پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

ی

برای او آثار و کتاب های فراوانی ذکر شده که در جای خود به آن­ها اشاره خواهد گشت اما از بین این آثار، کتاب «روضه الشهداء» که در ذکر و یاد اهل بیت(ع) نوشته شده و ظاهراً نام «روضه خوانی» نیز از این کتاب گرفته شده(قمی، 1385ه.ش، ص 228)، از شهرت خاصی برخوردار می باشد. وی بیشتر با این کتاب شناخته شده می باشد، هر چند که سایر کتاب­ها و مخصوصاً تفاسیرش اهمیت و جایگاه خود را دارند.

یکی از کارهای مهمی که توسط کاشفی انجام می­شد، وعظ و نصیحت مردم بود که در روزهای مشخصی به آن می­پرداخت و جمعیت زیادی هم در جلسه­های وعظ او شرکت می­کردند، مانند ویژگی­های خطابه­های ملاحسین، اظهار آیات قرآن و احادیث پیامبر(صلی الله علیه و آله) با آهنگ و صوت زیبا و دلنشین بوده می باشد(ر.ک: خواند میر، 1362ه.ش.، ج4، ص ، 345).

واعظ سبزواری از همان قرن نهم هجری تا به امروز در بین تراجم نویسان و تذکره نویسان به القاب و عناوین متنوع و گوناگونی مشهور گشته که هر یک از این عناوین بیانگر این شخصیت بوده و گویای ارزش و جایگاه علمی وی در جهان اسلام هستند. از دانشمندان هم عصر کاشفی غیاث الدین خواند میر و امیر علیشیر نوائی احوال او را توضیح داده اند و در زمان­های بعد افرادی زیرا: حاجی خلیفه، آقا بزرگ تهرانی و رضا قلی خان هدایت، به معرفی او پرداخته­اند.

بعضی از این عنوان­ها که در واقع توصیف­گر شخصیت وی هستند عبارتند از: حافظ، خبیر، واعظ، شاعر، متبحر، جامع علوم دینی، کاشف اسرار عرفانی، جَفری، اعدادی، حروفی و …(3)

حافظ در اصطلاحات حدیثی به شخصی گفته می­شودکه: «بر احادیث رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) احاطه داشته باشد و موارد اتفاق و اختلاف آن را بداند و به احوال راویان و طبقات مشایخ حدیث کاملا مطلع باشد»(مدیر شانه چی، 1384ه.ش.، ص53). احتمالاً مقصود از استفاده­ی این وصف برای کاشفی نیز همین معنا باشد.

«جَفر» علمی می باشد که در آن از حرف، از آن جهت که بناء مستقل به دلالت می باشد بحث می شود و با استفاده از حروف، به پیش بینی حوادث و وقایع می پردازند؛ ک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :


تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

از لینک انتهای صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک انتهای صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر