در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

کنترل مستقیم گشتاور موتور الغایی تغذیه شده به وسیله سلول فتوولتائیک

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در این پروژه سرعت یک موتور القایی با بهره گیری از روش کنترل مستقیم گشتاور (DTC) کنترل شده، که تغذیه اینورتر آن مستقیما از سلول های فتوولتائیک تامین شده می باشد. همچنین در ادامه به مقصود بهبود پاسخ گشتاور و کاهش خطای سرعت از منطق فازی برای طراحی کنترلر سرعت مورد نیاز در کنترل مستقیم گشتاور، بهره گرفته ایم. روش کنترل مستقیم گشتاور دارای پاسخ گشتاور بسیار سریع بوده و پیش روی تغییرات بار ناگهانی بسیار مقاوم اقدام می کند، به همین دلیل این روش انتخاب گردیده می باشد. از طرفی با در نظر داشتن توسعه سلول های فتوولتائیک به عنوان یک منبع انرژی نو و پاک، بهره گیری از آن ها مدنظر قرار گرفته می باشد. همچنین با در نظر داشتن توانایی منطق فازی در حل مسائل پیچیده و نادقیق، و به مقصود بهبود عملکرد کنترل سرعت موتور القایی از منطق فازی نیز برای طراحی کنترلر سرعت بهره گیری شده می باشد. نتایج برای بارها و سرعت های مختلف مطالعه گردیده و بهبود قابل ملاحظه ای را در پاسخ گشتاور و کاهش خطای سرعت نشان می دهند. همچنین اثر شدت نور و دما در عملکرد سلول های فتوولتائیک تغذیه کننده اینورتر موتور القایی، نیز مطالعه شده می باشد.
مقدمه
موتور القایی به دلیل ساختار ساده و هزینه تعمیرات و نگهداری بسیار کم، یکی از پرکاربردترین محرکه های الکتریکی در صنعت می باشد. کنترل سرعت و گشتاور جزء موضوعات لاینفک موتورهای القایی به شمار می رود. یکی از این روش های کنترل سرعت، کنترل مستقیم گشتاور بوده که دارای پاسخ گشتاور بسیار سریعی می باشد و همچنین در برابر تغییرات بار ناگهانی نیز مقاوم می باشد. در کنترل مستقیم گشتاور از یک اینورتر بهره گیری می گردد که به وسیله یک منبع DC تغذیه می گردد. در گذشته تماماً این منابع DC از طریق باتری یا یکسو کردن ولتاژ AC حاصل می گردید. در این پروژه از یک آرایه فتوولتائیک به عنوان منبع DC تغذیه کننده اینورتر بهره گیری شده می باشد، و تاثیر شدت نور و دما بر عملکرد سیستم کنترلی مطالعه گردیده می باشد. نتایج این پژوهش نشان می دهد با پیشرفت تکنولوژی سلول های فتوولتائیک و تولید توان های بالا می تواند برای راه اندازی و کنترل موتور القایی بدون نیاز به برق متناوب مفید باشد. بایستی توجه داشت در این پروژه آرایه فتوولتائیک به همراه یک کنترلر برای ردیابی حداکثر توان (MPPT) بهره گیری شده می باشد. شایان ذکر می باشد در اقدام معمولاً یک باطری برای تامین جریان راه اندازی موتور به کار گرفته می گردد.
همچنین در کنترل مستقیم گشتاور عموماً از یک کنترلر PI برای کنترل سرعت بهره گیری می گردد. در کنترلر PI افزایش و کاهش سرعت فرمان بایستی به صورت شیب به سیستم اعمال گردد تا پاسخ بهترین داشته باشیم. در این پروژه از یک کنترلر فازی برای بهبود کنترل سرعت بهره گیری شده می باشد.
کنترلر فازی خطای سرعت را، در تغییرات ناگهانی سرعت مرجع بهبود بخشیده می باشد. همچنین پاسخ گشتاور نیز سریعتر شده می باشد. خطای سرعت و پاسخ گشتاور در سرعت ها و بارهای مختلف برای مقایسه دو کنترلر آورده شده اند.
در فصل اول روش کنترل مستقیم گشتاور تبیین داده شده می باشد. فصل دوم سلول های فتوولتائیک را تبیین می دهد. در فصل سوم منطق فازی اظهار گردیده و فصل آخر نیز به ارائه نتایج شبیه سازی می پردازد.
تعداد صفحه : 87
قیمت : 14700 تومان

 
***

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی برق قدرت با موضوع طراحی و ساخت منبع تغذیه سوئیجینگ

—-

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید