق دارند.
هر خرده فروش برق را به صورت عمده از بازار خریده و به صورت جزئی به مصرف کنندگان می فروشد و فقط از این طریق بایستی سود ببرد. عوامل زیادی در بازار هست که سود خرده فروش را تهدید می کنند. در این پژوهش کلیه متغیرهایی که بر سود و زیان خرده فروش تاثیر دارند، مورد مطالعه قرار گرفته و در نهایت یک مدل مبتنی بر تصمیم گیری ارائه می گردد که ضمن نشانه گرفتن پایین ترین سطح قیمت ها می تواند در بلند مدت، سود مورد نظر خرده فروش را تامین کند.
خرده فروشان پذیرنده قیمت می باشند و مصرف کنندگانی را سرویس می دهند که با افزایش قیمت برق، مصرف خود را کاهش می دهند. از به هم وصل کردن نقاط پیشنهادی، یک منحنی خطی شکسته اکیدا نزولی به دست می آید که نهاد بازار براساس آن مقدار دیماند اختصاص یافته به خرده فروش به ازای قیمت تعادلی برق در آن ساعت را محاسبه می کند. هدف اصلی این پژوهش یافتن روشی می باشد که طی آن یک خرده فروش بتوتند با در نظر گرفتن کلیه متغییرهایی محیطی و قیود حاکم بر سیستم، بهترین منحنی خرید ساعتی را تنظیم و به بازار ارائه کند.
برای حل مساله بهترین پیشنهاد خرید، از برنامه ریزی تصادفی بهره گیری شده می باشد. در این پژوهش ضمن مطالعه یکی از روش های اصلی حل مسائل برنامه ریزی تصادفی که تولید سناریو می باشد، به کاربرد آن در پیش بینی قیمت و مقدار برق مورد نیاز از سمت مصرف کننده نیز پرداخته می گردد.
مدل تولید سناریو توسط نرم افزار#  Visual C و MATLAB نوشته شده می باشد و برای حل مسائل بهینه سازی از نرم افزار GAMS بهره گیری شده می باشد.
فصل اول
مقدمه
صنعت برق با قدمت چندین دهه فعالیت، به عنوان یکی از پیچیده ترین و عظیم ترین پروسه های ساخت دست بشر می باشد که تأثیر بسیار مهمی در توسعه پایدار هر کشوری اعمال می کند. یکی از اجزاء اصلی توسعه پایدار، توسعه اقتصادی می باشد. پس صنعت برق از پایه های اصلی توسعه اقتصادی به شمار می رود. ساختار اقتصادی کشورهای در حال توسعه و مانند کشور ما از چنان ویژگی هایی برخوردار می باشد که به سختی می توان حضور دولت را در صحنه اقتصادی نفی نمود. با این حال تجربه این کشورها در دهه های قبل و عدم موفقیت های ناشی از آن، سیاستگزاران را تحت فشار گذاشته می باشد تا در چگونگی مدیریت اقتصاد جامعه تجدیدنظر کنند همانطور که اظهار گردید عملکرد نامطلوب اکثر بخش های دولتی موجب شده که امروز در جوامع زیادی ایده خصوصی سازی به مفهوم واگذاری فعالیت های اقتصادی به مکانیزم بازار، به عنوان ابزار مناسبی جهت منطقی کردن ساختار نظام اداری و ساختار اقتصادی و به عنوان شیوه ای جدید برای توسعه اقتصادی مطرح و مورد بهره گیری قرار گیرد.
نکته حساس در خصوصی سازی در نظر داشتن ابعاد مختلف مانند جنبه های اقتصادی آن می باشد به طوری که عدم توجه همه جانبه به کلیه ابعاد خصوصی می تواند عواقب نامطلوبی را برای هر کشور به همراه داشته باشد و باعث گردد تا مزایای اقتصادی آن را تحت شعاع قرار دهد.
تعداد صفحه: 140
قیمت : 14700 تومان

 
***

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار کارشناسی ارشد رشته برق:بررسی توربو کد و کاربردهای آن در سییستم های مخابراتی
دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید